Image
11.2.2015 0 Comments

Slovenská Wikipédia už má 200 000 článkov, každý deň pribudne 25 nových

480px-Wikimedia_Slovakia_logo.jpgWikimedia Slovenská republika oznámila, že 5. februára 2015 prekonala slovenská Wikipédia magickú hranicu 200 000 článkov. Stala sa tak 35. najväčšou Wikipédiou podľa počtu článkov; tesne väčšie sú Wikipédie v baskičtine a v medzinárodnom jazyku esperanto. Jubilejným článkom sa stal Mars 1.

Slovenská Wikipédia (http://sk.wikipedia.org) je v súčasnosti najväčšou všeobecnou encyklopédiou v slovenčine, pričom celý jej obsah je bezplatne dostupný na internete. So svojimi 200 000 článkami prekonala všetky smelé pokusy z minulosti o vytvorenie encyklopédie v slovenskom jazyku, ako aj Encyclopaediu Beliana, vydávanú v niekoľkých zväzkoch, ktorá má po dokončení opísať svet v približne 150 000 heslách.

Mnohojazyčný projekt Wikipédie sa začal 15. januára 2001; odvtedy bolo založených 288 jazykových mutácií. Dokopy sa v nich nachádza vyše 34 miliónov článkov a každý deň pribudne približne 8000 nových. So skoro pol miliardou jedinečných návštevníkov mesačne sa so svojimi sesterskými projektmi nachádza v desiatke najnavštevovanejších webových stránok.

Slovenská Wikipédia je za deň zobrazená pol milióna ráz a pribudne na nej 25 nových článkov. S výnimkou citácií je celý obsah Wikipédie dostupný pod slobodnou licenciou, čím je jedným z najhmatateľnejších využití licencií Creative Commons.

Na rozdiel od väčšiny iných vzdelávacích stránok vzniká Wikipédia jedinečným spôsobom. Čitateľ totiž môže obsah aj pridávať, upravovať a opravovať. Za prekonanie hranice 200 000 článkov teda vďačíme komunite dobrovoľníkov, ktorí na obsahu pracovali vo svojom voľnom čase.

Okrem písania nových článkov zlepšujú kvalitu už existujúcich, kontrolujú porušenia autorských práv, aktualizujú informácie a dopĺňajú ich dôveryhodnými zdrojmi. Wikipédia však ponúka priestor nielen pre encyklopedistov - články sú ilustrované fotografiami z Wikimedia Commons, niektoré databázové údaje pochádzajú z Wikiúdajov, čo sú sesterské projekty, ktoré tiež môžu upravovať samotní čitatelia.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá