Image
30.6.2014 0 Comments

Slováci ako prví preverili európsku navigáciu Galileo v aute

Galileo-fix1.png Navigačný system Galileo, ktorý je európskou alternatívou známeho GPS, prešiel prvým testovaním. Za realizovanie úspešného testu získala certifikát od Európskej vesmírnej agentúry (ESA) slovenská firma GOSPACE, ktorá ako prvá na svete preverila Galileo za jazdy v aute.

Navigačný systém Galileo vyvinula ESA a do testovacieho režimu ho uviedla minulý rok. Prvé dve družice európskeho globálneho navigačného systému Galileo boli umiestnené na orbitu ešte v októbri 2011. O rok neskôr nasledovali ďalšie dve. Na zistenie polohy sú potrebné štyri družice. Historicky prvý pozičný „fix" - určenie polohy - sa uskutočnil v navigačnom laboratóriu a technickom centre ESA ESTEC v holandskom Noordwijku 12. marca minulého roka.

ESA vystavila certifikát GALILEO prvým 50 tímom, ktoré získali polohu pomocou štyroch družíc Galilea. Tímy museli dokladovať údaje o prijímači, ktorý používali, lokalizačné údaje (fix) na začiatku a na konci testovania v (UTC) - zemepisnú dĺžku a šírku. Do testovania sa zapojili výskumné tímy z priemyslu, univerzít, vedeckých a výskumných centier, vládnych inštitúcií a biznisu.

Najviac úspešných riešiteľov pochádza z Talianska, Nemecka a Veľkej Británie. „Väčšina tímov získala fix statickými prijímačmi," vysvetľuje inžinier ESA Gaetano Galluzzi. V zozname nájdeme aj špeciálne prípady. Napríklad belgická Royal Military Academy získala prvú pozíciu na mori, na palube fregaty Leopold-Aj, ktorá sa plavila pozdĺž nórskeho pobrežia. V medzinárodnej konkurencii uspela aj slovenská technologická spoločnosť GOSPACE. A to symbolicky. Slováci ako prví na svete preverili Galileo počas jazdy v automobile.

Vykonali sme niekoľko experimentov s použitím dvoch typov prijímačov - USRP1 SDR a komerčného modulu L76 od firmy Quectel. Na obežnej dráhe sú umiestnené zatiaľ len 4 družice z celkového počtu 30. Preto sme museli vystihnúť ten správny okamih, keď nad naším obzorom boli všetky štyri, aby bolo možné získať pozíciu. Takáto príležitosť sa naskytá iba raz za pár dní, obyčajne v nočných alebo skorých ranných hodinách," hovorí riaditeľ spoločnosti GOSPACE Pavol Turčina.

Prvýkrát sa GOSPACE podarilo úspešne získať pozíciu pomocou štyroch satelitov Galileo 1. mája 2014 v skorých ranných hodinách. Meranie sa začalo v 04:10:03 UTC a bolo dokončené v 05:08:12 UTC.

„Naši inžinieri navrhli hardvér prijímača a antény GNSS. Na začiatku sme vykonali testovanie a získali statický fix z miesta. Po tomto úspešnom pokuse sme umiestnili prijímač na strechu auta a vyskúšali sme meranie počas jazdy po Bratislave. Samotné určenie polohy bolo v porovnaní s GPS oveľa presnejšie. Miesto merania sme lokalizovali na centimetre presne. Zaujímavé je, že sa nám podarilo takéto presné meranie aj v podmienkach, keď sme prijímali signál len zo štyroch družíc," dodáva technický riaditeľ spoločnosti Jakub Kapuš.

Aké bude využitie Galilea v budúcnosti? Systém má pozostávať z 30 operačných družíc. V porovnaní so známym GPS by mal poskytovať vyššiu presnosť, dostupnú všetkým používateľom, väčšie pokrytie signálom družíc obiehajúcich na vyšších obežných dráhach a bude schopný obojsmernej komunikácie. Tieto nové funkcionality prinesú nové služby a aplikácie, ako napríklad účinnejšie riadenie cestnej i leteckej premávky, pátracie a záchranné služby a mnoho ďalších.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá