6.5.2016 0 Comments

Slovensko.Digital spustilo možnosť finančnej podpory od verejnosti

Iniciatíva Slovensko.Digital sa chce dlhodobo a na plný úväzok venovať zlepšovaniu digitálnych služieb štátu. Založili preto občianske združenie a tento týždeň spustili možnosť pre verejnosť podporiť ich aktivity - svojim časom alebo finančne.

Slovensko.Digital vzniklo v novembri 2015 ako výzva IT komunity a osobností verejného života, ktorí neboli spokojní s kvalitou štátnych IT služieb pre občanov. Hneď od začiatku poukazovali na neefektívnosť štátnych IT projektov a upozorňovali na podozrenia z korupcie. K výzve sa pridalo viac ako 7.000 ľudí.

V prvých mesiacoch fungovania v spolupráci s Alianciou Fair-Play upozornili na neefektívne projekty v celkovej hodnote viac ako 350 miliónov EUR. Medzi inými to boli dnes už zrušené nákupy elektronických zdravotných kartičiek, alebo systém na automatizované udeľovanie dopravných pokút. Taktiež upozornili na dva projekty Ministerstva dopravy SR (Informačný systém výstavby a Atlas pasívnej infraštruktúry) a nevýhodný nákup internetu pre školy - EDUNET, ktorý kritizovali aj zástupcovia telekomunikačného trhu.

„Nechceli sme však byť iniciatívou, ktorá len kritizuje, a preto sme sformulovali 20 konkrétnych opatrení na zlepšenie štátneho IT, ktoré naďalej presadzujeme napríklad v Rade vlády pre digitalizáciu verejnej správy“ uviedol Ján Hargaš zo Slovensko.Digital. Iniciatíva sa zviditeľnila aj aplikáciou Volby.Digital, ktorá umožnila viac ako 20 tisíc občanom zúčastniť sa volieb a veľmi jednoducho požiadať o voľbu poštou alebo hlasovací preukaz.

„Dnes už vieme, že Slovensko.Digital má svoje miesto. Aj preto sme založili občianske združenie a chceme pokračovať v tlaku na zlepšovanie štátnych IT služieb, prinášať riešenia a ukazovať, že štátne IT sa dá robiť lepšie“ uviedol Hargaš, ktorý má nové občianske združenie viesť. Okrem neho budú pre združenie pracovať aj známy programátor Ján Suchal a expert na informatizáciu Ľubor Illek.

„Práca v Slovensko.Digital si vyžaduje zapojenie na plný úväzok. Na rozbeh združenia sme dostali dary od niekoľkých firiem ako napríklad Websupport, Martinus, Pixel Federation alebo Quality Unit. Potrebujeme však aj pomoc verejnosti a preto sme na stránke www.slovensko.digital spustili možnosť podporiť nás časom alebo finančne“ doplnil Hargaš.

Združeniu zároveň záleží na transparentnosti financovania a preto bude všetkých darcov zverejňovať. „Rovnako vo výročnej správe zdokladujeme, ako sa financie združenia použili“ uzavrel Hargaš.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: Alcatel LINK ZONE - LTE (4G) Wifi router do vrecka

26.10.2016 11:30

Firma TCL Communication uvedla na český a slovenský trh LTE (4G) Wi-Fi router Alcatel LINK ZONE. Novinka poslouží jako mobilní přístupový bod k internetu pro až 15 různých zařízení s WiFi připojením. ...

Tlačové správy

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

26.10.2016 11:10

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong K ...

Tlačové správy

ČR: Herný headset Cooler Master MasterPulse Pro s RGB, Bass FX a 7.1 kanálovým zvukom

26.10.2016 11:00

Společnost Cooler Master, lídr v oblasti designu a výroby počítačových komponent a periferií, uvádí na trh herní sluchátka MasterPulse Pro. Vylepšená verze předchozích MasterPulse Over-ear nabízí naví ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá