Image
15.1.2015 0 Comments

Šifrujte dáta v cloude

Bezpečnostné aféry na internete sú viac pravidlom ako výnimkou. Nechceme nikoho strašiť, len skonštatujeme fakty a situáciu okolo nás. Incidentov bude postupne pribúdať, kým sa iniciatíva v oblasti bezpečnosti po istom čase nepreklopí na stranu bezpečnostných firiem hľadajúcich riešenia pre bežných používateľov.

Mnohí vrátane nás používajú cloudové úložiská. Ako sa chrániť a nedať útočníkom šancu preniknúť do vášho súkromia, to sa dozviete v našom článku. Prinášame prehľad troch programov, ktoré šifrujú dáta pred ich odoslaním na cloud.

Všetky programy využijete na počítačoch s rôznymi operačnými systémami. Výrobcovia poskytujú aj mobilné aplikácie alebo prístup cez webové rozhranie.

Viivo

Výhodou tejto aplikácie je široká podpora úložísk. Nezáleží na tom, či používate Dropbox, Google Disk, OneDrive alebo iné služby, prípadne ich kombinácie. V rámci inštalácie si vytvoríte u výrobcu účet a podstatné je, že nadefinujete programový adresár, kam budete ukladať svoje dáta. Ide o synchrónny priečinok, takže zašifrované dáta sa budú heslom zadaným pri vytvorení vášho konta na Viivo aj dešifrovať.

Viivo.png

Nastavenia programu Viivo: Raz nastavíte, potom sa súbory šifrujú automaticky

Na cloude v adresári Viivo-Encrypted budú chránené dáta, na lokálnom počítači v priečinku používateľského profilu budú dešifrované. Okamžite sú teda dostupné bez toho, aby vás celý proces zdržiaval. Integrácia do systému sa uskutočnila aj na úrovni kontextovej ponuky. Odtiaľto môžete okrem spomínaných operácií s bezpečnosťou aj prideľovať oprávnenia pre jednotlivých používateľov na základe ich e-mailovej adresy. Aplikáciu môžete využívať nielen na počítači, ale aj na platformách Android a iOS. Výrobca programov Viivo je PkWare. Poznáme ho aj podľa jeho komprimačného programu. Nie náhodou je súčasťou aj komprimačný algoritmus použitý pred nahratím súboru na disk.

Program je vhodný pre každého, kto si želá zautomatizovať proces ukladania dát a ich šifrovania a nechce heslovať súbory manuálne. Aktivovaním funkcie Dropzone sa nad ostatnými spustenými aplikáciami zobrazí ikona, do ktorej môžete metódou Drag & Drop púšťať súbory a netreba na ich upload používať ani správcu súborov.

Hodnotenie:

Množstvo podporovaných služieb, automatické činnosti, správa prístupu k súborom priamo cez rozhranie programu
Spočiatku komplikovanejší


Cena: zadarmo
Link: www.viimo.com

Boxcryptor

Toto je softvér, ktorý sa nám zdal najjednoduchší na používanie. Podstatou je vytvorenie virtuálneho disku, ktorý je šifrovaný. Zobrazuje sa ako bežný disk v správcoch súborov, a tak umiestňovanie súborov na tento disk prebieha podobne ako pri práci so synchronizovaným adresárom v cloude. Súbory sa automaticky šifrujú pred tým, než sú posielané na vzdialené servery cloudových služieb.

BC.png

Vytvorenie prepojenia na cloudové služby v programe BoxCryptor

Tých program podporuje niekoľko a špecialitou je podpora štandardu WebDAV. Ten využívajú služby ako ownCloud, Cubby alebo HiDrive. Program je stavaný pre používateľov pristupujúcich k svojim dátam cez viacero platforiem a zariadení. Výrobca uvoľnil programy jednak pre počítačové operačné systémy Windows, OS X, ako aj pre mobilné platformy Android, iOS, BlackBerry atď. V základnej verzii dostáva používateľ službu zadarmo. Bez poplatkov má k dispozícii 256-bitové šifrovanie a možnosť zabezpečeného zdieľania s ostatnými používateľmi. Existujú aj platené verzie, ktoré neobmedzujú v používaní viacerých poskytovateľov cloudových služieb a umožňujú šifrovať aj mená súborov. V bezplatnej verzii je šifrovanie rozpoznateľné podľa prípony .bc, ktorá sa pridáva za úplný názov súboru.

Hodnotenie:

Koncept virtuálneho disku, možnosť zdieľania súborov s inými používateľmi, dostupný pre všetky bežné platformy
Občas nestabilný

Cena: zadarmo
Link: www.boxcryptor.com

nCrypted Cloud

V tomto prípade je okrem integrácie do systému umožnené aj prehliadanie vášho cloudového úložiska cez webovú službu nCrypted Cloud. Táto služba sa bude páčiť používateľom hľadajúcim jednoduché používanie a najmä webový prístup. Nepotrebujete nič inštalovať na počítač, všetky súbory sa dajú šifrovať priamo na cloude. Samozrejme, ideálne je zabezpečiť svoje súbory ešte skôr, ako ich niekam pošlete.

nCC.png

Funkcia Trusted Sharing na skutočne zabezpečené zdieľanie, ktorú sa oplatí vyskúšať

Program umožňuje šifrovať súbory z kontextovej ponuky alebo pri ich kopírovaní do virtuálneho priečinka s obsahom dát z cloudu. Otázka na šifrovanie však trochu zbytočne zdržuje, preto je lepšie súbory zabezpečiť priamo cez kontextové menu. Špeciálna funkcia webového rozhrania je tzv. Trusted Sharing. Skupinu súborov alebo adresárov označíte na zdieľanie, pričom je povolené pridať samostatné oprávnenia. Tie sa týkajú napríklad prezerania, sťahovania dát, úpravy alebo pridania vodoznaku. Všetky dokumenty PDF a obrázky budú pre druhého používateľa zobrazené s vodoznakom. Navyše možno vyžadovať prihlásenie do tejto služby alebo napríklad zadanie prístupového kódu. Veľmi sa nám páčila aj automatická exspirácia zdieľania.

Hodnotenie:

Jednoduché na používanie
Žiadne podstatné

Cena: zadarmo
Link: www.ncryptedcloud.com

Verdikt PC REVUE

Z testovaných programov je každý niečím zaujímavý. Pravdepodobne aj podľa toho si z nich vyberiete. Na rozhranie a spôsob ovládania sa dá zvyknúť. Viivo je zaujímavý automatickým synchronizovaním dát a podporou viacerých cloudových služieb súčasne už vo verzii zadarmo. Boxcryptor sa stáva zaujímavým pre tých, ktorí používajú napríklad OS X, Android a povedzme pridávajú k tomu aj firemné BlackBerry. Vtedy dáva program zmysel a vyhráva nad ostatnými v našom prehľade. Najjednoduchším na použitie a správu dát na viacerých cloudových priestoroch sa nám zdal program nCrypted Cloud. Všetky programy z nášho prehľadu umožňujú zabezpečené zdieľanie dát, no táto aplikácia ide ešte ďalej a prináša skutočne digitálne bezpečné zdieľanie s dôrazom na ochranu autorských práv.

Medzi zaujímavé aplikácie, ktoré sa oplatí vyskúšať na mobilných platformách, patrí AVG Vault. Priamo z mobilu tak môžete šifrovať a posielať dáta na Dropbox alebo Google Disk.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá