Image
30.6.2014 0 Comments

Slováci ako prví preverili európsku navigáciu Galileo v aute

Galileo-fix1.png Navigačný system Galileo, ktorý je európskou alternatívou známeho GPS, prešiel prvým testovaním. Za realizovanie úspešného testu získala certifikát od Európskej vesmírnej agentúry (ESA) slovenská firma GOSPACE, ktorá ako prvá na svete preverila Galileo za jazdy v aute.

Navigačný systém Galileo vyvinula ESA a do testovacieho režimu ho uviedla minulý rok. Prvé dve družice európskeho globálneho navigačného systému Galileo boli umiestnené na orbitu ešte v októbri 2011. O rok neskôr nasledovali ďalšie dve. Na zistenie polohy sú potrebné štyri družice. Historicky prvý pozičný „fix" - určenie polohy - sa uskutočnil v navigačnom laboratóriu a technickom centre ESA ESTEC v holandskom Noordwijku 12. marca minulého roka.

ESA vystavila certifikát GALILEO prvým 50 tímom, ktoré získali polohu pomocou štyroch družíc Galilea. Tímy museli dokladovať údaje o prijímači, ktorý používali, lokalizačné údaje (fix) na začiatku a na konci testovania v (UTC) - zemepisnú dĺžku a šírku. Do testovania sa zapojili výskumné tímy z priemyslu, univerzít, vedeckých a výskumných centier, vládnych inštitúcií a biznisu.

Najviac úspešných riešiteľov pochádza z Talianska, Nemecka a Veľkej Británie. „Väčšina tímov získala fix statickými prijímačmi," vysvetľuje inžinier ESA Gaetano Galluzzi. V zozname nájdeme aj špeciálne prípady. Napríklad belgická Royal Military Academy získala prvú pozíciu na mori, na palube fregaty Leopold-Aj, ktorá sa plavila pozdĺž nórskeho pobrežia. V medzinárodnej konkurencii uspela aj slovenská technologická spoločnosť GOSPACE. A to symbolicky. Slováci ako prví na svete preverili Galileo počas jazdy v automobile.

Vykonali sme niekoľko experimentov s použitím dvoch typov prijímačov - USRP1 SDR a komerčného modulu L76 od firmy Quectel. Na obežnej dráhe sú umiestnené zatiaľ len 4 družice z celkového počtu 30. Preto sme museli vystihnúť ten správny okamih, keď nad naším obzorom boli všetky štyri, aby bolo možné získať pozíciu. Takáto príležitosť sa naskytá iba raz za pár dní, obyčajne v nočných alebo skorých ranných hodinách," hovorí riaditeľ spoločnosti GOSPACE Pavol Turčina.

Prvýkrát sa GOSPACE podarilo úspešne získať pozíciu pomocou štyroch satelitov Galileo 1. mája 2014 v skorých ranných hodinách. Meranie sa začalo v 04:10:03 UTC a bolo dokončené v 05:08:12 UTC.

„Naši inžinieri navrhli hardvér prijímača a antény GNSS. Na začiatku sme vykonali testovanie a získali statický fix z miesta. Po tomto úspešnom pokuse sme umiestnili prijímač na strechu auta a vyskúšali sme meranie počas jazdy po Bratislave. Samotné určenie polohy bolo v porovnaní s GPS oveľa presnejšie. Miesto merania sme lokalizovali na centimetre presne. Zaujímavé je, že sa nám podarilo takéto presné meranie aj v podmienkach, keď sme prijímali signál len zo štyroch družíc," dodáva technický riaditeľ spoločnosti Jakub Kapuš.

Aké bude využitie Galilea v budúcnosti? Systém má pozostávať z 30 operačných družíc. V porovnaní so známym GPS by mal poskytovať vyššiu presnosť, dostupnú všetkým používateľom, väčšie pokrytie signálom družíc obiehajúcich na vyšších obežných dráhach a bude schopný obojsmernej komunikácie. Tieto nové funkcionality prinesú nové služby a aplikácie, ako napríklad účinnejšie riadenie cestnej i leteckej premávky, pátracie a záchranné služby a mnoho ďalších.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá