Image
11.8.2016 2 Comments

Slovensko chce eurofondy aj po roku 2020

Aj keď sú eurofondy doplnkovým zdrojom financovania potrieb členských štátov, predstavujú významný zdroj podpory rozvojových aktivít v regiónoch SR, ktoré by sa bez nich len ťažko realizovali. Od roku 2007 sa peniaze zo štrukturálnych fondov použili napríklad takto:

Doprava
130 km nových úsekov diaľnic a rýchlostných ciest
660 km zmodernizovaných ciest 1. triedy
79 km zmodernizovaných železníc
100 nových a zmodernizovaných vlakov
78 nových električiek
120 nových trolejbusov

Životné prostredie
330 km nových rozvodov pitnej vody
1540 km nových kanalizačných sietí
330 vybudovaných a zmodernizovaných zariadení na triedený zber odpadov
138 opatrení na ochranu pred povodňami
130 projektov zameraných na ochranu ovzdušia

Taktiež bol vytvorený národný povodňový varovný a predpovedný systém. Financie z fondov EÚ mali nezanedbateľný význam pri podpore vzdelávania, výskumu a vývoja v našej krajine. Rovnako možno oprávnene konštatovať, že eurofondy za posledné desaťročie významne pomohli k zvýšeniu konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu SR.

Na  programové obdobie 2014 – 2020 boli pridelené finančné prostriedky zo zdrojov EÚ v celkovej výške 15 343 793 992,- EUR. Slovenská republika počas svojho predsedníctva v Rade EÚ začne diskusiu o budúcej podobe politiky súdržnosti EÚ po roku 2020. „Úlohou SK PRES je viesť vyváženú diskusiu o  ďalšom smerovaní politiky súdržnosti, ako dôležitého rozvojového nástroja EÚ, z ktorého majú v určitej podobe prínos všetky členské štáty. Význam politiky súdržnosti, vývoj hospodárskej situácie v EÚ a koncentrácia aktivít legislatívneho a nelegislatívneho charakteru predstavujú vhodnú príležitosť na reflexiu tejto politiky EÚ a začiatok diskusie o viacročnom finančnom rámci po roku 2020,“ povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Slovenská republika je významným prijímateľom prostriedkov politiky súdržnosti EÚ a jej využívanie predstavuje najväčšiu štruktúrovanú verejnú investíciu na Slovensku. Význam politiky súdržnosti sa naplno prejavil v zmiernení dopadov globálnej hospodárskej a finančnej krízy na slovenskú ekonomiku, ktorej negatívny efekt bez využitia finančnej podpory  z fondov EÚ by bol výrazne vyšší, a to hlavne na trhu práce. „Na základe odhadov ekonometrického modelu, čerpanie z fondov EÚ umožnilo do roku 2014 vytvoriť v podmienkach SR takmer 80 tisíc dodatočných pracovných miest,“ povedal P.Pellegrini.

Dnes už pravdepodobne na Slovensku nenájdete obec či mesto, ktorého rozvoj by nebol podporený z eurofondov. Ich využívanie pozitívne ovplyvnilo tvorbu pridanej hodnoty vo všetkých sektoroch hospodárstva, ako aj vo všetkých regiónoch SR.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

2 Comments

 1. kolko z tych projektov realne potrebujeme? reakcia na: Slovensko chce eurofondy aj po roku 2020
  18.8.2016 10:08
  Problem je, ze vela z projektov realizovanych za prispenia EU fondov nevznika z dovodu realnej potreby, ale z dovodu moznosti minut peniaze. Preto je problem s dofinancovanim tej casti ktora musi ist z inych ako EU zdrojov.
  Reagovať
 2. chceme cerpat? reakcia na: Slovensko chce eurofondy aj po roku 2020
  12.8.2016 09:08
  Chceme čerpať fondy aj po roku 2020 a nevieme vyčerpať ani to, čo máme teraz pridelené. Koľko sme dosiaľ vyčerpali z tých 15 miliárd? Jedno percento ?
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá