Image
26.3.2013 0 Comments

Šesťkrát a dosť: Štartuje nový protipirátsky systém

copyright.jpg V Spojených štátoch začína fungovať kontroverzný protipirátsky systém na spôsob „šesťkrát a dosť". Čoskoro používatelia BitTorrentu sťahujúci nelegálny obsah dostanú varovné upozornenia od svojho poskytovateľa internetového pripojenia.

Ak ani potom neprestanú s nelegálnym sťahovaním, budú potrestaní. No zatiaľ nie je jasné, aký druh trestu to bude. Poskytovatelia neposkytli oficiálne informácie o tom, ako budú zaobchádzať s tými, ktorí opakovane porušujú autorské práva.

Tento týždeň začne posielať upozornenia päť providerov: AT&T, Cablevision, Comcast, Time Warner Cable a Verizon. Tí sú partnermi CCI (Center of Copyright Information), organizácie, ktorú založili MPAA (Motion Picture Association of America) a RIAA (Recording Industry Association of America).

Po piatich alebo šiestich varovaniach ISP môžu pristúpiť k represívnym opatreniam. Uniknuté informácie hovoria o tom, že AT&T bude blokovať používateľom prístup na niektorú z najviac používaných stránok, Verizon spomalí rýchlosť pripojenia a Time Warner Cable dočasne zablokuje pirátom prístup na internet.

Pôvodne mal systém začať fungovať už v lete roku 2011, ale jeho štart bol niekoľkokrát odložený. Skeptici tvrdia, že systém nebude mať veľký vplyv na správanie používateľov BitTorrentu, pretože tí poznajú spôsoby, ako ochrániť svoje súkromie a zabrániť monitorovaniu použitím VPN, proxy, seedboxu.

Navyše môžu prejsť aj na iné platformy, ktoré nie sú sledované, napr. Usenet. Súkromné bittorrentové trackery zatiaľ nie sú monitorované, ale spoločnosť MarkMonitor už odporúčala, aby sa aj tie zahrnuli do sledovania.

Podľa CCI má celý systém skôr výchovné zameranie. Je však znepokojujúce, že ponúka možnosť na získanie dôkazov, ktoré sa neskôr použijú na právne konanie proti jednotlivcom. Poskytovatelia internetu totiž budú musieť informovať držiteľov práv o IP adresách, ktoré sa dopúšťajú opakovaného porušovania. MPAA a RIAA potom môže na základe týchto informácií požiadať súd o získanie osobných údajov majiteľa.

Zdroj: torrentfreak.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá