Image
13.3.2014 0 Comments

Školstvo: Učitelia v projekte opäť zarobia 500 a nie znížených 400 eur

euros_wallpaper.jpg Učitelia v projekte financovanom z eurofondov opäť zarobia za svoju prácu 500 eur a nie zníženú sumu 400 eur. Zmenené podmienky v projekte, v ktorom si učitelia môžu privyrobiť výrobou scenárov pre digitálne vzdelávanie, začiatkom februára kritizovali poslanci za OĽaNO.

Od začiatku roka 2014 sa totiž rozsah práce učiteľa v projekte znížil z 50 hodín na 40, a tým sa znížila aj odmena o 20 percent. Ako informuje Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré projekt realizuje, po rokovaní s ministerstvom školstva vrátili odmenu pre učiteľov na pôvodnú sumu a učiteľom peniaze doplatia.

Ide o projekt z eurofondov s názvom Moderné vzdelávanie - digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety. Učitelia spolupracujú na výrobe digitálnych objektov, teda napríklad videí či animácií, ktoré majú slúžiť pri vzdelávaní v školách. Učiteľ má spracovať scenár, z ktorého grafický tím dokáže vytvoriť inšpiratívnu digitálnu pomôcku.

Projekt zastrešoval pôvodne Ústav informácií a prognóz školstva, ktorý sa ale začiatkom nového roka zlúčil s Centrom vedecko-technických informácií SR. Učitelia za svoju prácu v rozsahu 50 hodín dostávali odmenu 500 eur. Po približne pol roku - od januára 2014 sa však zmenili podmienky a skrátil sa čas práce na 40 hodín, čím klesla aj odmena o 100 eur.

"Na základe rozhodnutia ministra Dušana Čaploviča bol proces zazmluvňovania vrátený do pôvodného stavu s prepočtom 50 hodín na jeden technický scenár," uvádza sa v stanovisku Centra vedecko-technických informácií, ktoré agentúre SITA poskytla manažérka publicity projektu Katarína Stoláriková. V marci teda podľa jej slov všetkým 27 učiteľom so zníženou januárovou mzdou pripočítajú chýbajúcich 10 hodín na každý technický scenár, ktorý bol zazmluvnený.

Pred médiá vo februári predstúpil i učiteľ zo Zlatých Moraviec Ľuboš Michalík. Ten upozorňoval, že v minulom roku vypracoval 17 scenárov, z čoho mu dva vyplatili v auguste v dohodnutej odmene 500 eur za jeden, jeden mu neschválili a ďalších 14 scenárov vyplatených nemá. Zníženie odmeny by preňho znamenalo, že by pri 14 scenároch prišiel o 1 400 eur. Manažérka publicity projektu Stoláriková ešte vo februári uviedla, že učiteľ na jeseň 2013 odoslal len návrhy scenárov.

"Odovzdanie návrhu scenára je len vstupenkou, potom ho zazmluvníme a až potom sa začína jeho práca," povedala. Stoláriková ešte dodala, že zvažujú podať na učiteľa trestné oznámenie pre poškodzovanie dobrého mena projektu. To ale kritizovala poslankyňa Eva Horváthová (OĽaNO), podľa ktorej učiteľa nemožno trestať za to, že sa odhodlal poukázať na neprávosť. "Centrum vedecko-technických informácií SR nebude podávať trestné oznámenie na učiteľa Ľuboša Michalíka," reaguje manažérka publicity projektu Stoláriková.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá