Image
26.9.2016 0 Comments

Slovenské združenie boduje vo vyučovaní cudzích jazykov celosvetovo

Európsky deň jazykov sa oslavuje 26. septembra už od roku 2001. Tento deň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom má byť taktiež podpora občanov k učeniu sa nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci Euróspkej Únie.

Slováci tiež majú k tejto téme čím prispieť. Slovenské občianske združenie E@I (Edukácia@Internet, www.ikso.net) so sídlom v meste Partizánske, pracuje na projektoch celoživotného vzdelávania – venuje sa najmä vytváraniu bezplatných mnohojazyčných jazykových portálov, z ktorých viaceré získavajú veľkú popularitu po celom svete. Ktoré su tie naj?

Slovenčina: Portál Slovake.eu je bezplatný portál na učenie sa slovenčiny cez internet. E-learning je v súčasnosti bežným a častým spôsobom učenia sa. O výučbu slovenského jazyka online sa zaujímajú predovšetkým cudzinci žijúci na území Slovenska, partneri v zmiešaných manželstvách, obyvatelia v pohraničných oblastiach, imigranti, študenti či turisti. Všetkým týmto skupinám záujemcov poskytuje stránka slovake.eu možnosť oboznámiť sa so slovenčinou už doma – vo svojej krajine, prípadne sa jej základy môžu naučiť ešte pred príchodom na Slovensko. Online vzdelávanie umožňuje ľuďom naučiť sa jazyk rýchlejšie, flexibilnejšie (vo svojom voľnom čase) a zábavnou formou (hry, testy, súťaže). Na stránke je už vyše 41.000 registrovaných užívateľov z 203 krajín sveta a denne portál navštívi viac ako 2000 ľudí.

Projekt bol agentúrou EACEA v Bruseli zaradený medzi najlepšie jazykové projekty obdobia rokov 2007-2013 a uverejnený aj v zborníku takýchto naj-projektov: príklady dobrej praxe (best practice projects): European multilingualism experiences from the lifelong learning programme : key activity 2 : languages 2007-2013 (Na stiahnutie tu: http://bookshop.europa.eu/en/erasmus--pbEC0115616/ Projekt je uverejnený na strane 36.).

 Nemčina: Združenie E@I podporuje a vytvára projekty aj pre výučbu iných európskych jazykov. Portál Deutsch.info je portál na učenie sa nemčiny. Pýtate sa prečo sa učiť práve nemecký jazyk? Odpoveď znie jednoducho: viac ako 100 miliónov ľudí hovorí po nemecky ako rodení hovoriaci, takmer 20 miliónov ľudí v EÚ sa nemčinu učí ako cudzí jazyk, a nemčina je podľa Eurostatu druhým najčastejším jazykom v únii. Web deutsch.info funguje v 19.jazykoch, spolu je tu už vyše 346.000 registrovaných užívateľov, denná návštevnosť je 14000 ľudí.

Čeština: Výučba cez internet je dnes jednoduchým a účinným spôsobom vzdelávania a pre jazyky to platí dvojnásobne. Preto, ak študujete, pracujete alebo chcete pracovať v Českej republike, alebo vás čeština osobne zaujala, bude stránka Mluvtecesky.net vaša "jazyková prvá pomoc". Portál ponúka základné online kurzy, špecializovaný kurz odbornej lekárskej češtiny aj základné informácie o Českej republike.

 Ruština: Vďaka podpore slovenskej národnej agentúry SAAIC sa v rámci programu Erasmus+ pripravuje aj internetový portál russky.info, ktorý sa spustí na jar 2017 a má za cieľ poskytnúť mnohojazyčnú a interaktívnu platformu určenú na učenie sa ruského jazyka online. Projekt „Russian Online“ bude obsahovať nielen kurz ruského jazyka, ale taktiež aj rôzne praktické informácie zamerané na podnikanie v Rusku.

Španielčina: Stránka www.espa2.eu vám ponúkne kurz španielčiny pre mierne pokročilých. Hlavnou témou je obchodná španielčina, doplnená o slovník, dialógy, audio-nahrávky, cvičenia.

Študenti: projekt Speak and Learn má za cieľ aspoň čiastočne pomôcť Erasmus-študentom s jazykom krajiny, do ktorej prídu študovať – obsahuje základné vety a frázy v 20. Európskych jazykoch v textovej ale aj audio-podobe. Samozrejme, využívať ju môže ktokoľvek, nie len študenti J. Ide o bezplatnú aplikáciu na stiahnutie pre všetky platformy (iOS, Android, Windows), detaily možno nájsť na: www.speaklearn.eu

Mnohojazyčnosť: Pre viac informácii o 28 jazykoch v Európe ale aj rôzne zaujímavosti o jazykoch či lingvistike navštívte stránku lingvo.info. Viacjazyčná stránka poskytuje hravou formou informácie o jazykoch a existujúcich webových kurzoch či slovníkoch na výučbu jazyka, rovnako aj jazykovú hru či jednoduchý úvod do jazykovedy. Táto stránka je dôkazom, že učenie sa jazykov môže byť zábavné a zároveň aj užitočné.

Esperanto: Stránka www.lernu.net vás ľahko a rýchlo (za 3 až 6 mesiacov) dokáže naučiť esperanto – najjednoduchší jazyk na svete, ktorý vznikol s cieľom byť spoločným neutrálnym jazykom na medzinárodnú komunikáciu. Práve esperanto a portál lernu.net  bol prvým projektom združenia E@I. Zároveň ide o prvý, ale aj najväčší mnohojazyčný bezplatný web na učenie sa esperanta. Má už vyše 200.000 registrovaných užívateľov. Po jeho vzore následne začala organizácia s tvorbou portálov aj pre iné jazyky.

Ako vidno, aj na Slovensku existujú šikovní ľudia a rodia sa zaujímavé projekty. Dúfajme, že ich bude stále viac, nie len v oblasti učenia sa jazykov ale aj v iných témach.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá