Image
5.8.2014 0 Comments

Skladacia bezpilotná octoptéra skenuje do 3D podoby top pamiatky Slovenska

Montuje sa ako skladačka, riadi sa ako auto na diaľkové ovládanie - táto „hračka" je jedným z kľúčových prístrojov v rámci digitalizácie nášho kultúrneho dedičstva - jedného z operačných programov informatizácie spoločnosti (OPIS). Túto „hračku" - octoptéru, čoraz častejšie vidíme krúžiť ponad Spišský hrad, mestské pamiatkové rezervácie Bardejov a Banská Štiavnica, či pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Vlkolinec.

Do podoby 3D modelu sa nielen pre centrálnu evidenciu, ale aj pre metrické zdokumentovanie pamiatok, či ich geodetické zameranie, transformujú aj iné pamiatky európskeho kultúrneho dedičstva: Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Kremnická mincovňa, Hrad Červený Kameň či veľkomoravské kostolíky Kostoľany pod Tribečom a Kopčany. Ale aj ostatné významné hrady, zámky, dómy, kúrie i kláštory sa dočkajú podoby modelu v 3D, ktorá priamo napomáha pri ich obnove.

gps web.jpg

„Digitalizátori prideľujú pamiatkám aj správne gps súradnice"

Podľa slov Ľuboslava Škovieru z Pamiatkového úradu SR sa náročný proces digitalizácie pamiatok nezaobíde bez ultramoderných prístrojov - laserový skener Riegel je nepostrádateľný pri tvorbe mračna bodov, z ktorého sa generuje 3D dynamický model. Technológie, s ktorými pracujú pamiatkari, vytvárajú technickú dokumentáciu na princípe priemetu 3D modelu do 2D dokumentov a zabezpečujú použiteľnosť priamo v praxi.

Tieto technológie umožňujú 3D model vytlačiť na špeciálnej tlačiarni. Nevyhnutné sú tiež kvalitné fotoaparáty či stereoskopické kamery, pomocou ktorých sa o.i. vytvára textúra 3D modelov. Textúra je pokrytie stien 3D modelu skutočným povrchom vo farbe. „Digitalizované objekty zároveň identifikujeme v súradnicovom systéme pomocou GPS, čo znamená, že si ich môžete nájsť aj v mobile," hovorí Ľ. Škoviera.

kopter web.jpg

„Octoptéra sa riadi diaľkovým ovládaním podobným ako pri lietadielkách"

Zdigitalizované podoby našich pamiatok ako cieľov domácich a zahraničných turistov bude možné vidieť na stránke Pamiatkového úradu SR www.pamiatky.gov.sk a na ďalších portáloch, napr. Ministerstva kultúry SR a iných voľne dostupných stránkach občianskych združení.

scanner web.jpg

"Objekty sa scenujú aj zo zeme, nielen zo vzduchu"

Od začiatku procesu digitalizácie - t.zn. od roku 2012 - Pamiatkový úrad SR zdigitalizoval už 1 200 kultúrnych objektov. Do polovice roka 2015 bude zdigitalizovaných celkom 1 855 pamiatkových objektov našej krajiny a pokračovať v digitalizácii sa bude aj po ukončení projektu.

Foto: RO OPIS, Úrad vlády SR


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá