Image
16.6.2014 0 Comments

Slentite – izolačný materiál s unikátnymi vlastnosťami

slentite.jpg Aerogély sú ľahké a pevné látky s výbornými izolačnými vlastnosťami. Vedci na nich pracujú už od 30. rokov minulého storočia. Ich využitie je však veľmi špecifické, používajú sa napríklad v kozmických sondách ako veľmi účinná izolácia. No okrem tohto špeciálneho nasadenia ich veľmi nemožno použiť, pretože sú málo robustné a neznášajú vlhkosť. Pri kontakte s vodou nadobúdajú opäť gélovú konzistenciu.

Vlani nemecká spoločnosť BASF predstavila na podujatí K 2013 nový aerogél, nazvaný Slentite. Je vytvorený na báze polyuretánu, teda materiálu, ktorý poznáme aj pod názvom molitan. Za svoje výborné izolačné schopnosti vďačí najmä nanoporéznej štruktúre.

V súčasnosti výskumný tím pod vedením Dr. Martina Frickeho zdokonalil chemický postup, vďaka čomu je Slentite po prvýkrát k dispozícii vo forme pevného panela, pričom si zachoval svoju extranízku tepelnú vodivosť. Jeho kompresný odpor je väčší ako 300 kPa, čo je dvakrát viac, ako majú dnešné polyuretánové izolačné dosky. Na dosiahnutie rovnakých izolačných vlastností, ako ponúkajú bežné materiály, už postačí vrstva tenšia o 25 až 50 %. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je 16 mW.m-1.K-1 (miliwattov na meter a kelvin), zatiaľ čo pri dnešných štandardných izolačných materiáloch je táto hodnota v rozmedzí 21 - 40 mW.m-1.K-1.

Navyše otvorená porézna štruktúra dodáva panelu aj vynikajúce vlastnosti na reguláciu vlhkosti. To má pozitívny vplyv na klímu v miestnosti a prispieva k pocitu tepelnej pohody v dome. Pre architektov a staviteľov obytných domov je dobrá správa, že Slentite poskytuje vysoký stupeň voľnosti v dizajne.

Spoločnosť BASF chce začiatkom roku 2015 uviesť do prevádzky prvú továreň na výrobu tohto materiálu v Lemförde. Okrem stavebníctva by Slentite mohol nájsť uplatnenie aj v chladiarenskom priemysle.

Zdroj: basf.com
polyurethanes.basf.de


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá