SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Slovenské združenie boduje vo vyučovaní cudzích jazykov celosvetovo

Tlačové správy
0

Európsky deň jazykov sa oslavuje 26. septembra už od roku 2001. Tento deň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom má byť taktiež podpora občanov k učeniu sa nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci Euróspkej Únie.

Slováci tiež majú k tejto téme čím prispieť. Slovenské občianske združenie E@I (Edukácia@Internet, www.ikso.net) so sídlom v meste Partizánske, pracuje na projektoch celoživotného vzdelávania – venuje sa najmä vytváraniu bezplatných mnohojazyčných jazykových portálov, z ktorých viaceré získavajú veľkú popularitu po celom svete. Ktoré su tie naj?

Slovenčina: Portál Slovake.eu je bezplatný portál na učenie sa slovenčiny cez internet. E-learning je v súčasnosti bežným a častým spôsobom učenia sa. O výučbu slovenského jazyka online sa zaujímajú predovšetkým cudzinci žijúci na území Slovenska, partneri v zmiešaných manželstvách, obyvatelia v pohraničných oblastiach, imigranti, študenti či turisti. Všetkým týmto skupinám záujemcov poskytuje stránka slovake.eu možnosť oboznámiť sa so slovenčinou už doma – vo svojej krajine, prípadne sa jej základy môžu naučiť ešte pred príchodom na Slovensko. Online vzdelávanie umožňuje ľuďom naučiť sa jazyk rýchlejšie, flexibilnejšie (vo svojom voľnom čase) a zábavnou formou (hry, testy, súťaže). Na stránke je už vyše 41.000 registrovaných užívateľov z 203 krajín sveta a denne portál navštívi viac ako 2000 ľudí.

Projekt bol agentúrou EACEA v Bruseli zaradený medzi najlepšie jazykové projekty obdobia rokov 2007-2013 a uverejnený aj v zborníku takýchto naj-projektov: príklady dobrej praxe (best practice projects): European multilingualism experiences from the lifelong learning programme : key activity 2 : languages 2007-2013 (Na stiahnutie tu: http://bookshop.europa.eu/en/erasmus--pbEC0115616/ Projekt je uverejnený na strane 36.).

 Nemčina: Združenie E@I podporuje a vytvára projekty aj pre výučbu iných európskych jazykov. Portál Deutsch.info je portál na učenie sa nemčiny. Pýtate sa prečo sa učiť práve nemecký jazyk? Odpoveď znie jednoducho: viac ako 100 miliónov ľudí hovorí po nemecky ako rodení hovoriaci, takmer 20 miliónov ľudí v EÚ sa nemčinu učí ako cudzí jazyk, a nemčina je podľa Eurostatu druhým najčastejším jazykom v únii. Web deutsch.info funguje v 19.jazykoch, spolu je tu už vyše 346.000 registrovaných užívateľov, denná návštevnosť je 14000 ľudí.

Čeština: Výučba cez internet je dnes jednoduchým a účinným spôsobom vzdelávania a pre jazyky to platí dvojnásobne. Preto, ak študujete, pracujete alebo chcete pracovať v Českej republike, alebo vás čeština osobne zaujala, bude stránka Mluvtecesky.net vaša "jazyková prvá pomoc". Portál ponúka základné online kurzy, špecializovaný kurz odbornej lekárskej češtiny aj základné informácie o Českej republike.

 Ruština: Vďaka podpore slovenskej národnej agentúry SAAIC sa v rámci programu Erasmus+ pripravuje aj internetový portál russky.info, ktorý sa spustí na jar 2017 a má za cieľ poskytnúť mnohojazyčnú a interaktívnu platformu určenú na učenie sa ruského jazyka online. Projekt „Russian Online“ bude obsahovať nielen kurz ruského jazyka, ale taktiež aj rôzne praktické informácie zamerané na podnikanie v Rusku.

Španielčina: Stránka www.espa2.eu vám ponúkne kurz španielčiny pre mierne pokročilých. Hlavnou témou je obchodná španielčina, doplnená o slovník, dialógy, audio-nahrávky, cvičenia.

Študenti: projekt Speak and Learn má za cieľ aspoň čiastočne pomôcť Erasmus-študentom s jazykom krajiny, do ktorej prídu študovať – obsahuje základné vety a frázy v 20. Európskych jazykoch v textovej ale aj audio-podobe. Samozrejme, využívať ju môže ktokoľvek, nie len študenti J. Ide o bezplatnú aplikáciu na stiahnutie pre všetky platformy (iOS, Android, Windows), detaily možno nájsť na: www.speaklearn.eu

Mnohojazyčnosť: Pre viac informácii o 28 jazykoch v Európe ale aj rôzne zaujímavosti o jazykoch či lingvistike navštívte stránku lingvo.info. Viacjazyčná stránka poskytuje hravou formou informácie o jazykoch a existujúcich webových kurzoch či slovníkoch na výučbu jazyka, rovnako aj jazykovú hru či jednoduchý úvod do jazykovedy. Táto stránka je dôkazom, že učenie sa jazykov môže byť zábavné a zároveň aj užitočné.

Esperanto: Stránka www.lernu.net vás ľahko a rýchlo (za 3 až 6 mesiacov) dokáže naučiť esperanto – najjednoduchší jazyk na svete, ktorý vznikol s cieľom byť spoločným neutrálnym jazykom na medzinárodnú komunikáciu. Práve esperanto a portál lernu.net  bol prvým projektom združenia E@I. Zároveň ide o prvý, ale aj najväčší mnohojazyčný bezplatný web na učenie sa esperanta. Má už vyše 200.000 registrovaných užívateľov. Po jeho vzore následne začala organizácia s tvorbou portálov aj pre iné jazyky.

Ako vidno, aj na Slovensku existujú šikovní ľudia a rodia sa zaujímavé projekty. Dúfajme, že ich bude stále viac, nie len v oblasti učenia sa jazykov ale aj v iných témach.

Redakcia

Všetky autorove články
Slovake.eu deň jazykov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať