Image
16.6.2014 0 Comments

Slentite – izolačný materiál s unikátnymi vlastnosťami

slentite.jpg Aerogély sú ľahké a pevné látky s výbornými izolačnými vlastnosťami. Vedci na nich pracujú už od 30. rokov minulého storočia. Ich využitie je však veľmi špecifické, používajú sa napríklad v kozmických sondách ako veľmi účinná izolácia. No okrem tohto špeciálneho nasadenia ich veľmi nemožno použiť, pretože sú málo robustné a neznášajú vlhkosť. Pri kontakte s vodou nadobúdajú opäť gélovú konzistenciu.

Vlani nemecká spoločnosť BASF predstavila na podujatí K 2013 nový aerogél, nazvaný Slentite. Je vytvorený na báze polyuretánu, teda materiálu, ktorý poznáme aj pod názvom molitan. Za svoje výborné izolačné schopnosti vďačí najmä nanoporéznej štruktúre.

V súčasnosti výskumný tím pod vedením Dr. Martina Frickeho zdokonalil chemický postup, vďaka čomu je Slentite po prvýkrát k dispozícii vo forme pevného panela, pričom si zachoval svoju extranízku tepelnú vodivosť. Jeho kompresný odpor je väčší ako 300 kPa, čo je dvakrát viac, ako majú dnešné polyuretánové izolačné dosky. Na dosiahnutie rovnakých izolačných vlastností, ako ponúkajú bežné materiály, už postačí vrstva tenšia o 25 až 50 %. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je 16 mW.m-1.K-1 (miliwattov na meter a kelvin), zatiaľ čo pri dnešných štandardných izolačných materiáloch je táto hodnota v rozmedzí 21 - 40 mW.m-1.K-1.

Navyše otvorená porézna štruktúra dodáva panelu aj vynikajúce vlastnosti na reguláciu vlhkosti. To má pozitívny vplyv na klímu v miestnosti a prispieva k pocitu tepelnej pohody v dome. Pre architektov a staviteľov obytných domov je dobrá správa, že Slentite poskytuje vysoký stupeň voľnosti v dizajne.

Spoločnosť BASF chce začiatkom roku 2015 uviesť do prevádzky prvú továreň na výrobu tohto materiálu v Lemförde. Okrem stavebníctva by Slentite mohol nájsť uplatnenie aj v chladiarenskom priemysle.

Zdroj: basf.com
polyurethanes.basf.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá