21.4.2016 0 Comments

Slovensko má prvé Microsoft Showcase Schools, ktoré fungujú na technológiách Windows

V rámci projektu Škola tretieho tisícročia – Vzdelávame pre budúcnosť pribudnú na Slovensku tri nové tabletové triedy. Spoločnosť Microsoft Slovensko ich otvorí na troch vybraných školách v Bratislave, Malackách a v Kechneci. Žiaci aj učitelia budú mať spolu k dispozícii 60 tabletov 2v1, interaktívne tabule či špeciálne výučbové nástroje. Stanú sa tak ukážkovými triedami, v ktorých budú môcť učitelia naplno využiť potenciál moderných technológií vo vyučovacom procese.

Slovenské školy potrebujú inovovať. Ukazuje sa, že vzdelávanie  tradičnou formou má v  rýchlo sa meniacej dobe svoje limity. O skvalitnenie výučby na školách sa dlhodobo snaží aj spoločnosť Microsoft nielen zavádzaním inovatívnych technológií, ale najmä  prípravou učiteľov a celého ekosystému, bez ktorého žiadne moderné technológie nedokážu byť prínosom pre skvalitnenie a zatraktívnenie vzdelávania. Cieľom spoločnosti je v spolupráci so školami  priniesť ukážkovú tabletovú triedu do každého regiónu, aby ju mohli využívať aj učitelia a žiaci zo širšieho okolia.

 „Moderné technológie sú dnes súčasťou sveta mladých a nemali by chýbať v žiadnej škole. Pomáhajú zatraktívniť vyučovanie, umožňujú prístup k informáciám a zlepšujú prácu s nimi, prinášajú nové možnosti ako manažovať prácu v triede, ale aj prípravu na vyučovanie. To všetko ale pod podmienkou, že máme pripravených učiteľov a vybudovaný taký ekosystém školy, ktorý umožňuje, aby technológie boli pomocníkom a nie náhradou učiteľa,“ hovorí Marcela Havrilová zodpovedná za oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovensko, ktorá tabletové triedy otvára ako Školy tretieho tisícročia v rámci projektu Vzdelávame pre budúcnosť.

Po tom, čo prvá tabletová trieda na Základnej škole Rudolfa Dilonga v Trstenej priniesla reálne výsledky v dosahovaní vyššej efektivity výučby, ale aj v prístupe žiakov k učeniu a dochádzke, Microsoft otvára tri nové tabletové triedy: v Hotelovej akadémii na Mikovíniho ulici v Bratislave, na Základnej škole Záhorácka 95 v Malackách a na Súkromnej základnej škole v priemyselnom parku v Kechneci.

Každá Microsoft Showcase School alebo Škola tretieho tisícročia, dostane 20 kusov tabletov 2v1 s operačným systémom Windows. V Bratislave to budú ASUS Transformer Book T100TA a v Kechneci a v Malackách Lenovo IdeaPad MIIX300. Okrem toho budú mať žiaci aj učitelia na každej škole k dispozícii interaktívnu tabuľu alebo dotykovú obrazovku a v blízkej budúcnosti dostanú aj nabíjacie stanice pre tablety. Na zariadeniach bude nasadené riešenie Office 365 vrátane e-mailov, intranetových stránok a ďalších funkcií ako napríklad OneNote, Skype for Business či moderný a interaktívny prezentačný nástroj Sway.

Aj keď je hardvér nevyhnutnou súčasťou vybavenie tried, rovnako dôležitý je i softvér a celkový ekosystém, ktorí môžu učitelia, žiaci i študenti pri výučbe využívať. Školy tak budú mať k dispozícii aj riešenia tretích strán ako napríklad softvér NetSupportSchool na manažment triedy, cez ktorý môžu učitelia spravovať naraz všetky zariadenia a sledovať, čo práve konkrétny žiak robí. V Kechneci aj v Malackách budú žiaci používať aj inovatívny výučbový softvér Corinth Classroom, ktorý dokáže okrem iných vecí zobraziť aj interaktívne 3D vizualizácie ľudského tela či kolobehu vody v prírode.

Kým v Malackách budú žiaci využívať tablety na hodinách fyziky, matematiky, slovenského jazyka, chémie a angličtiny, v Kechneci sa na nich budú učiť už prváčikovia základnej školy. Základná škola v Malackách tiež uvažuje, že sa zapojí do unikátneho projektu Minecraft Education Edition, ktorý využíva mimoriadne obľúbenú hru Minecraft na vzdelávacie účely. „Vyučovanie je takto pre deti prínosnejšie a zaujímavejšie. Ľahšie prijímajú informácie a učenie berú ako zábavu,” vysvetľuje Júlia Jánošíková, ktorá učí na škole v Malackách. „Technológie nám pomáhajú, aby sme mohli učiť predmety zaujímavým a pre žiakov atraktívnym spôsobom. Študenti vďaka nim dokážu spolupracovať, narábať s informáciami, vytvárať zaujímavé prezentácie a tiež pracovať na diaľku,“ dodáva Kornélia Lohyňová, učiteľka z Hotelovej akadémie na Mikovíniho ulici v Bratislave.

K priekopníkom v oblasti zavádzania informačných technológií do vyučovania patrí dlhodobo Základná škola Rudolfa Dilonga v Trstenej. Ešte v roku 2007 dostali tunajší prváci notebooky, ktoré používali spolu so šlabikárom a s inými bežnými pomôckami. Neskôr žiaci dostali tablety s Bluetooth klávesnicou, Windows a Office 365, pričom tabletová trieda je vybavená aj interaktívnou tabuľou. Žiaci sa aj vďaka tomu učia spolupracovať v tíme, zdieľať svoje názory a kriticky myslieť.

Všetky tabletové triedy založené na technológiách Windows budú prístupné pre vzdelávacie aktivity aj ostatným školám. Majú byť inšpiráciou k vytvoreniu škôl tretieho tisícročia, ku ktorým spoločnosť prispieva po celom svete pod značkou Microsoft Showcase School. Viac informácií o tabletových triedach nájdete na stránke projektu Vzdelávame pre budúcnosť.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá