Image
10.2.2015 0 Comments

Slovenské deti sú závislé od internetu. Rodičia príznaky prehliadajú

internet-child.jpg Moderné technológie a internet sa stávajú čoraz viac súčasťou každodenného života nielen nás dospelých, ale aj našich detí. Až 85 % z nich vie fungovať bez počítačov, mobilných zariadení a internetu maximálne niekoľko dní a tretina školákov si život bez nich vôbec nevie predstaviť. Deti na internete komunikujú, vytvárajú si vlastnú identitu a trávia svoj čas. Na druhej strane sa tu však stretávajú aj s novými rizikami, ktoré nedokážu identifikovať, a stávajú sa najohrozenejšou skupinou. Rodičia vedia, koľko hodín trávia ich deti na internete, až tretina však netuší, čo tam vlastne robia.

Aj takéto výsledky priniesol prieskum Deti a rodičia v kybepriestore, ktorý bol realizovaný na dvoch reprezentatívnych vzorkách: rodičoch a deťoch. „Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť, ako sa odráža problematika využívania moderných informačných technológií v živote detí. Inými slovami, zaujímalo nás, koľko času na internete deti trávia, čo tam robia, aké stránky navštevujú, aké skúsenosti s nimi majú, ako aj to, či si uvedomujú riziká a nebezpečenstvo, s ktorými sa na internete možno stretnúť. Takisto nás zaujímalo, ako sú na tom s využívaním informačných technológií ich rodičia, aký majú prehľad o tom, čo ich deti na internete robia," hovorí Marián Velšic z Inštitútu pre verejné otázky.

Jedno z najvypuklejších zistení je, že až polovica detí si myslí, že ich vrstovníci sú závislí od informačných technológií. Napriek tomu, že väčšina rodičov deklaruje prehľad o správaní svojich detí v kybepriestore, až dve tretiny z nich takéto príznaky na svojich deťoch nespozorovali, prípadne o nich vôbec nevedia. „Závislé dieťa stráca kontrolu nad svojím životom a všetko podriaďuje uspokojovaniu nutkavej potreby. Nerešpektuje pravidlá a rituály rodiny, znižuje si priestor na školské povinnosti, izoluje sa. Mení sa celkový psychický stav - často sa objavuje psychická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, častá zmena nálad, môžu sa objaviť známky depresie a podobne," hovorí Katarína Trlicová, psychologička.

Zákazy nefungujú

Slovenskí rodičia sa zaujímajú o to, čo ich deti na internete robia, a majú s nimi dohodnuté pravidlá. V prípade zákazu však trvá jeho účinnosť maximálne týždeň. V opačnom prípade majú deti tendenciu zákaz porušovať alebo úplne ignorovať. Ešte vážnejší problém nastáva v momente, keď sami rodičia nevedia, neovládajú, nechcú alebo nemajú záujem o digitálne technológie. Tým strácajú prehľad o tom, čo ich deti vo virtuálnom svete robia, aké majú problémy alebo čo ich ohrozuje.

„So synom máme jasne dohodnuté, čo môže a čo nie. Napriek tomu sa však často nechá strhnúť okolím či vlastnými záujmami a obmedzenia sa snaží obísť. Ak na internete hľadá informácie, tak to prehliadnem, ale pokiaľ sa „len hrá", tak ma vždy zamrzí, že nedodržiava naše pravidlá. Uvedomujem si v tejto súvislosti čoraz intenzívnejšie, že ak chceme naše deti v on-line priestore chrániť, mali by sme sa aj my v tejto oblasti vzdelávať," dodáva Monika Brkalová, mamička 10-ročného Adama.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá