Image
11.2.2015 0 Comments

Slovenská Wikipédia už má 200 000 článkov, každý deň pribudne 25 nových

480px-Wikimedia_Slovakia_logo.jpgWikimedia Slovenská republika oznámila, že 5. februára 2015 prekonala slovenská Wikipédia magickú hranicu 200 000 článkov. Stala sa tak 35. najväčšou Wikipédiou podľa počtu článkov; tesne väčšie sú Wikipédie v baskičtine a v medzinárodnom jazyku esperanto. Jubilejným článkom sa stal Mars 1.

Slovenská Wikipédia (http://sk.wikipedia.org) je v súčasnosti najväčšou všeobecnou encyklopédiou v slovenčine, pričom celý jej obsah je bezplatne dostupný na internete. So svojimi 200 000 článkami prekonala všetky smelé pokusy z minulosti o vytvorenie encyklopédie v slovenskom jazyku, ako aj Encyclopaediu Beliana, vydávanú v niekoľkých zväzkoch, ktorá má po dokončení opísať svet v približne 150 000 heslách.

Mnohojazyčný projekt Wikipédie sa začal 15. januára 2001; odvtedy bolo založených 288 jazykových mutácií. Dokopy sa v nich nachádza vyše 34 miliónov článkov a každý deň pribudne približne 8000 nových. So skoro pol miliardou jedinečných návštevníkov mesačne sa so svojimi sesterskými projektmi nachádza v desiatke najnavštevovanejších webových stránok.

Slovenská Wikipédia je za deň zobrazená pol milióna ráz a pribudne na nej 25 nových článkov. S výnimkou citácií je celý obsah Wikipédie dostupný pod slobodnou licenciou, čím je jedným z najhmatateľnejších využití licencií Creative Commons.

Na rozdiel od väčšiny iných vzdelávacích stránok vzniká Wikipédia jedinečným spôsobom. Čitateľ totiž môže obsah aj pridávať, upravovať a opravovať. Za prekonanie hranice 200 000 článkov teda vďačíme komunite dobrovoľníkov, ktorí na obsahu pracovali vo svojom voľnom čase.

Okrem písania nových článkov zlepšujú kvalitu už existujúcich, kontrolujú porušenia autorských práv, aktualizujú informácie a dopĺňajú ich dôveryhodnými zdrojmi. Wikipédia však ponúka priestor nielen pre encyklopedistov - články sú ilustrované fotografiami z Wikimedia Commons, niektoré databázové údaje pochádzajú z Wikiúdajov, čo sú sesterské projekty, ktoré tiež môžu upravovať samotní čitatelia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá