21.4.2016 2 Comments

Slovanet do leta ukončí šírenie analógovej televízie

Spoločnosť Slovanet dnes štartuje v prvom meste záverečnú fázu digitalizácie sietí káblovej televízie v 14 mestách a obciach Slovenska. Spolu s digitalizáciou posledných TV staníc vo všetkých káblovkách postupne do leta definitívne ukončí analógové vysielanie.

Analógové vysielanie televízie, ktoré desiatky rokov poskytovalo prenos signálu medzi štúdiami a obrazovkami televíznych prijímačov, sa v káblových sieťach telekomunikačného operátora Slovanet stane čoskoro minulosťou. Mesto Turany je prvé, v ktorom dnes Slovanet uskutočňuje záverečnú fázu digitalizácie siete káblovej televízie, počas ktorého zároveň definitívne ukončí prevádzku analógového vysielania.

„Podľa nášho preverovania už takmer všetci zákazníci káblových televízií vlastnia televízne prijímače podporujúce digitálny príjem televízie v najbežnejšej norme DVB-T alebo majú k staršiemu prijímaču pripojený set-top box – zariadenie, ktoré digitálny príjem umožňuje“, vysvetľuje Jozef Marček, produktový manažér Slovanetu. „Digitalizáciu televízie sme zámerne rozložili do niekoľkých fáz trvajúcich dva až tri roky, aby sa aj zákazníci so staršími televízormi mali dosť času dozvedieť o novej technológii, vyskúšať si ju a buď si kúpiť moderný TV prijímač alebo si k existujúcemu dokúpiť externý set-top box“, dodáva.

Digitálne vysielanie prináša vyššiu kvalitu obrazu oproti analógovému a poskytuje aj doplnkové funkcie, ako napríklad EPG (elektronický programový sprievodca). Umožňuje aj prenos vo vysokej HD kvalite, na ktorú postupne prechádzajú aj vysielatelia jednotlivých staníc. Prínosom vypnutia analógového vysielania je aj uvoľnenie frekvenčného pásma, potrebného práve pre budúci prechod ďalších staníc na HD vysielanie.

Po Turanoch Slovanet postupne až do leta 2016 dokončí digitalizáciu a ukončí analógové vysielanie vo všetkých 14 mestách a obciach, v ktorých prevádzkuje siete káblovej televízie a internetu. Zákazníkov bude o zmene vopred informovať listami, e-mailom či oznamami v miestnom rozhlase. Slovanet v rámci projektu poskytne zákazníkom aj poradenstvo a umožní aj dokúpenie set-top boxu.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Kampaň k elektronickým schránkam už začala

27.10.2016 11:00

Viac ako 160 oslovených združení a stavovských organizácií či nový dočasný web. Aj takto odštartovala avizovaná informačná kampaň k úradným elektronickým schránkam. List so žiadosťou o spoluprácu pri ...

Tlačové správy

Do Microsoftu nastúpil Ivo Kramoliš, bude mať na starosti digitálnu transformáciu v oblasti služieb

27.10.2016 10:20

Od 1. októbra 2016 vedie Ivo Kramoliš divíziu Služieb v spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. V tejto roli zodpovedá za digitálnu transformáciu v oblasti služieb pre veľké spoločnosti a š ...

Tlačové správy

Samsung vydá aktualizáciu softvéru smartfónov Galaxy Note7

27.10.2016 10:10

Spoločnosť Samsung Electronics dnes oznámila, že vydá novú aktualizáciu softvéru vzťahujúcu sa na nabíjanie batérií zariadení Galaxy Note7, ktorá obmedzí jej nabitie na 60 %. Aktualizácia softvéru je ...

2 Comments

 1. Konecne reakcia na: Slovanet do leta ukončí šírenie analógovej televízie
  26.4.2016 13:04
  Myslim ze na prechod na digitalnu televiziu je najvyssi cas :)
  Reagovať
 2. Fázy reakcia na: Slovanet do leta ukončí šírenie analógovej televízie
  23.4.2016 13:04
  Je fajn, že je to rozdelené do viacerých fáz. Isto starší ľudia zvyknutý na analógovú TV potrebujú čas aby si zvykli na niečo nové a sa s tým zžili. Ale myslím, že to bude super.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá