SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Sieťové komponenty a vnútornosti routera

Archív NXT
0

Na pripojenie k internetu sú určené dva typy zariadení. Prvý je switch a druhý router. Zaujímavý je hlavne bezdrôtový router. Switch síce ešte niektorí poskytovatelia používajú, no upúšťa sa od neho, keďže nemá možnosti routera. Ten totiž riadi smerovanie paketov od počítačov a k nim.

Ak si prečítate správy o narastajúcom počte zariadení a dochádzaní IP, nie je to také horúce práve vďaka zariadeniam, ako sú routery. Štandardne dostanete jednu IP adresu, ktorú poskytne DHCP server operátora internetu, vnútri vašej siete používate lokálnu IP pre viac zariadení. Vývoj týchto zariadení pokračuje a bežne sú k dispozícii dvojpásmové (dual-band) modely. Vysielajú teda súčasne na dvoch frekvenčných pásmach. Komunikácia je v milisekundách, no hoci je to len ťažko uveriteľné, v jednom okamihu dokáže toto zariadenie spravovať len paket z jedného počítača. Pri dvojpásmových to platí pre každé pásmo nezávisle.

Dovnútra smerovača

V princípe sa kus tohto hardvéru sa posledné roky nezmenil a okrem novších komponentov vychádzajúcich z potreby splnenia nových štandardov obsahuje rovnaké súčasti. Zatiaľ čo v raných érach internetu bolo zariadenie podobné smerovaču veľké ako chladnička, dnes ide o malé škatuľky so sofistikovanými funkciami. Posledné roky sa nesú v znamení dizajnového vzostupu, a tak router už nie je len nevzhľadná škatuľka na stole, ale plnohodnotný člen pýchy multimediálnej domácnosti.

Porty.jpg

Porty WAN/LAN - tu vidno spomínaný kombinovaný port

Každý router má port WAN. Ten slúži na komunikáciu s poskytovateľom internetu a pripája sa doň eternetový kábel alebo telefónny kábel, ak používate pripojenie DSL. Zvyšné porty slúžia na pripojenie zariadení v domácej sieti LAN. Môže ísť o štandardné počítače, notebooky, herné konzoly alebo tlačiarne. Skrátka, všetko, čo komunikuje cez sieťové protokoly a používa eternetový kábel RJ-45. Dnešné routery sú bezdrôtové, čiže poskytujú nielen pevné pripojenie po LAN, ale aj Wi-Fi. Tieto prvky sú viditeľné, vnútri je tzv. kontrolér. Ide o hlavný čip, ktorý má na starosti riadenie funkcií routera. Pomocné komponenty sú pamäte RAM a ROM, sekcia napájania, transformátory a v neposlednom rade LED, ktoré svojím blikaním signalizujú stav základných funkcií.

HlavnyCip.jpg

Kontrolér, ktorý sa považuje za srdce routera

Každý router má vlastnú RAM. Nejde o extra veľké kapacity, považujeme ju skôr za vyrovnávaciu pamäť. Bežne si to síce neuvedomujeme, ale je to tu rovnako, ako sa využíva procesorový čas v PC. Aj ten má cache na spracovanie dát od iných komponentov, ktoré dodávajú dáta. Čiže RAM v tomto prípade plní úlohu vyrovnávacej pamäte. Stretneme sa s rôznymi veľkosťami, pričom 8 MB je stredová hodnota a považuje sa za štandard. Bežného používateľa toto trápiť nemusí, keďže výrobca zodpovedá za zladenie komponentov vo svojom produkte.

RAM.jpg

Pamäť RAM alebo aj vyrovnávacia pamäť

Od poskytovateľa idú dáta v ideálnom prípade plnou rýchlosťou, ktorú garantuje podľa zmluvy, no router ich musí podržať, keďže počítač vnútri používateľovej siete nemá dostatočný prísun dát. Ide klasicky o prípad s nevhodnými káblami, keď namiesto gigabitových sa používajú stomegabitové alebo je slabší signál Wi-Fi, prípadne je router pomalší a nestačí tak rýchlo obsluhovať viacero zariadení v náročnom dátovom toku. To je inak aj dôvod, prečo realizujeme testy routerov. Ak vedľa seba postavíme rôzne N/AC routery, ich výkony sa budú líšiť. Dané je to jednak rýchlosťou všetkých vnútorných komponentov a najmä hlavného čipu (kontroléra), ktorý je srdcom takéhoto zariadenia.

Ďalej je tu pamäť ROM. To je časť, kde je nahratý firmvér a dá sa považovať za akýsi BIOS tohto sieťového prvku. Má na starosti inicializáciu zariadenia, vyhľadanie pripojenia, overenie stavu, spustenie služieb a v neposlednom rade aktivovanie Wi-Fi a začatie prevádzky DHCP servera. Ide o programovateľnú pamäť, takže výrobcovia môžu vydávať nové aktualizácie a po nahratí do pamäte si ich router nainštaluje a bude obsahovať nové funkcie alebo opravy chýb. V tejto časti je aj operačné prostredie na konfiguráciu. Mnohí ho poznáte podľa IP adries 192.168.1.1 alebo 0.1 (podľa výrobcu) a slúži na spravovanie všetkých funkcií. Veľkosť ROM závisí od typu routera, jeho funkcií a pohybuje sa rádovo v megabajtoch, resp. megabitoch v originálnom značení pamäťových čipov.

ROM.jpg

Flashovacia ROM od výrobcu STMicroelectronics

Zaujímavé je napájanie. V skutočnosti ide o cenu, a tak adaptér, ktorý k routeru dostávate, plní len polovičnú úlohu. Na základnej doske zariadenia nájdete klasické komponenty, ako cievku, odpory a kondenzátory, usmerňovacie diódy, ktoré sa starajú o správnu reguláciu a usmernenie napätia. Adaptér totiž transformuje len hrubú časť tohto procesu a z 230 V prevádza napätie povedzme na 5 V. Treba zabezpečiť prevod striedavého prúdu, vhodného na prenosovú cestu veľkými vzdialenosťami, na jednosmerný. To zaistia obvody vnútri routera.

Zaujímavosti

To, že každý router obsahuje aj switch, je samozrejmé už na prvý pohľad, ako aj z pohľadu sieťového modelu OSI a funkcionality, ktorú toto zariadenie poskytuje. No aj tu sa dajú nájsť rôzne zaujímavosti a technologické špeciality. Aby sa internet vôbec dostal domov k používateľovi, musí mať poskytovateľ aj u seba takéto zariadenia, ale o niekoľko tried výkonnejšie. V náročných podmienkach sa používajú procesory MIPS R5000, ktoré sa zvyknú využívať aj na priestorové modelovanie grafiky. Prepínače s takýmito čipmi zvládnu spravovať 320 milión bitov za sekundu. Predstavte si rýchlosť, ktorú musia vygenerovať centrá internetových poskytovateľov, aby ste v priebehu pár sekúnd načítali kompletnú stránku z iného svetadiela alebo preniesli multimediálne dáta v streame.

RouterOpen.jpg

Otvorený router so všetkými komponentmi

Na rozdiel od switchov routery oddeľujú topológiu siete. To je aj dôvod, prečo sa všetci používatelia FiberNetu nevidia v jednej sieti. Faktom je, že na rozdiel od minulosti, keď provideri WiMaxu neoddeľovali tieto siete, je to riešené už u poskytovateľa. Mnohí si iste pamätáte (alebo stále používate) konektivitu, kde sa celý pripojený vchod v bytovke vidí pri prehľadaní siete Prieskumníkom.

Frekvenčné pásmo blízke 2,4 Hz, využívané routermi, používajú aj mikrovlnné rúry, detské pestúnky (súprava vysielačiek), a tak môže dochádzať k istému rušeniu. K dispozícii je síce viac kanálov, no z našich skúseností začína byť „nabité" aj na pásme 5 GHz.

Niektorí výrobcovia si veria a najvyššie modely pomenúvajú trochu inak ako ťažko zapamätateľným číselno-písmenovým značením. A tak sa na poli routerov stretnete aj s Temným rytierom. Aj tento model sme v redakcii testovali a na Lukostrelca sa chystáme.

Naše odporúčanie sa týka routerov, ktoré máte od operátorov. Všimnite si v konfiguračných nastaveniach, že firmvér je označený inak ako bežné aktualizácie od výrobcu na internete. Je totiž výrobcom modifikovaný na predvolené hodnoty, ktoré vyhovujú operátorom a používatelia ich majú prednastavené. Samozrejme, dajú sa upraviť a takisto môžete nahrať vlastný firmvér. Pozor, aby ste nestratili špecifické nastavenia vyžadované poskytovateľom.

TP-Link TL-ER604W

K aktuálnej téme o routeroch sme tentoraz otestovali špecifický model. Pre domácnosti ide o luxusné zariadenie, ktoré tu naplno nevyužijete. Je skôr určené do segmentu SOHO, teda domácich kancelárií alebo menších firiem. Jeho špecialitou je zabezpečená konektivita a vytvorenie až 30 VPN IPSec, 8 PPTP a 8 L2TP tunelov v jednom čase. S tým súvisí aj malá zmena v portoch. Nie je tu klasická zostava 1 port WAN + 4 LAN. Jeden z portov LAN sa dá v nastaveniach routera prepnúť na funkcionalitu druhého portu WAN. Poslúži napríklad na vytvorenie zálohovaného spojenia do internetu od iného poskytovateľa.

TL-ER604W(UN_V1-02.jpg

Všetky porty sú gigabitové a sieť Wi-Fi používa štandard typu N. Pamäť ROM má kapacitu 8 MB, vyrovnávacia pamäť RAM má 64 MB. Pri svojej prevádzke je nehlučný a neobsahuje ventilátor. Ako už býva v podnikovej sfére zvykom, vyhotovenie je celokovové. Priepustnosť siete pri preklade adries je 160 Mb/s, v prípade VPN je to 38 Mb/s. Výrobca nezanedbal ani pokročilé nastavenie bezdrôtovej siete a naraz môžete vysielať až 8 sieťových identifikátorov s možnosťou vytvoriť hosťovskú sieť na prístup do internetu bez možnosti prístupu k lokálnej sieti.

Na základnej doske sú komponenty na ochranu pred nárazovým napätím až do 4 kV. Hoci ide o router do firiem a má funkcie, ktoré sú v domácich routeroch obmedzené alebo vôbec nie sú, jeho konfiguráciu zvládne každý, kto niekedy nastavoval bežný smerovač. Pozreli sme sa na možnosti zabezpečenia a tu je priama integrácia filtrovania potenciálne nebezpečných prvkov, ako sú ActiveX, applety Java, cookies, ako aj nebezpečných webových stránok. Výhodné je práve filtrovanie aplikovateľné na rôzne počítače.

Ocenili sme aj tvorbu pravidiel na rozloženie šírky pásma pre jednotlivé pripojené zariadenia. Samozrejmé je filtrovanie podľa protokolov sieťových služieb. Čo sa týka praktickej rýchlosti, dve silné 5 dBi antény umožnili široký dosah v sťažených podmienkach. Rýchlosť bola okolo 2 MB/s na vzdialenosť viac ako 10 metrov bez priamej viditeľnosti. Rozdiel je takisto silná vnútorná konfigurácia, a teda okamžitý prístup aj rýchle reakčné časy, najmä v záťažovej špičke, ktorú sme umelo vyvolali prenosom dát na diskové pole NAS a simultánnym prenosom z internetu.

Prečo kúpiť:

+ Simultánne tunely VPN, 8 SSID sietí Wi-Fi, bezpečné pripojenie k firemnej sieti, rýchle reakcie, vhodný do náročného sieťového prostredia, silné antény

Cena: 82 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Verdikt PC REVUE

Bezdrôtový smerovač je vcelku slušná veda, a ako vidno aj v našich testoch, rozdiely sú niekedy dramatické. Na jednej strane sa výrobcovia snažia zvyšovať priepustnosť siete podporou nového štandardu AC, no na druhej strane treba byť obozretný pri výbere. Na trh sa totiž už čoskoro dostanú lacnejšie verzie modelov AC. Prinesú síce zrýchlenie dátových prenosov, no stále si musíte dať pozor na to, že lacnejší router má aj lacnejší kontrolér, a teda aj celkový komfort v náročnejšom prostredí.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať