Image
10.2.2015 0 Comments

Slovenské deti sú závislé od internetu. Rodičia príznaky prehliadajú

internet-child.jpg Moderné technológie a internet sa stávajú čoraz viac súčasťou každodenného života nielen nás dospelých, ale aj našich detí. Až 85 % z nich vie fungovať bez počítačov, mobilných zariadení a internetu maximálne niekoľko dní a tretina školákov si život bez nich vôbec nevie predstaviť. Deti na internete komunikujú, vytvárajú si vlastnú identitu a trávia svoj čas. Na druhej strane sa tu však stretávajú aj s novými rizikami, ktoré nedokážu identifikovať, a stávajú sa najohrozenejšou skupinou. Rodičia vedia, koľko hodín trávia ich deti na internete, až tretina však netuší, čo tam vlastne robia.

Aj takéto výsledky priniesol prieskum Deti a rodičia v kybepriestore, ktorý bol realizovaný na dvoch reprezentatívnych vzorkách: rodičoch a deťoch. „Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť, ako sa odráža problematika využívania moderných informačných technológií v živote detí. Inými slovami, zaujímalo nás, koľko času na internete deti trávia, čo tam robia, aké stránky navštevujú, aké skúsenosti s nimi majú, ako aj to, či si uvedomujú riziká a nebezpečenstvo, s ktorými sa na internete možno stretnúť. Takisto nás zaujímalo, ako sú na tom s využívaním informačných technológií ich rodičia, aký majú prehľad o tom, čo ich deti na internete robia," hovorí Marián Velšic z Inštitútu pre verejné otázky.

Jedno z najvypuklejších zistení je, že až polovica detí si myslí, že ich vrstovníci sú závislí od informačných technológií. Napriek tomu, že väčšina rodičov deklaruje prehľad o správaní svojich detí v kybepriestore, až dve tretiny z nich takéto príznaky na svojich deťoch nespozorovali, prípadne o nich vôbec nevedia. „Závislé dieťa stráca kontrolu nad svojím životom a všetko podriaďuje uspokojovaniu nutkavej potreby. Nerešpektuje pravidlá a rituály rodiny, znižuje si priestor na školské povinnosti, izoluje sa. Mení sa celkový psychický stav - často sa objavuje psychická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, častá zmena nálad, môžu sa objaviť známky depresie a podobne," hovorí Katarína Trlicová, psychologička.

Zákazy nefungujú

Slovenskí rodičia sa zaujímajú o to, čo ich deti na internete robia, a majú s nimi dohodnuté pravidlá. V prípade zákazu však trvá jeho účinnosť maximálne týždeň. V opačnom prípade majú deti tendenciu zákaz porušovať alebo úplne ignorovať. Ešte vážnejší problém nastáva v momente, keď sami rodičia nevedia, neovládajú, nechcú alebo nemajú záujem o digitálne technológie. Tým strácajú prehľad o tom, čo ich deti vo virtuálnom svete robia, aké majú problémy alebo čo ich ohrozuje.

„So synom máme jasne dohodnuté, čo môže a čo nie. Napriek tomu sa však často nechá strhnúť okolím či vlastnými záujmami a obmedzenia sa snaží obísť. Ak na internete hľadá informácie, tak to prehliadnem, ale pokiaľ sa „len hrá", tak ma vždy zamrzí, že nedodržiava naše pravidlá. Uvedomujem si v tejto súvislosti čoraz intenzívnejšie, že ak chceme naše deti v on-line priestore chrániť, mali by sme sa aj my v tejto oblasti vzdelávať," dodáva Monika Brkalová, mamička 10-ročného Adama.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá