Image
22.7.2016 1 Comments

Slovák predstavil autonómne datacentrum budúcnosti. RoboNodes má výrazne zvýšiť efektivitu datacentier.

Energia potrebná pre chod datacentier sa z roka na rok zvyšuje čo predstavuje jednu z veľkých výziev pre spomalenie globálneho oteplovania. RoboNodes je inovatívne riešenie na zvýšenie efektivity a využitie odpadového tepla.

V dnešnom typickom datacentre sa studený vzduch privedie do serverovne a tisíce malých ventilátorov v serveroch prefukujú vzduch cez servery. Horúcy vzduch vychádzajúci zo serverov sa zmiešaním zo studeným vzduchom stratí. V lepších prípadoch sú studené a teplé uličky oddelené, no àni toto riešenie nie je zďaleka efektívne.

RoboNodes pozostáva z atypického servera a racku. Vzduch, ktorý sa používa na chladenie je kompletne izolovaný od vzduchu v serverovni, čo znamená, že sa zachytáva všetko teplo, ktoré sa je následne možné použiť na vykurovanie budov alebo prerobiť naspäť na elektrickú energiu. Výslednú telplotu je možné regulovať vzduchovými ventilmi, aby sa nestalo, že niektorý zo serverov sa chladí viac ako je potrebné.

V prípade ak akýkoľvek server zlyhá, celý server sa vymení robotizovaným vozidlom. Výhoda tohto riešenia je, že v serverovni nemusí byť žiadny personál a datacentrá je možné roztrúsiť na viac menšich lokalít. RoboNodes môžu byť umiestnené aj na chladných miestach ďaleko od civilizácie a kompletne spravované na diaľku.

Vzduch ide z dola hore cez 8 serverov. Ventil, ktory sa nachadza v kazdom stlpci serverov riadi pretok vzducu a tak vyslednu teplotu vzduchu.

Inovátor Zsolt Szabo si dal urobit patent search, ktorý potvrdil, že nie je to patentované a aktuálne má podané dva patenty v USA a v rámci jeho firmy PayPerHost LLC ide robiť prototyp. Verí, že všetky datacentrá budú vyzerať v budúcnosti takto. 

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

1 Comments

  1. Slovenčina reakcia na: Slovák predstavil autonómne data centrum budúcnosti. RoboNodes má výrazne zvýšiť efektivitu data centier.
    23.7.2016 17:07
    "vzduchovnýmy ventilmy"??
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá