Image
6.8.2015 0 Comments

Škodovky možno hacknúť už aj za jazdy. Heslo k WiFi je zhodné s VIN číslom karosérie.

Na problémy s nedostatočným zabezpečením vozidiel značky Škoda upozornila bezpečnostná spoločnosť Trend Micro. Postihnuteľné sú práve posledné modely, ktoré sú vybavené technológiou SmartGate. Aj keď problémy nevyúsťujú do priameho ohrozenia bezpečnosti cestujúcich, útočníkovi umožňujú až neuveriteľne jednoducho získať prístup k niektorým údajom.

Systém SmartGate, obsiahnutý v automobiloch Škoda, sprístupňuje pomocou aplikácie automobilky na smartfónoch užívateľov v reálnom čase údaje o stave vozidla vrátane detailných technických informácií. Dostupných je okolo 40 parametrov, ako rýchlosť, spotreba, otáčky motora či stav batérie.


Nedostatočné bezpečnostné nastavenie už vopred prezrádza skutočnosť, že heslo k WiFi je zhodné s VIN číslom karosérie, meno siete obsahuje posledných šesť číslic z VIN a u kusov podporujúcich pripojenie cez WiFi Direct je PIN-om tiež posledných šesť číslic z VIN. Navyše číslo VIN zvykne bývať umiestnené viditeľne napríklad pod čelným sklom vozidla. Okrem iného signál siete SmartGate je pomerne silný, takže sa možno do cudzej WiFi siete nabúrať priamo z auta idúceho za ním, a to aj pri rýchlosti 30 - 120 km/h.

skoda2.jpg

Po prvýkrát sa SmartGate objavil v modeli Fabia III a v súčasnosti sa montuje aj do vozidiel značky Octavia, Rapid, Yeti či Superb. WiFi sieť systému sa zapína so zapnutím motora. Majiteľom takýchto vozidiel sa odporúča zmeniť si heslo, PIN a meno siete a najmä znížiť vyžarovací výkon WiFi v nastaveniach na 10 %. Tým sa obmedzí dosah WiFi siete SmartGate.

Momentálne však dostupné informácie o probléme so zabezpečením nenaznačujú, že získanie prístupu k WiFi sieti SmartGate by mohlo mať aj vážnejšie následky, ako je možnosť čítať údaje o stave automobilu.

Vyjadrenie spoločnosti ŠKODA AUTO k zabezpečeniu rozhrania SmartGate:

Bezpečnosť zákazníkov je pre značku ŠKODA jednou z hlavných priorít, a preto neustále kontrolujeme a zlepšujeme bezpečnosť rozhrania SmartGate ako aj ďalších infotainment systémov. Odporúčame našim zákazníkom, aby si zmenili v nastaveniach predvolené prístupové heslo pre zvýšenie ich vlastnej bezpečnosti a zabezpečenie ich dát.

Interné šetrenia ukázali, že rozhranie SmartGate by mohlo uľahčiť prístup k dátam automobilu osobám mimo auta. Avšak vzhľadom na to, že SmartGate je pasívny systém, nie je možné posielať žiadne príkazy smerom z mobilného telefónu do automobilu. Prevzatie systému ovládania automobilu preto absolútne vylučujeme.

Od 45. týždňa roku 2015 budú všetky manuály automobilov obsahovať odporúčanie na zmenu predvoleného hesla pred použitím SmartGate. Pre zvýšenie bezpečnosti našich existujúcich zákazníkov v súčasnosti pracujeme na úprave všetkých aplikácií ŠKODA. Od 36. týždňa roku 2015 budú musieť používatelia zmeniť heslo rozhrania SmartGarte pred použitím aplikácie. Bez tejto zmeny nebude možné aplikácie spustiť.

Roman Rajtár, PR manager, ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.

Zdroj:blog.trendmicro.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá