Image
5.8.2014 0 Comments

Skladacia bezpilotná octoptéra skenuje do 3D podoby top pamiatky Slovenska

Montuje sa ako skladačka, riadi sa ako auto na diaľkové ovládanie - táto „hračka" je jedným z kľúčových prístrojov v rámci digitalizácie nášho kultúrneho dedičstva - jedného z operačných programov informatizácie spoločnosti (OPIS). Túto „hračku" - octoptéru, čoraz častejšie vidíme krúžiť ponad Spišský hrad, mestské pamiatkové rezervácie Bardejov a Banská Štiavnica, či pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Vlkolinec.

Do podoby 3D modelu sa nielen pre centrálnu evidenciu, ale aj pre metrické zdokumentovanie pamiatok, či ich geodetické zameranie, transformujú aj iné pamiatky európskeho kultúrneho dedičstva: Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Kremnická mincovňa, Hrad Červený Kameň či veľkomoravské kostolíky Kostoľany pod Tribečom a Kopčany. Ale aj ostatné významné hrady, zámky, dómy, kúrie i kláštory sa dočkajú podoby modelu v 3D, ktorá priamo napomáha pri ich obnove.

gps web.jpg

„Digitalizátori prideľujú pamiatkám aj správne gps súradnice"

Podľa slov Ľuboslava Škovieru z Pamiatkového úradu SR sa náročný proces digitalizácie pamiatok nezaobíde bez ultramoderných prístrojov - laserový skener Riegel je nepostrádateľný pri tvorbe mračna bodov, z ktorého sa generuje 3D dynamický model. Technológie, s ktorými pracujú pamiatkari, vytvárajú technickú dokumentáciu na princípe priemetu 3D modelu do 2D dokumentov a zabezpečujú použiteľnosť priamo v praxi.

Tieto technológie umožňujú 3D model vytlačiť na špeciálnej tlačiarni. Nevyhnutné sú tiež kvalitné fotoaparáty či stereoskopické kamery, pomocou ktorých sa o.i. vytvára textúra 3D modelov. Textúra je pokrytie stien 3D modelu skutočným povrchom vo farbe. „Digitalizované objekty zároveň identifikujeme v súradnicovom systéme pomocou GPS, čo znamená, že si ich môžete nájsť aj v mobile," hovorí Ľ. Škoviera.

kopter web.jpg

„Octoptéra sa riadi diaľkovým ovládaním podobným ako pri lietadielkách"

Zdigitalizované podoby našich pamiatok ako cieľov domácich a zahraničných turistov bude možné vidieť na stránke Pamiatkového úradu SR www.pamiatky.gov.sk a na ďalších portáloch, napr. Ministerstva kultúry SR a iných voľne dostupných stránkach občianskych združení.

scanner web.jpg

"Objekty sa scenujú aj zo zeme, nielen zo vzduchu"

Od začiatku procesu digitalizácie - t.zn. od roku 2012 - Pamiatkový úrad SR zdigitalizoval už 1 200 kultúrnych objektov. Do polovice roka 2015 bude zdigitalizovaných celkom 1 855 pamiatkových objektov našej krajiny a pokračovať v digitalizácii sa bude aj po ukončení projektu.

Foto: RO OPIS, Úrad vlády SR


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá