Image
3.9.2015 0 Comments

Školský rok začínajú rodičia s pôžičkami, deti s mobilmi

Každá štvrtá slovenská rodina priznáva, že pre nedostatok peňazí na základné vybavenie školáka by využila finančnú pôžičku. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý pre skupinu Profi Credit urobila medzinárodná výskumná agentúra Ipsos, ktorá v prieskume oslovila 4 000 respondentov na Slovensku, v Českej republike, Poľsku a v Bulharsku.

Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval marketingový riaditeľ Profi Credit Slovakia Richard Lörincz. Na Slovensku a v Českej republike sú rodičia v otázke pôžičiek na školu o niečo opatrnejší ako napríklad v Poľsku či v Bulharsku. Približne každý desiaty Bulhar už na tento účel pôžičku čerpá a približne polovica Bulharov je ochotná požičať si. V Poľsku je to približne 37 percent.

Nástup dieťaťa do školy znamená pre rodičov nemalú finančnú záťaž. V priemere to pre rodinný rozpočet predstavuje jednorazový výdavok okolo 180 až 200 eur. Počas prvého roka v škole však rodičia na prváčika minú približne 430 eur. V prípade stredoškolákov je suma vyššia, takmer 740 eur. Vo všeobecnosti sú najvyššie výdavky spojené s nákupom školských pomôcok, oblečenia a zabezpečenia rôznych záujmových krúžkov.

"Mobilný telefón má v prvej triede asi 53 percent slovenských a 54 percent českých detí. V Poľsku sú to až dve tretiny detí a v Bulharsku dokonca až 85 percent detí," uviedol Lörincz a dodal, že je samozrejmosťou, že na strednej škole už má mobilný telefón prakticky každý študent. Podobne je to tiež s tabletom či počítačom pripojeným na internet, ktoré má 58 percent nových slovenských školákov, ale aj 54 percent ich českých rovesníkov. V Poľsku a Bulharsku majú vlastný počítač či tablet s pripojením na internet až tri štvrtiny prvákov (v Poľsku 74 a v Bulharsku 79 percent žiakov).

Vreckové dostane od nového školského roka asi 35 percent slovenských školákov. V priemere im do peňaženky rodičia prispejú desať eur. V Česku dostáva vreckové približne 44 percent detí a tešiť sa môžu v prepočte na 5 eur mesačne. V Poľsku dostáva vreckové viac než polovica školákov, až 57 percent a v Bulharsku viac než 70 percent.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá