Image
13.2.2014 0 Comments

Skúsenosti s open source pomáhajú pri hľadaní práce

open-source.jpg Podľa personalistov môže byť skúsenosť z oblasti open source projektov pre uchádzačov o zamestnanie v IT v súčasnosti veľkou výhodou, ktorá zvyšuje ich šance na prijatie oproti ostatným záujemcom.

Jim Zemlin, ktorý je riaditeľom The Linux Foundation, je presvedčený, že komunitný model vývoja open source projektov sa za posledných päť rokov stal dominantným spôsobom vývoja softvéru a riešenia založené na open source modeli hrajú stále väčšiu úlohu. Spomeňme napríklad Android, Hadoop či NoSQL, ktoré sa už dostali do všeobecného povedomia. To súvisí aj so zmenou požiadaviek firiem, a preto ich personalisti preferujú vývojárov, ktorí majú s open source projektmi skúsenosti.

Skúsenosť s open source sa nestratí

Pre personalistov sú navyše open source komunity veľmi dobrým zdrojom, kde hľadať kandidátov na nové vývojárske pozície, a môžu si u programátorov podľa projektov, na ktorých sa podieľali, urobiť dobrú predstavu o ich skúsenostiach.

Samozrejme, že existuje niekoľko firiem, ktoré open source projekty nezaujímajú, ale podľa odborníkov na ľudské zdroje je určite táto skúsenosť stále väčšia a väčšia výhoda. Respektíve ak ju uchádzač o prácu má a zamestnávateľ ju neocení, nič tým nestratí. No ak ju nemá a je pre zamestnávateľa dôležitá, potom sa taký vývojár zbytočne pripravuje o príležitosť.

John Nagra, riaditeľ HubSpotu v Cambridge, k tomu dodáva, že čím viac môže uchádzač o zamestnanie urobiť pre to, aby preukázal svoje schopnosti, pracovnú morálku a ovládané typy technológií, s ktorými má skúsenosti, tým lepšie ho môže personalista vo firme posúdiť a urobiť si o ňom predstavu. S tým sa zhoduje aj David Gruber, viceprezident spoločnosti Black Duck Software, podľa ktorého zvyčajne open source vývojári oplývajú určitou všestrannosťou, univerzálnosťou, nadhľadom a schopnosťou spolupráce, čo sú zručnosti, ktoré si firmy zvyčajne veľmi cenia.

Komunita ako liaheň potenciálnych talentov

Gruber dodáva, že veľa firiem je v súčasnosti už značne závislých od open source projektov, a preto potrebujú zamestnancov, ktorí budú spojení s open source komunitou a dokážu s ňou spolupracovať pri reportingu či opravách chýb alebo aj pri zavádzaní nových funkcií do softvéru.

Open source komunity potom môžu slúžiť aj na získanie cenných vedomostí od iných členov a na jednoduché preniknutie do oblastí, o ktoré sa vývojár zaujíma, ale pre komerčné firmy v nich nemá zatiaľ dostatok skúseností. Možno ich teda pokladať aj za spôsob, ako získať kvalitnú odbornú prax. Samozrejme, treba tomu venovať svoj ​​voľný čas a vlastnú iniciatívu, ale aj to je pre personalistov zvyčajne znamením aktivity a cieľavedomosti, čo sú črty, ktoré sú hodnotené kladne.

Ak potenciálny vývojár nemá vôbec žiadne skúsenosti s open source a hľadá spôsob, ako začať, dobrý štart je spolupráca pri hľadaní a opravách chýb v softvéri a aj komunikácia na komunitných fórach, kde získa potrebné kontakty. To však personalistom zvyčajne nestačí a treba urobiť ďalší krok, a to začať sa následne podieľať na vývoji kódu, rozvíjať ho a zlepšovať zvolený open source softvérový produkt. Nagra hovorí, že ide o zmysluplný a elegantný spôsob, ako sa naučiť nové veci, a preto nie je prekvapený, že je o spoluprácu na open source projektoch veľký záujem.

Samozrejme, že nie všetci prispievatelia sú rovnako aktívni, Gruber hovorí, že zhruba z 50 členov komunity ich tretina opraví jednu chybu a tým sa ich aktivity končia. Ale nájdu sa aj takí, ktorí sú dlhodobo aktívni a ich prácu dobre vidieť. Práve tí sú pre personalistov ideálnymi kandidátmi, najmä ak prispievajú do viac open source projektov a aspoň v jednom z nich sú vysoko angažovaní.

Komunita ponúka rozvoj zo všetkých stránok

Už sme spomenuli, že komunitný vývoj je o spolupráci, takže vývojári tu rozvíjajú aj svoje „soft skills", ktoré firmy takisto oceňujú. Firmy chcú zamestnancov, ktorí navzájom dokážu efektívne spolupracovať, zdieľať svoje projekty a dávať spätnú väzbu kolegom, čo je pre úspech kľúčový postup. S tým súhlasí aj Zemlin, podľa ktorého je schopnosť spolupráce stále žiadanejšia zručnosť a programátori „solitéri" už nie sú zvyčajne vítaní, nech je ich portfólio projektov akékoľvek dobré.

Graham však upozorňuje na riziko, ktoré je spojené s tým, že firma prijme open source vývojárov na projekty s uzavretým kódom. Pretože táto práca prináša určité zmeny a nie každý vývojár je ochotný ju prijať, pretože potom pociťuje značné obmedzenia a dokonca aj stratu slobody. Je dôležité v takom prípade nepodceniť uvedenie takého programátora do širšieho kontextu, ukázať mu myšlienku stojacu za uzavretým projektom, a nie ho len posadiť k počítaču s tým, čo by mal urobiť.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Produkty

Smart okuliare ponúknu cez rozšírenú realitu rovnaké funkcie ako smart hodinky. Uvidíme ich na CES 2017

01.12.2016 00:19

Výrobca Vuzix sa snaží spojiť svet nositeľnej elektroniky s rozšírenou realitou vo svojich inteligentných slnečných okuliaroch Blade 3000. Majú poskytnúť používateľovi priehľadový displej, ktorý v mno ...

Produkty

ASUS ZenFone 3 Max v predaji už aj na Slovensku. S veľkou 4100 mAh batériou dokáže fungovať v pohotovostnom režime až mesiac

30.11.2016 00:07

Spoločnosť ASUS uviedla do predaja nový smartfón ASUS ZenFone 3 Max. Novinka v portfóliu smartfónov ZenFone 3 ponúka 5,2-palcový HD IPS displej, procesor MediaTek a najmä veľkú 4100 mAh batériu, ktorá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá