Image
13.2.2014 0 Comments

Skúsenosti s open source pomáhajú pri hľadaní práce

open-source.jpg Podľa personalistov môže byť skúsenosť z oblasti open source projektov pre uchádzačov o zamestnanie v IT v súčasnosti veľkou výhodou, ktorá zvyšuje ich šance na prijatie oproti ostatným záujemcom.

Jim Zemlin, ktorý je riaditeľom The Linux Foundation, je presvedčený, že komunitný model vývoja open source projektov sa za posledných päť rokov stal dominantným spôsobom vývoja softvéru a riešenia založené na open source modeli hrajú stále väčšiu úlohu. Spomeňme napríklad Android, Hadoop či NoSQL, ktoré sa už dostali do všeobecného povedomia. To súvisí aj so zmenou požiadaviek firiem, a preto ich personalisti preferujú vývojárov, ktorí majú s open source projektmi skúsenosti.

Skúsenosť s open source sa nestratí

Pre personalistov sú navyše open source komunity veľmi dobrým zdrojom, kde hľadať kandidátov na nové vývojárske pozície, a môžu si u programátorov podľa projektov, na ktorých sa podieľali, urobiť dobrú predstavu o ich skúsenostiach.

Samozrejme, že existuje niekoľko firiem, ktoré open source projekty nezaujímajú, ale podľa odborníkov na ľudské zdroje je určite táto skúsenosť stále väčšia a väčšia výhoda. Respektíve ak ju uchádzač o prácu má a zamestnávateľ ju neocení, nič tým nestratí. No ak ju nemá a je pre zamestnávateľa dôležitá, potom sa taký vývojár zbytočne pripravuje o príležitosť.

John Nagra, riaditeľ HubSpotu v Cambridge, k tomu dodáva, že čím viac môže uchádzač o zamestnanie urobiť pre to, aby preukázal svoje schopnosti, pracovnú morálku a ovládané typy technológií, s ktorými má skúsenosti, tým lepšie ho môže personalista vo firme posúdiť a urobiť si o ňom predstavu. S tým sa zhoduje aj David Gruber, viceprezident spoločnosti Black Duck Software, podľa ktorého zvyčajne open source vývojári oplývajú určitou všestrannosťou, univerzálnosťou, nadhľadom a schopnosťou spolupráce, čo sú zručnosti, ktoré si firmy zvyčajne veľmi cenia.

Komunita ako liaheň potenciálnych talentov

Gruber dodáva, že veľa firiem je v súčasnosti už značne závislých od open source projektov, a preto potrebujú zamestnancov, ktorí budú spojení s open source komunitou a dokážu s ňou spolupracovať pri reportingu či opravách chýb alebo aj pri zavádzaní nových funkcií do softvéru.

Open source komunity potom môžu slúžiť aj na získanie cenných vedomostí od iných členov a na jednoduché preniknutie do oblastí, o ktoré sa vývojár zaujíma, ale pre komerčné firmy v nich nemá zatiaľ dostatok skúseností. Možno ich teda pokladať aj za spôsob, ako získať kvalitnú odbornú prax. Samozrejme, treba tomu venovať svoj ​​voľný čas a vlastnú iniciatívu, ale aj to je pre personalistov zvyčajne znamením aktivity a cieľavedomosti, čo sú črty, ktoré sú hodnotené kladne.

Ak potenciálny vývojár nemá vôbec žiadne skúsenosti s open source a hľadá spôsob, ako začať, dobrý štart je spolupráca pri hľadaní a opravách chýb v softvéri a aj komunikácia na komunitných fórach, kde získa potrebné kontakty. To však personalistom zvyčajne nestačí a treba urobiť ďalší krok, a to začať sa následne podieľať na vývoji kódu, rozvíjať ho a zlepšovať zvolený open source softvérový produkt. Nagra hovorí, že ide o zmysluplný a elegantný spôsob, ako sa naučiť nové veci, a preto nie je prekvapený, že je o spoluprácu na open source projektoch veľký záujem.

Samozrejme, že nie všetci prispievatelia sú rovnako aktívni, Gruber hovorí, že zhruba z 50 členov komunity ich tretina opraví jednu chybu a tým sa ich aktivity končia. Ale nájdu sa aj takí, ktorí sú dlhodobo aktívni a ich prácu dobre vidieť. Práve tí sú pre personalistov ideálnymi kandidátmi, najmä ak prispievajú do viac open source projektov a aspoň v jednom z nich sú vysoko angažovaní.

Komunita ponúka rozvoj zo všetkých stránok

Už sme spomenuli, že komunitný vývoj je o spolupráci, takže vývojári tu rozvíjajú aj svoje „soft skills", ktoré firmy takisto oceňujú. Firmy chcú zamestnancov, ktorí navzájom dokážu efektívne spolupracovať, zdieľať svoje projekty a dávať spätnú väzbu kolegom, čo je pre úspech kľúčový postup. S tým súhlasí aj Zemlin, podľa ktorého je schopnosť spolupráce stále žiadanejšia zručnosť a programátori „solitéri" už nie sú zvyčajne vítaní, nech je ich portfólio projektov akékoľvek dobré.

Graham však upozorňuje na riziko, ktoré je spojené s tým, že firma prijme open source vývojárov na projekty s uzavretým kódom. Pretože táto práca prináša určité zmeny a nie každý vývojár je ochotný ju prijať, pretože potom pociťuje značné obmedzenia a dokonca aj stratu slobody. Je dôležité v takom prípade nepodceniť uvedenie takého programátora do širšieho kontextu, ukázať mu myšlienku stojacu za uzavretým projektom, a nie ho len posadiť k počítaču s tým, čo by mal urobiť.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá