Image
9.2.2015 0 Comments

Sieť: Chce v roku 2020 voľby cez internet

internet.jpg Strana Sieť navrhuje voľby cez internet do roku 2020. Cieľ je súčasťou vízie strany, ktorá vidí Slovensko ako „digitálneho tigra" strednej Európy. „Slovensko doteraz minulo stovky miliónov eur na informatizáciu a digitalizáciu štátnej správy, ktoré pre občanov znamenali len minimálny prínos," vyhlásila na tlačovej besede podpredsedníčka strany Katarína Csefalvayová.

Sieť vypracovala víziu Slovenska ako „digitálneho tigra" strednej Európy. „Dobrá správa je, že zdroje z Operačného programu Informatizácia spoločnosti sú na naplnenie vízie viac než dostatočné," povedala Csefalvayová. Vláda podľa nej síce zaviedla elektronické občianske preukazy a elektronický podpis, avšak ich reálne použitie pre občana je malé. Ako príklad v tejto oblasti spomínajú predstavitelia Siete Estónsko, ktoré zaviedlo e-voľby v roku 2005. „V roku 2011 takto hlasovalo už 25 percent populácie," tvrdí expert na financie a makroekonomiku pre stranu Sieť Róbert Auxt.

Vízia Siete má štyri ciele. Prvým sú reálne elektronické služby orientované pre občana. Ich súčasťou by mohol byť „občiansky preukaz v mobile", teda občiansky na SIM karte. Navrhujú ďalej, aby sa parlamentné voľby v roku 2020 mohli konať aj cez internet. Druhý cieľ je digitálne hospodárstvo, teda sledovanie výdavkov štátu v reálnom čase a transparentnosť pred verejnosťou.

Takisto chcú zjednodušiť zakladanie a správu obchodných spoločností. Tretím pilierom vízie je výstavba bezdrôtových sietí a podpora elektronickej výučby na školách. „Wi-Fi sieť by mohla byť na väčšine územia, aby sa každý vedel pripojiť z akéhokoľvek miesta," povedal Auxt. Súčasťou digitálnej vízie je aj plán, aby boli školské osnovy prístupné všetkým žiakom cez výučbový portál.

Štvrtý cieľ rieši ochranu súkromia a bezpečnosť v kyberpriestore. „Reálna a efektívna digitalizácia zameraná na občanov je nevyhnutná, ak si chce Slovensko zabezpečiť dlhodobo udržateľný rast, konkurencieschopnosť, vysoké mzdy a nízke náklady na prevádzku štátu," uzavrel Auxt.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá