13.9.2012 0 Comments

Slovenskí zamestnávatelia majú na štvrtý štvrťrok pesimistické náborové plány

V najbližších troch mesiacoch slovenskí zamestnávatelia očakávajú menej príležitostí pre uchádzačov o zamestnanie. Predpovedajú čistý index trhu práce -2%, čo znamená pokles o 7 percentných bodov oproti predchádzajúcemu štvrťroku a o 4 percentné body v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Ide o prvý negatívny Index od začiatku tohto prieskumu na Slovensku. Z výskumu vyplýva, že 10 percent zamestnávateľov očakáva nárast počtu pracovných síl, 12 percent predpovedá ich zníženie a 76 percent neočakáva žiadne zmeny v počte svojich zamestnancov.

"Predpoveď slovenských zamestnávateľov na štvrtý štvrťrok odráža nedávny nárast nezamestnanosti, a Čistý index trhu práce je dôkazom, že tento neuspokojivý trend pravdepodobne bude pokračovať," hovorí Jaroslava Rezlerová, generálna riaditeľka Manpower Česko a Slovensko. "Hodnoty Indexov na štvrtý štvrťrok sa vo všetkých odvetviach a regiónoch pohybujú od utlmených po vyslovene neuspokojivé. V medziročnom porovnaní je problematický hlavne prudký pokles v odvetví Spracovateľský priemysel, ktoré je kľúčovým segmentom na trhu práce a klesajúca dôvera zamestnávateľov pravdepodobne súvisí so zníženým dopytom hlavných zákazníkov v Západnej Európe. Znížený náborový optimizmus ovplyvňuje aj zamestnávateľov v odvetví Štátna správa, zdravotníctvo, vzdelávanie a kultúra, kde pokračujúce rozpočtové škrty ohrozujú pracovné miesta. "Zdá sa, že jediným svetlým bodom sú zamestnávatelia, ktorí plánujú zachovať počet svojich zamestnancov na súčasnej úrovni." dodáva Rezlerová. "Viac než tri štvrtiny zamestnávateľov minimálne do konca roka neplánuje žiadne zmeny v počte pracovných síl."

Porovnanie podľa odvetví
Napriek celkovému sklamaniu z Čistého indexu trhu práce zamestnávatelia v piatich z 10
odvetví plánujú v štvrtom štvrťroku 2012 v rôznej miere zvyšovať svoje náborové aktivity. Najsilnejší Čistý index trhu práce (+4 %), hlásia zamestnávatelia v odvetví Výroba a rozvod elektriny, plynu a vody. Zamestnávatelia v odvetviach Doprava, skladovanie a logistika, Veľkoobchod a maloobchod a Financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom predpovedajú pozitívny - ale umiernený - Index +2 %. Najslabšie náborové plány hlásia zamestnávatelia v odvetví Poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov. Predpovedajú nepriaznivý Index -25 % a zároveň strmý pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku, a to o 44 percentných bodov. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa náborové plány zlepšili iba v odvetví Financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom, kde Index narástol o 3 percentné body. V medziročnom porovnaní Index oslabil v 5 z 10 odvetví. Najväčší pokles pritom predpovedajú zamestnávatelia v odvetví

Spracovateľský priemysel (o 14 percentných bodov). Naopak, o niečo silnejšie náborové plány v porovnaní s minulým rokom hlásia tri odvetvia, vrátane Výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody, kde sa Index zlepšil o 2 percentné body.

Porovnanie podľa regiónov
Zamestnávatelia v troch regiónoch plánujú v nasledujúcom štvrťroku negatívny rast počtu pracovných síl. Najslabšie náborové plány hlási Stredné Slovensko, s Indexom -7 %. Neuspokojivé sú aj náborové plány na Západnom (-3 %) a Východnom Slovensku (-2 %). Naopak, zamestnávatelia v Bratislave očakávajú relatívne vyrovnané náborové prostredie s Indexom 0 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom náborové plány oslabli vo všetkých štyroch regiónoch, a to hlavne na Strednom Slovensku, kde Index poklesol o 13 percentných bodov. V medziročnom porovnaní je Index Východného Slovenska o 3 percentné body silnejší. V ostatných troch regiónoch však náborové plány oslabli, predovšetkým v Bratislave (o 10 percentných bodov).

Globálny pohľad
V 31 zo 42 skúmaných krajín a oblastí sa uchádzači o zamestnanie stretnú s rôznou mierou pozitívnych náborových aktivít. V porovnaní s tretím štvrťrokom zamestnávatelia na 22 trhoch práce hlásia zlepšené alebo relatívne stabilné náborové plány. V medziročnom porovnaní sa však očakáva oslabenie náborových aktivít v 26 krajinách a oblastiach.

Zaujímavá je skutočnosť, že rozvíjajúce sa trhy - Čína, Brazília a predovšetkým India - v takmer všetkých odvetviach očakávajú spomalenie náborových aktivít oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. V siedmich najväčších ekonomikách sveta náborové predpovede zostávajú pozitívne, ale konzervatívne, s výnimkou Talianska, kde Index znovu poklesol do mínusu. V štvrtom štvrťroku sa k prieskumu pripája ďalšia európska krajina - Fínsko, s predpoveďou negatívneho Indexu.

Z prieskumu vyplynulo, že najoptimistickejšie náborové plány na nasledujúci štvrťrok majú zamestnávatelia na Taiwane, v Indii, Paname, Brazílii, Turecku a Peru. Naopak, zamestnávatelia v Grécku, Taliansku, Fínsku, Írsku, Španielsku, Holandsku, na Slovensku, v Českej republike a Poľsku hlásia najslabšie a jediné negatívne hodnoty Indexu.

Ďalšie výsledky prieskumu Manpower Index trhu práce budú zverejnené 12. decembra 2012.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá