Image
14.4.2014 0 Comments

Školstvo: Na vysoké školy išlo z eurofondov takmer 280 mil. eur

eur.jpg V operačnom programe Výskum a vývoj (OPVaV) sa od začiatku programového obdobia 2007 až 2013 rozdelilo na vysoké školstvo takmer 280 miliónov eur, agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Peniaze z EÚ šli najmä na rekonštrukcie budov, rozvoj technickej infraštruktúry či vznik nových študijných programov, a to prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy. Ide o 71 zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.

"Eurofondy pomohli univerzitám a vysokým školám s financovaním rôznych stavebných úprav, modernizáciou učební, zriadením informačno-komunikačnej techniky či s novými akademickými knižnicami," priblížil hovorca rezortu. Ako dodal, mnohé školy uspeli aj vo vybudovaní nových centier excelentnosti alebo v projektoch zameraných na aplikovanie vedeckých poznatkov do praxe.

Medzi najúspešnejších prijímateľov patrí Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá dostala 77 miliónov eur, Slovenská technická univerzita v Bratislave s 57,6 milióna eur a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorej pridelili 44 miliónov eur. "Vysoké školy v rámci operačného programu Výskum a vývoj nevystupujú len v úlohe prijímateľa, v mnohých projektoch sú partnermi súkromných subjektov," vysvetlil Kaliňák.

Príležitosť získať finančné prostriedky z eurofondov mali univerzity a vysoké školy na Slovensku aj v operačnom programe Vzdelávanie. Tu sa mohli uchádzať o nenávratné finančné príspevky v 11-tich výzvach. Zamerané boli podľa hovorcu na tvorbu a inováciu študijných programov, zavádzanie nových metód výučby, ale aj na podporu rozvoja ľudských zdrojov vo výskume a vývoji.

Počas siedmich rokov zazmluvnili 118 projektov v sume 98,5 milióna eur. Úspešnými prijímateľmi sú napríklad Žilinská univerzita v Žiline (13,5 milióna eur) či Univerzita Komenského v Bratislave (2,1 milióna eur). "Výzvy, ktoré boli v rámci oboch operačných programov určené univerzitám a vysokým školám, výrazne prispeli k zlepšeniu študijných podmienok, ale aj k skvalitneniu výučby, modernizácii vybavenia a zatraktívneniu univerzitných areálov," uzavrel hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: Alcatel LINK ZONE - LTE (4G) Wifi router do vrecka

26.10.2016 11:30

Firma TCL Communication uvedla na český a slovenský trh LTE (4G) Wi-Fi router Alcatel LINK ZONE. Novinka poslouží jako mobilní přístupový bod k internetu pro až 15 různých zařízení s WiFi připojením. ...

Tlačové správy

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

26.10.2016 11:10

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong K ...

Tlačové správy

ČR: Herný headset Cooler Master MasterPulse Pro s RGB, Bass FX a 7.1 kanálovým zvukom

26.10.2016 11:00

Společnost Cooler Master, lídr v oblasti designu a výroby počítačových komponent a periferií, uvádí na trh herní sluchátka MasterPulse Pro. Vylepšená verze předchozích MasterPulse Over-ear nabízí naví ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá