Image
7.4.2015 0 Comments

Silná konkurencia pre Spotify? Jay Z a ďalšie celebrity spustili hudobnú službu Tidal

jay_z_tidal.jpg Na tlačovej konferencii v New Yorku Jay Z a veľká skupina hudobných hviezd oznámila spustenie hudobnej streamingovej služby Tidal, ktorá má konkurovať Spotify. Boli medzi nimi členovia skupín Coldplay, Daft Punk, Arcade Fire, ďalej Rihanna, Alicia Keys, Calvin Harris, Jack White, Madonna, Usher, Beyoncé a ďalší. Jay Z, ktorý je jedným zo spolumajiteľov služby, ohlásil „novú éru hudby". Spustenie služby predchádzala masívna marketingová kampaň na sociálnych sieťach.


Spotify ponúka vďaka reklamám streamovanie hudby zadarmo. Mnoho umelcov ho obviňuje, že platí za vysielanie ich hudby veľmi málo. Tidal prisľúbil platiť dvojnásobok štandardných honorárov za streamovanie. Chce teda svoje podnikanie postaviť do opozície proti iným technologickým spoločnostiam, ktoré prevádzkujú svoje služby z príjmov za reklamy.

Dvojnásobné honoráre však budú financované z poplatkov používateľov. Tí zaplatia v rámci Tidal Premium za streamovanie v štandardnej kvalite 9,99 dolára (v prípade Spotify je to 5,99 dolára) a vyššiu kvalitu zvukových súborov v rámci Tidal HiFi budú musieť platiť 19,99 dolára, čo je dvojnásobok predplatného na Spotify.

Tidal teda založil podnikanie na inom obchodnom modeli. Spotify vždy tvrdil, že služba zadarmo mu má pomáhať získať čo najväčšie publikum, no pritom verí, že čo najviac z nich postupom času prejde na platenú verziu. Získal týmto spôsobom 60 miliónov zákazníkov, z nich 15 miliónov platiacich. Tidal má zatiaľ len asi 17 000 predplatiteľov.

tidal_screenshot.png

Je ľahké pochopiť frustráciu umelcov. Hudobný priemysel v USA má v porovnaní s rokom 1999 len polovičné ročné príjmy. Hoci desiatky miliónov ľudí počúvajú Spotify, príjmy zo streamingu podporovaného reklamami sú podstatne nižšie než tie, ktoré plynuli z predaja vinylových platní.

Pravda je však taká, že streamovanie hudby je najlepšia stávka na rast v tomto priemysle. Zdá sa, že to pochopili aj umelci. Streaming im v súčasnosti zarába viac peňazí ako CD.

Zápas o to, ako čo najlepšie vybudovať hudobný priemysel (a najlepšie pre koho?) sa v nasledujúcich rokoch zrejme vyhrotí. Za väčšinu významných umelcov však vyjednávajú so streamingovými službami hudobné vydavateľstvá, ktoré si tiež odkroja svoju časť z honorárov. Nevedno, či sa pridajú k tejto službe „vlastnenej umelcami", no je fakt, že často majú kontrolu nad tým, kde sa ich hudba môže objaviť.

Karty môže ešte zamiešať spoločnosť Apple, ktorá tiež plánuje obnoviť stremingovú službu Beats a integrovať ju do hudobného obchodu iTunes. A údajne chce eliminovať možnosť bezplatného streamingu. A kto iný by si mohol dovoliť zaplatiť umelcom viac ako najbohatšia korporácia na svete...

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá