21.4.2016 0 Comments

Slovensko má prvé Microsoft Showcase Schools, ktoré fungujú na technológiách Windows

V rámci projektu Škola tretieho tisícročia – Vzdelávame pre budúcnosť pribudnú na Slovensku tri nové tabletové triedy. Spoločnosť Microsoft Slovensko ich otvorí na troch vybraných školách v Bratislave, Malackách a v Kechneci. Žiaci aj učitelia budú mať spolu k dispozícii 60 tabletov 2v1, interaktívne tabule či špeciálne výučbové nástroje. Stanú sa tak ukážkovými triedami, v ktorých budú môcť učitelia naplno využiť potenciál moderných technológií vo vyučovacom procese.

Slovenské školy potrebujú inovovať. Ukazuje sa, že vzdelávanie  tradičnou formou má v  rýchlo sa meniacej dobe svoje limity. O skvalitnenie výučby na školách sa dlhodobo snaží aj spoločnosť Microsoft nielen zavádzaním inovatívnych technológií, ale najmä  prípravou učiteľov a celého ekosystému, bez ktorého žiadne moderné technológie nedokážu byť prínosom pre skvalitnenie a zatraktívnenie vzdelávania. Cieľom spoločnosti je v spolupráci so školami  priniesť ukážkovú tabletovú triedu do každého regiónu, aby ju mohli využívať aj učitelia a žiaci zo širšieho okolia.

 „Moderné technológie sú dnes súčasťou sveta mladých a nemali by chýbať v žiadnej škole. Pomáhajú zatraktívniť vyučovanie, umožňujú prístup k informáciám a zlepšujú prácu s nimi, prinášajú nové možnosti ako manažovať prácu v triede, ale aj prípravu na vyučovanie. To všetko ale pod podmienkou, že máme pripravených učiteľov a vybudovaný taký ekosystém školy, ktorý umožňuje, aby technológie boli pomocníkom a nie náhradou učiteľa,“ hovorí Marcela Havrilová zodpovedná za oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovensko, ktorá tabletové triedy otvára ako Školy tretieho tisícročia v rámci projektu Vzdelávame pre budúcnosť.

Po tom, čo prvá tabletová trieda na Základnej škole Rudolfa Dilonga v Trstenej priniesla reálne výsledky v dosahovaní vyššej efektivity výučby, ale aj v prístupe žiakov k učeniu a dochádzke, Microsoft otvára tri nové tabletové triedy: v Hotelovej akadémii na Mikovíniho ulici v Bratislave, na Základnej škole Záhorácka 95 v Malackách a na Súkromnej základnej škole v priemyselnom parku v Kechneci.

Každá Microsoft Showcase School alebo Škola tretieho tisícročia, dostane 20 kusov tabletov 2v1 s operačným systémom Windows. V Bratislave to budú ASUS Transformer Book T100TA a v Kechneci a v Malackách Lenovo IdeaPad MIIX300. Okrem toho budú mať žiaci aj učitelia na každej škole k dispozícii interaktívnu tabuľu alebo dotykovú obrazovku a v blízkej budúcnosti dostanú aj nabíjacie stanice pre tablety. Na zariadeniach bude nasadené riešenie Office 365 vrátane e-mailov, intranetových stránok a ďalších funkcií ako napríklad OneNote, Skype for Business či moderný a interaktívny prezentačný nástroj Sway.

Aj keď je hardvér nevyhnutnou súčasťou vybavenie tried, rovnako dôležitý je i softvér a celkový ekosystém, ktorí môžu učitelia, žiaci i študenti pri výučbe využívať. Školy tak budú mať k dispozícii aj riešenia tretích strán ako napríklad softvér NetSupportSchool na manažment triedy, cez ktorý môžu učitelia spravovať naraz všetky zariadenia a sledovať, čo práve konkrétny žiak robí. V Kechneci aj v Malackách budú žiaci používať aj inovatívny výučbový softvér Corinth Classroom, ktorý dokáže okrem iných vecí zobraziť aj interaktívne 3D vizualizácie ľudského tela či kolobehu vody v prírode.

Kým v Malackách budú žiaci využívať tablety na hodinách fyziky, matematiky, slovenského jazyka, chémie a angličtiny, v Kechneci sa na nich budú učiť už prváčikovia základnej školy. Základná škola v Malackách tiež uvažuje, že sa zapojí do unikátneho projektu Minecraft Education Edition, ktorý využíva mimoriadne obľúbenú hru Minecraft na vzdelávacie účely. „Vyučovanie je takto pre deti prínosnejšie a zaujímavejšie. Ľahšie prijímajú informácie a učenie berú ako zábavu,” vysvetľuje Júlia Jánošíková, ktorá učí na škole v Malackách. „Technológie nám pomáhajú, aby sme mohli učiť predmety zaujímavým a pre žiakov atraktívnym spôsobom. Študenti vďaka nim dokážu spolupracovať, narábať s informáciami, vytvárať zaujímavé prezentácie a tiež pracovať na diaľku,“ dodáva Kornélia Lohyňová, učiteľka z Hotelovej akadémie na Mikovíniho ulici v Bratislave.

K priekopníkom v oblasti zavádzania informačných technológií do vyučovania patrí dlhodobo Základná škola Rudolfa Dilonga v Trstenej. Ešte v roku 2007 dostali tunajší prváci notebooky, ktoré používali spolu so šlabikárom a s inými bežnými pomôckami. Neskôr žiaci dostali tablety s Bluetooth klávesnicou, Windows a Office 365, pričom tabletová trieda je vybavená aj interaktívnou tabuľou. Žiaci sa aj vďaka tomu učia spolupracovať v tíme, zdieľať svoje názory a kriticky myslieť.

Všetky tabletové triedy založené na technológiách Windows budú prístupné pre vzdelávacie aktivity aj ostatným školám. Majú byť inšpiráciou k vytvoreniu škôl tretieho tisícročia, ku ktorým spoločnosť prispieva po celom svete pod značkou Microsoft Showcase School. Viac informácií o tabletových triedach nájdete na stránke projektu Vzdelávame pre budúcnosť.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

UniControls vybaví systémom nadradeného riadenia ďalších 23 súprav metra v čínskom Chengde, hlavnom meste provincie S’-čchuan

18.01.2017 09:00

Spoločnosť UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávateľ riadiacich systémov a elektronických zariadení v oblastiach železničnej dopravy a priemyselného riadenia, uzatvorila ďalší z rad ...

Tlačové správy

freeSAT vlani ponúkol nové kanály, aplikácie i súťaže, viac zábavy príde i v roku 2017

18.01.2017 08:16

Nové kanály, skvelé ceny, prémiové televízie zdarma a množstvo zábavy – to všetko si mohli vlani vychutnávať zákazníci freeSAT-u na Slovensku. 27 nových kanálov Zákazníci freeSAT-u v roku 2016 získal ...

Tlačové správy

iOS platforma investičnej aplikácie

18.01.2017 08:10

FINAMIS koncom roka 2016 sprístupnil mobilnú aplikáciu pre operačný systém iOS spoločnosti Apple. Spustenie je v súlade s interným plánom a cieľovým termínom ukončenia vývoja. V prvej polovici 2016 F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá