Image
16.6.2014 0 Comments

Slentite – izolačný materiál s unikátnymi vlastnosťami

slentite.jpg Aerogély sú ľahké a pevné látky s výbornými izolačnými vlastnosťami. Vedci na nich pracujú už od 30. rokov minulého storočia. Ich využitie je však veľmi špecifické, používajú sa napríklad v kozmických sondách ako veľmi účinná izolácia. No okrem tohto špeciálneho nasadenia ich veľmi nemožno použiť, pretože sú málo robustné a neznášajú vlhkosť. Pri kontakte s vodou nadobúdajú opäť gélovú konzistenciu.

Vlani nemecká spoločnosť BASF predstavila na podujatí K 2013 nový aerogél, nazvaný Slentite. Je vytvorený na báze polyuretánu, teda materiálu, ktorý poznáme aj pod názvom molitan. Za svoje výborné izolačné schopnosti vďačí najmä nanoporéznej štruktúre.

V súčasnosti výskumný tím pod vedením Dr. Martina Frickeho zdokonalil chemický postup, vďaka čomu je Slentite po prvýkrát k dispozícii vo forme pevného panela, pričom si zachoval svoju extranízku tepelnú vodivosť. Jeho kompresný odpor je väčší ako 300 kPa, čo je dvakrát viac, ako majú dnešné polyuretánové izolačné dosky. Na dosiahnutie rovnakých izolačných vlastností, ako ponúkajú bežné materiály, už postačí vrstva tenšia o 25 až 50 %. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je 16 mW.m-1.K-1 (miliwattov na meter a kelvin), zatiaľ čo pri dnešných štandardných izolačných materiáloch je táto hodnota v rozmedzí 21 - 40 mW.m-1.K-1.

Navyše otvorená porézna štruktúra dodáva panelu aj vynikajúce vlastnosti na reguláciu vlhkosti. To má pozitívny vplyv na klímu v miestnosti a prispieva k pocitu tepelnej pohody v dome. Pre architektov a staviteľov obytných domov je dobrá správa, že Slentite poskytuje vysoký stupeň voľnosti v dizajne.

Spoločnosť BASF chce začiatkom roku 2015 uviesť do prevádzky prvú továreň na výrobu tohto materiálu v Lemförde. Okrem stavebníctva by Slentite mohol nájsť uplatnenie aj v chladiarenskom priemysle.

Zdroj: basf.com
polyurethanes.basf.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá