Image
3.9.2015 0 Comments

Školský rok začínajú rodičia s pôžičkami, deti s mobilmi

Každá štvrtá slovenská rodina priznáva, že pre nedostatok peňazí na základné vybavenie školáka by využila finančnú pôžičku. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý pre skupinu Profi Credit urobila medzinárodná výskumná agentúra Ipsos, ktorá v prieskume oslovila 4 000 respondentov na Slovensku, v Českej republike, Poľsku a v Bulharsku.

Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval marketingový riaditeľ Profi Credit Slovakia Richard Lörincz. Na Slovensku a v Českej republike sú rodičia v otázke pôžičiek na školu o niečo opatrnejší ako napríklad v Poľsku či v Bulharsku. Približne každý desiaty Bulhar už na tento účel pôžičku čerpá a približne polovica Bulharov je ochotná požičať si. V Poľsku je to približne 37 percent.

Nástup dieťaťa do školy znamená pre rodičov nemalú finančnú záťaž. V priemere to pre rodinný rozpočet predstavuje jednorazový výdavok okolo 180 až 200 eur. Počas prvého roka v škole však rodičia na prváčika minú približne 430 eur. V prípade stredoškolákov je suma vyššia, takmer 740 eur. Vo všeobecnosti sú najvyššie výdavky spojené s nákupom školských pomôcok, oblečenia a zabezpečenia rôznych záujmových krúžkov.

"Mobilný telefón má v prvej triede asi 53 percent slovenských a 54 percent českých detí. V Poľsku sú to až dve tretiny detí a v Bulharsku dokonca až 85 percent detí," uviedol Lörincz a dodal, že je samozrejmosťou, že na strednej škole už má mobilný telefón prakticky každý študent. Podobne je to tiež s tabletom či počítačom pripojeným na internet, ktoré má 58 percent nových slovenských školákov, ale aj 54 percent ich českých rovesníkov. V Poľsku a Bulharsku majú vlastný počítač či tablet s pripojením na internet až tri štvrtiny prvákov (v Poľsku 74 a v Bulharsku 79 percent žiakov).

Vreckové dostane od nového školského roka asi 35 percent slovenských školákov. V priemere im do peňaženky rodičia prispejú desať eur. V Česku dostáva vreckové približne 44 percent detí a tešiť sa môžu v prepočte na 5 eur mesačne. V Poľsku dostáva vreckové viac než polovica školákov, až 57 percent a v Bulharsku viac než 70 percent.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá