9.2.2015 0 Comments

Školstvo: STU získala financovanie na projekt SlovakION

Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) získala financovanie z Európskej komisie pre strategický rozvojový výskumný projekt SlovakION. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová s tým, že výskum materiálov v oblasti iónových a plazmových technológií prináša nové možnosti v materiálovom inžinierstve a v nanotechnológiách, najmä možnosti modifikácií vlastností materiálov, povrchov a ich rozhraní.

Európska komisia hodnotila projekt v rámci schémy Teaming, ktorá je jednou zo schém v programe Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020. "Počas prvého roka bude komisia financovať približne 30 projektov sumou 500-tisíc eur. Do druhej fázy sa po roku a po opätovnom posúdení Európskou komisiou dostane už len polovica týchto projektov a získa financovanie približne 20 miliónov eur na päť rokov," informovala Settey Hajdúchová.

Hľadaným výsledkom v projekte budú podľa hovorkyne vhodnejšie nové technologické postupy a vlastnosti produktov, ktoré sa doterajšími spôsobmi nedajú dosiahnuť. Tieto technológie sú pre Slovensko zaujímavé aj z pohľadu kľúčového automobilového priemyslu.

"Konzorcium, ktoré projekt rieši, má sedem partnerov. Z toho päť zahraničných a dvoch slovenských. Kľúčovým zahraničným partnerom je Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf e.V. (HZDR), s ktorým STU rozvíja úzku vedeckovýskumnú spoluprácu už viac ako 10 rokov," informovala Settey Hajdúchová a dodala, že ďalšími partnermi sú Technische Universität Dresden, Fraunhofer-Institut für Keramische Technologien und Systeme Dresden a priemyselný partner pre oblasť inovácií Engage AG Karlsruhe. Partnerom zo Slovenska je spoločnosť Matador Industries, ktorá sa bude podieľať najmä na budúcom technologickom transfere výstupov do komerčnej praxe. Slovenská technická univerzita je hlavným koordinátorom celého projektu.

„Úspech v programe Teaming je jasnou odpoveďou, že investície do infraštruktúry výskumu na Slovenskej technickej univerzite začínajú prinášať ovocie. Bez investícií do výskumných zariadení zo štrukturálnych fondov v rámci projektov budovania Univerzitných vedeckých parkov by tento úspech bol ťažko dosiahnuteľný," povedal rektor STU Robert Redhammer.

Slovensko pri získavaní finančnej podpory z európskeho programu Horizont 2020 uspelo spomedzi 31 podporených projektov na budovanie centier excelentnosti v spolupráci so špičkovými výskumnými európskymi inštitúciami a univerzitami so štyrmi výskumnými projektmi. Úspešnými predkladateľmi projektov sú okrem Slovenskej technickej univerzity aj Slovenská akadémia vied, Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne a Národné lesnícke centrum. O podporu sa pritom uchádzalo celkovo 167 projektov z celej Európy.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Bezpilotná nákladná kozmická loď Cygnus dopravila k ISS 2300 kg nákladu

24.10.2016 15:37

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazil prvý náklad potravín a iného potrebného materiálu, ktorý tam po vyše dvojročnej prestávke dopravila vlastnou loďou i raketou súkromná americká spoločnosť ...

Tlačové správy

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za tretí štvrťrok 2016

24.10.2016 15:00

HLAVNÉ ÚDAJE ZA 3. ŠTVRŤROK •        Vykázané tržby a tržby upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov medziročne poklesli o 14 %, predovšetkým v dôsledku vývoja v segme ...

Tlačové správy 1

VESMÍR: Sonda Schiaparelli sa zrejme zničila pri pristávaní na Marse

24.10.2016 15:35

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) identifikovala na povrchu Marsu tmavú škvrnu, ktorá podľa vedcov s najväčšou pravdepodobnosťou predstavu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá