Image
5.2.2014 0 Comments

Školstvo: Projekt za 20 mil. eur má prilákať žiakov na odborné školy

vysoka_skola.jpg Projekt za takmer 20 miliónov eur, financovaný prevažne z eurofondov, má prilákať mladých na stredné odborné školy. Ide o národný projekt Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorý počíta so spoluprácou s takmer 500 základnými školami a 5 000 žiakmi.

„Projektom chceme presviedčať žiakov základných škôl, ale aj ich rodičov, že remeslo má zlaté dno. Tiež veríme, že aj tento zámer prispeje k znižovaniu alarmujúcej nezamestnanosti mladých ľudí, keďže aj samotný výber perspektívneho štúdia dáva šance úspešne sa zamestnať," uviedla projektová manažérka Gabriela Horecká. V rámci tohto projektu vybavia 49 škôl odbornými učebňami fyziky a techniky a 28 z nich aj učebňami biochémie. Učebne so strojmi, napríklad na obrábanie kovov či dreva, vzniknú vo všetkých krajoch okrem Bratislavského.

Na všetkých zapojených školách tiež budú vyučovať predmety polytechnickej výchovy inovatívnym spôsobom. Tisícku učiteľov biológie, fyziky, chémie a techniky a 500 učiteľov zodpovedných za profesijnú orientáciu žiakov preškolia, aby sa oboznámili s novými postupmi a inovatívnymi formami vyučovania.

Vzniknúť má aj softvérový nástroj na kariérne poradenstvo. V praxi ide o testy, ktoré s výchovným či kariérnym poradcom absolvuje žiak už v piatom ročníku základnej školy a potom aj v ďalších ročníkoch. Výsledky testov by mali pomôcť žiakovi rozhodnúť sa, ktorým smerom by sa mal vydať a na ktorú strednú školu sa prihlásiť.

Základné školy sa ešte stále môžu do projektu zapojiť, hoci pilotné školy už vybrali. Nezískajú síce vybavenie odborných učebníc, ale dostanú sa k testom a metodike, ktoré nasmerujú žiaka v tom, akú strednú školu by si mal zvoliť.

Zapojiť sa tiež budú môcť do súťaží, v ktorých si zmerajú sily žiaci základných i stredných škôl v kombinovaných tímoch. Ide o sériu súťaží určených pre žiakov z celého Slovenska. "Ak sa zúčastnia na súťažiach, refundujeme im všetky náklady," hovorí Horecká. Informácie o tom, ako sa do projektu zapojiť, nájdu základné školy na webovej stránke národného projektu www.zsodborne.sk. Podľa plánov sa budú môcť do projektu prihlásiť do konca tohto kalendárneho roka.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

UniControls vybaví systémom nadradeného riadenia ďalších 23 súprav metra v čínskom Chengde, hlavnom meste provincie S’-čchuan

18.01.2017 09:00

Spoločnosť UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávateľ riadiacich systémov a elektronických zariadení v oblastiach železničnej dopravy a priemyselného riadenia, uzatvorila ďalší z rad ...

Tlačové správy

freeSAT vlani ponúkol nové kanály, aplikácie i súťaže, viac zábavy príde i v roku 2017

18.01.2017 08:16

Nové kanály, skvelé ceny, prémiové televízie zdarma a množstvo zábavy – to všetko si mohli vlani vychutnávať zákazníci freeSAT-u na Slovensku. 27 nových kanálov Zákazníci freeSAT-u v roku 2016 získal ...

Tlačové správy

iOS platforma investičnej aplikácie

18.01.2017 08:10

FINAMIS koncom roka 2016 sprístupnil mobilnú aplikáciu pre operačný systém iOS spoločnosti Apple. Spustenie je v súlade s interným plánom a cieľovým termínom ukončenia vývoja. V prvej polovici 2016 F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá