Image
7.4.2015 0 Comments

Silná konkurencia pre Spotify? Jay Z a ďalšie celebrity spustili hudobnú službu Tidal

jay_z_tidal.jpg Na tlačovej konferencii v New Yorku Jay Z a veľká skupina hudobných hviezd oznámila spustenie hudobnej streamingovej služby Tidal, ktorá má konkurovať Spotify. Boli medzi nimi členovia skupín Coldplay, Daft Punk, Arcade Fire, ďalej Rihanna, Alicia Keys, Calvin Harris, Jack White, Madonna, Usher, Beyoncé a ďalší. Jay Z, ktorý je jedným zo spolumajiteľov služby, ohlásil „novú éru hudby". Spustenie služby predchádzala masívna marketingová kampaň na sociálnych sieťach.


Spotify ponúka vďaka reklamám streamovanie hudby zadarmo. Mnoho umelcov ho obviňuje, že platí za vysielanie ich hudby veľmi málo. Tidal prisľúbil platiť dvojnásobok štandardných honorárov za streamovanie. Chce teda svoje podnikanie postaviť do opozície proti iným technologickým spoločnostiam, ktoré prevádzkujú svoje služby z príjmov za reklamy.

Dvojnásobné honoráre však budú financované z poplatkov používateľov. Tí zaplatia v rámci Tidal Premium za streamovanie v štandardnej kvalite 9,99 dolára (v prípade Spotify je to 5,99 dolára) a vyššiu kvalitu zvukových súborov v rámci Tidal HiFi budú musieť platiť 19,99 dolára, čo je dvojnásobok predplatného na Spotify.

Tidal teda založil podnikanie na inom obchodnom modeli. Spotify vždy tvrdil, že služba zadarmo mu má pomáhať získať čo najväčšie publikum, no pritom verí, že čo najviac z nich postupom času prejde na platenú verziu. Získal týmto spôsobom 60 miliónov zákazníkov, z nich 15 miliónov platiacich. Tidal má zatiaľ len asi 17 000 predplatiteľov.

tidal_screenshot.png

Je ľahké pochopiť frustráciu umelcov. Hudobný priemysel v USA má v porovnaní s rokom 1999 len polovičné ročné príjmy. Hoci desiatky miliónov ľudí počúvajú Spotify, príjmy zo streamingu podporovaného reklamami sú podstatne nižšie než tie, ktoré plynuli z predaja vinylových platní.

Pravda je však taká, že streamovanie hudby je najlepšia stávka na rast v tomto priemysle. Zdá sa, že to pochopili aj umelci. Streaming im v súčasnosti zarába viac peňazí ako CD.

Zápas o to, ako čo najlepšie vybudovať hudobný priemysel (a najlepšie pre koho?) sa v nasledujúcich rokoch zrejme vyhrotí. Za väčšinu významných umelcov však vyjednávajú so streamingovými službami hudobné vydavateľstvá, ktoré si tiež odkroja svoju časť z honorárov. Nevedno, či sa pridajú k tejto službe „vlastnenej umelcami", no je fakt, že často majú kontrolu nad tým, kde sa ich hudba môže objaviť.

Karty môže ešte zamiešať spoločnosť Apple, ktorá tiež plánuje obnoviť stremingovú službu Beats a integrovať ju do hudobného obchodu iTunes. A údajne chce eliminovať možnosť bezplatného streamingu. A kto iný by si mohol dovoliť zaplatiť umelcom viac ako najbohatšia korporácia na svete...

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá