9.10.2012 0 Comments

Slovenské mestá a obce sa modernizácii nebránia

Veľmi limitované elektronické služby slovenských samospráv v porovnaní so zahraničím by mali byť čoskoro minulosťou. Spoločnosť DATALAN vyvinula komplexné riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO®, ktoré umožní občanom vybaviť potrebné veci z pohodlia svojho domova, využívať mobilné telefóny na zasielanie podnetov, či jednoduchý prístup k informáciám o aktivitách samosprávy. Tá vďaka informatizácii dokáže pružne a aktívne reagovať na potreby obyvateľov, efektívnejšie spravovať svoju agendu, financie, administratívu, či plniť zákonné povinnosti jedným kliknutím na klávesnici počítača.

Viac ako 150 primátorov, starostov a zástupcov slovenských miest a obcí malo možnosť zoznámiť sa s týmto IT riešením na 4. ročníku odbornej konferencie DATALAN Digitálne mesto s podtitulom Samosprávy bližšie k občanom, ktorá sa tento týždeň uskutočnila v hoteli Sitno vo Vyhniach. „Práca na modernizácii miest a obcí je beh na dlhú trať. Verím však v pozitívne výsledky a aj vďaka práci svojho tímu viem, aké veľké možnosti slovenské samosprávy majú," skonštatoval Ján Vaculčiak, vedúci oddelenia zodpovedný za rozvoj a realizáciu IT riešení a služieb v samospráve zo spoločnosti DATALAN. Hlavnou víziou je realizácia modernejšieho a jednoduchšieho fungovania miest a obcí, v ktorom bude samozrejmá interaktívna komunikácia, transparentnosť, vysoká efektivita pre úrady a komfort pre občanov. Hostia konferencie mali okrem informácií o výhodách riešenia DATALAN DIGITÁLNE MESTO® možnosť vyskúšať si praktické ukážky práce s týmto riešením. Pozitívny ohlas mali napr. on-line formuláre, ktoré sú súčasťou riešenia. „Určite sa s ich pomocou zefektívni práca na úrade, a zároveň si občan môže z pohodlia domova vybaviť potrebné záležitosti a splniť si svoju povinnosť vyplývajúcu zo zákonných úprav," skonštatovala Daniela Vargová, prednostka Mestského úradu v Šali.

Prezentovali sa aj novinky portálu Digitalnemesto.sk. Ten aktuálne tvoria štyri základné sekcie - Povinné zverejňovanie (podporuje zákonnú povinnosť zverejňovať zmluvy, objednávky, faktúry atď. na internete), Elektronické aukcie (pomáhajú mestám a obciam k výrazným úsporám), Digitálne zastupiteľstvo (zefektívňujúce prácu zamestnancom úradov pri príprave materiálov rokovania miestnych rád a zastupiteľstiev) a práve On-line formuláre (podporujúce elektronickú komunikáciu medzi občanom a samosprávou). Inováciou prešiel modul Správa registratúry pre efektívnu správu mestských či obecných dokumentov a pošty. Nový je aj Reportingový modul, ktorý poskytuje inovovaný pohľad na dáta, a prispieva k sprehľadneniu údajov o finančných tokoch. Podstatné vylepšenia sa týkajú aj modulov EKSO (riadi agendu týkajúcu sa komunálnych odpadov) a Dane a poplatky, ktorý vznikol na základe potreby zapracovania legislatívnych zmien.

Ďalšou novinkou predstavenou na konferencii bol web - užívateľská zóna KORWIN. Pre mestá a obce bude slúžiť ako zdroj nových informácií, môžu doň zadávať svoje požiadavky a nájsť odpovede na otázky týkajúce sa práce s IS KORWIN. Nová je aj služba REDMINE na evidenciu požiadaviek. Okrem toho si hostia mohli vyskúšať aj mobilnú aplikáciu Mesto v mobile, ktorá je od októbra k dispozícii nielen pre smartfóny s operačným programom iOS, ale aj Android. „ Na túto aplikáciu by sme sa chceli zamerať a v budúcnosti ju v kraji využiť," uviedla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja. Kvality aplikácie dokazuje aj umiestnenie v užšej nominácii v hodnotení IT projekt roka 2012.

Svojimi pozitívnymi skúsenosťami prispeli aj zástupcovia miest Trstená a Bardejov. Predstavený bol aj projekt elektronizácie služieb v Trnave, realizovaný v rámci OPIS, vďaka ktorému VÚC poskytuje takmer 50 eGovernment služieb. Rastislav Soldán, vedúci obchodnej skupiny pre samosprávu, dodáva: „Som presvedčený, že to, čo robíme, má zmysel, a informatizácia samospráv prostredníctvom riešenia DATALAN DIGITÁLNE MESTO® je pre mestá, obce a ich obyvateľov krokom vpred."

Na konferencii DATALAN Digitálne mesto odzneli aj informácie o strategických projektoch, ktorých sa môžu samosprávy zúčastniť. Obce a mestá sa zaujímajú hlavne o prioritné osi OPISu, rozbieha sa realizácia projektu Datacentrum obcí a miest (DCOM), ktorý je určený primárne obciam a menším mestám. V blízkej budúcnosti by mal byť otvorený aj projekt eMestá, orientovaný skôr na väčšie mestá a mestské časti, stále rezonuje téma Digitálna agenda. Miera využívania on-line služieb však stále nie je na Slovensku dostatočná, a to aj napriek ich jednoznačnému potenciálu pre všetkých - samosprávy aj obyvateľov. „Budovať moderné mestá a obce na Slovensku, ktoré sa budú môcť porovnávať so zahraničím, to je naša výzva," uviedol Ľuboš Petrík, sales manažér pre strategické projekty samosprávy spoločnosti DATALAN.

Prezentácie z konferencie na stiahnutie, spolu s fotografiami a zaujímavosťami z podujatia budú k dispozícii na www.datalan.sk/digitalnemesto.

O riešení DATALAN DIGITÁLNE MESTO®
- občanom umožňuje vybaviť si väčšinu agendy „z pohodlia obývačky"
- mestám a obciam ponúka až 90 percentnú úsporu nákladov u vybraných modulov pre správu mestskej agendy
- obsahuje spektrum služieb od malých systémov pre obce až po riešenia na mieru pre niekoľko tisíc užívateľov
- jednotlivé riešenia je možné navzájom kombinovať a skladať podľa aktuálnej potreby mesta či obce
- služby je možné prenajať už od pár eur na mesiac, pre občanov sú zadarmo


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá