SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Slovenskí spotrebitelia sa obávajú, že na tom budú kvôli európskej platobnej legislatíve horšie

Tlačové správy
0
Európski spotrebitelia vrátane tých slovenských sa obávajú, že v súčasnosti prerokovávané návrhy legislatívy EÚ predražia a skomplikujú platenie kartami. Podľa nedávneho prieskumu si 1 z 2 slovenských spotrebiteľov myslí, že návrhy na obmedzenie medzibankových poplatkov na nich budú mať negatívny dopad a viac než 9 z 10 neočakáva, že by na nich obchodníci preniesli časť úspory nákladov vo forme nižších cien.

Prieskum, ktorý v 13 európskych krajinách pre spoločnosť MasterCard uskutočnila agentúra IPSOS, sa zaujímal o názory spotrebiteľov na návrhy EÚ stanoviť strop pre medzibankové poplatky (ktorými obchodníci prispievajú do systémov elektronických platieb) a zaviesť celý rad opatrení, ktoré by ovplyvnili používanie platobných kariet.

„Akákoľvek nová legislatíva upravujúca elektronické platby by mala podporovať ich rozvoj, ktorý je v záujme ekonomiky, a zároveň pôsobiť v najlepšom záujme držiteľov kariet. Tento prieskum sme zadali kvôli narastajúcim obavám z toho, že umelá regulácia medzibankových poplatkov zvýši náklady na karty a znemožní všetkým hráčom na trhu hrať podľa rovnakých pravidiel. Výsledky ukazujú, že spotrebitelia na Slovensku i v celej Európe tieto obavy zdieľajú a myslia si, že pripravované opatrenia nie sú v ich záujme," hovorí Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Slovensko a ČR.

Podľa výsledkov prieskumu sa 56 % slovenských spotrebiteľov obáva, že v dôsledku zavedenia pevného limitu medzibankových poplatkov na tom budú horšie. Ešte vyšší počet spotrebiteľov (87 %) je presvedčený, že obchodníci na nich neprenesú žiadne úspory nákladov, ktoré im zníženie ich podielu na nákladoch elektronických platobných systémov prinesie.

Spoločnosť MasterCard dlhodobo vyjadruje obavu, že navrhované obmedzenia zvýšia náklady na karty pre spotrebiteľov. Vychádza pritom z nedávnych praktických skúseností v krajinách ako je Španielsko, kde uzákonenie stropu medzibankových poplatkov viedlo k zvýšeniu poplatkov pre držiteľov kariet o vyše 50 %, pričom nie je známe, že by na nich obchodníci prenášali úspory formou zníženia cien. Podobné riziko sa objavuje v Poľsku, i keď to pristúpilo na miernejšiu formu regulácie. Ďalším dôvodom na tieto obavy je absencia zdôvodnenia, prečo zavádzať rovnaký fixný poplatok v 30 krajinách s výrazne odlišnými podmienkami na trhu.

„Nie je jasné, čím by bolo možné toto jednotné a zjavne svojvoľné obmedzenie cezhraničných a vnútroštátnych medzibankových poplatkov zdôvodniť. Nikto z Európskej komisie nebol schopný spotrebiteľom ani MasterCardu vysvetliť, ako strop vypočítal a stanovil. Pritom nejde iba o nejakú teoretickú obavu - vychádza totiž z reálnych skúseností v krajinách ako je Španielsko, kde boli medzibankové poplatky umelo stlačené a účet za to nakoniec zaplatili spotrebitelia," dodáva Miroslav Lukeš.

Prieskum navyše ukazuje, že obzvlášť kriticky sa spotrebitelia stavajú k návrhu pravidla, podľa ktorého by obchodníci mali právo rozhodovať, ktoré konkrétne karty budú či nebudú akceptovať. Zrušenie pravidla akceptácie všetkých kariet (tzv. „Honour All Cards Rule") by spotrebiteľov pripravilo o tú najcennejšiu vlastnosť platobných kariet - istotu, že ich môžu používať kdekoľvek na svete. Viac než 7 z 10 spotrebiteľov na Slovensku a 77 % všetkých Európanov si myslí, že im toto opatrenie používanie platobných kariet sťaží. 57 % spotrebiteľov sa obáva, že na nich bude mať nepriaznivý dopad aj návrh umožniť umiestnenie niekoľkých lôg na jednu kartu.

„Nám v spoločnosti MasterCard ide o rovnaký cieľ ako Európskej komisii, teda o vytvorenie efektívneho, konkurenčného a inovačného platobného trhu. Obávame sa však, že niektoré z týchto legislatívnych návrhov tieto ciele nesledujú, ba naopak, v skutočnosti spotrebiteľom uškodia," uzatvára Miroslav Lukeš.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať