Image
20.5.2014 0 Comments

Slovenskí študenti získali najdôležitejšie ocenenia na prestížnej celosvetovej súťaži Intel ISEF

isef2.png Intel ISEF vyhlásil svojich víťazov, 15-ročný vedec vyvinul program, ktorý dokáže rozpoznávať rakovinotvorné mutácie génov, Slovensko zaznamenalo historicky najúspešnejšie umiestnenie.

Po predstavovaní a obhajovaní študentský prác, trvajúcom viac ako týždeň, v piatok 16. 5. 2014 vyvrcholilo finále celosvetovej študentskej súťaže s názvom Intel ISEF. Spoločnosť Intel a Society for Science & the Public označili za absolútneho víťaza Nathana Hana z Bostonu, ktorý si odniesol cenu Gordona E. Moora a hotovosť 75 000 dolárov.

Slovensko bolo reprezentované siedmimi nadanými študentmi, ktorí sa snažili vyniknúť medzi viac ako 1700 rovesníkmi z celého sveta. Najlepšie slovenské umiestnenie v súťaži Intel ISEF 2014 je 1. miesto v hlavných cenách, ktoré získala v kategórii astronómia Michaela Brchnelová, ktorá sa v súťaži Intel ISEF zúčastnila po druhýkrát. (V minulom roku získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok, vydávané Pacifickou astronomickou spoločnosťou a Americkou astronomickou spoločnosťou, za svoj projekt X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov. Navyše sa vtedy umiestnila na 2. mieste a okrem ceny získala odmenu 500 dolárov a lístok a letenku na udeľovanie cien v americkom Washingtone, ktoré sa konalo začiatkom tohto roka.)

SK_spolu.jpg

Tohtoročné umiestnenie a odmenu 3000 dolárov za prvú cenu, 1500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu (CPS) a výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5000 dolárov získala za svoj projekt s názvom O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove. Michaela Brchnelová bola na tohtoročný Intel ISEF nominovaná v rámci súťaže Festival vedy a techniky, ktorú organizuje združenie AMAVET. Michaela má 17 rokov a študuje na Gymnáziu Juraja Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave.

Výborné druhé miesto získal spoločný projekt Michala Géciho a Martina Liščinského s názvom Štúdia topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov, za ktorý získali odmenu 1500 dolárov. Obaja mladí vedci študujú na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach a na Intel ISEF sa dostali vďaka nominácii Združenia mladých vedcov Slovenska.

Intel ISEF je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1997 ju sponzoruje spoločnosť Intel.

„Svet potrebuje viac vedcov, výrobcov a podnikateľov, ktorí budú vytvárať pracovné príležitosti, viesť ekonomický rast a riešiť naliehavé celosvetové výzvy," povedala Wendy Hawkins, výkonná riaditeľka nadácie Intel Foundation. „Intel verí, že mladí ľudia sú kľúčom k budúcim inováciám, a zároveň dúfame v to, že tohtoroční víťazi budú inšpirovať ďalších študentov, aby sa zapojili do vedy, technológií, strojárstva a matematiky."

Tento rok bolo vybraných približne 1700 mladých vedcov, aby súťažili v prestížnej súťaži Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF). Vybralo ich 435 pridružených združení a súťaže z viac ako 70 krajín, regiónov a oblastí. Okrem tých, ktorých sme už spomínali, viac ako 500 ďalších finalistov získalo ocenenia a hodnotné ceny za svoj inovatívny výskum. Ocenených bolo aj 17 najlepších z kategórií, z ktorých každý jeden získal cenu vo výške 5000 USD. Nadácia Intel sa takisto rozhodla udeliť grant 1000 dolárov školám všetkých víťazov, ako aj združeniam či súťažiam, ktoré ich na Intel ISEF nominovali.

Ocenení mladí vedci zo Slovenska:

Meno: Michaela Brchnelová
Projekt: O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove
Škola: Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

stručne o projekte:

V mojom projekte sa zaoberám vysokoenergetickými časticami, ktoré k nám prichádzajú z našej galaxie. Ako prvej sa mi podarilo nájsť priamy dôkaz, že tieto častice získavajú energiu v mračnách, ktoré vznikajú po výbuchoch hviezd.

Meno: Michal Géci a Martin Liščinský
Projekt: Štúdia topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov
Škola: Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Košice

stručne o projekte:

V práci sme študovali topenie v dvojrozmernom systéme malých diskových magnetov pohybujúcich sa na vzduchovom vankúši vytvorenom vzduchovou lavicou. Zmena prietoku vzduchu ovplyvňuje rýchlosť pohybu magnetov. Zistili sme, že rozdelenie častíc podľa rýchlosti je vo veľmi dobrej zhode s teoretickým Maxwellovým rozdelením.

Aktuálny ročník súťaže sa konal v Los Angeles (Kalifornia) v termíne od 11. do 16. mája 2014. Zúčastnilo sa v nej viac ako 1700 študentov stredných škôl približne zo 70 krajín, pričom súťažili o takmer 5 miliónov amerických dolárov.

Celý zoznam finalistov možno nájsť na brožúrke zo súťaže. Súťaž Intel International Science and Engineering Fair 2014 je financovaná spoločne z finančných prostriedkov spoločnosti Intel a Nadácie Intel spolu s ďalšími cenami a podporou ďalších korporátnych, akademických, štátnych alebo vedecky orientovaných organizácii. Tento rok sa podarilo vyzbierať ceny v hodnote až 5 000 000 USD.

Spoločnosť pre vedu a verejnosť je nezisková organizácia venujúca sa verejnému angažovaniu sa vo vedeckom výskume a vzdelávaní. Táto spoločnosť organizuje Medzinárodný vedecko-technický veľtrh už od roku 1950. Viac informácií o Society for Science & the Public nájdete na: www.societyforscience.org.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá