Image
26.3.2013 0 Comments

Šesťkrát a dosť: Štartuje nový protipirátsky systém

copyright.jpg V Spojených štátoch začína fungovať kontroverzný protipirátsky systém na spôsob „šesťkrát a dosť". Čoskoro používatelia BitTorrentu sťahujúci nelegálny obsah dostanú varovné upozornenia od svojho poskytovateľa internetového pripojenia.

Ak ani potom neprestanú s nelegálnym sťahovaním, budú potrestaní. No zatiaľ nie je jasné, aký druh trestu to bude. Poskytovatelia neposkytli oficiálne informácie o tom, ako budú zaobchádzať s tými, ktorí opakovane porušujú autorské práva.

Tento týždeň začne posielať upozornenia päť providerov: AT&T, Cablevision, Comcast, Time Warner Cable a Verizon. Tí sú partnermi CCI (Center of Copyright Information), organizácie, ktorú založili MPAA (Motion Picture Association of America) a RIAA (Recording Industry Association of America).

Po piatich alebo šiestich varovaniach ISP môžu pristúpiť k represívnym opatreniam. Uniknuté informácie hovoria o tom, že AT&T bude blokovať používateľom prístup na niektorú z najviac používaných stránok, Verizon spomalí rýchlosť pripojenia a Time Warner Cable dočasne zablokuje pirátom prístup na internet.

Pôvodne mal systém začať fungovať už v lete roku 2011, ale jeho štart bol niekoľkokrát odložený. Skeptici tvrdia, že systém nebude mať veľký vplyv na správanie používateľov BitTorrentu, pretože tí poznajú spôsoby, ako ochrániť svoje súkromie a zabrániť monitorovaniu použitím VPN, proxy, seedboxu.

Navyše môžu prejsť aj na iné platformy, ktoré nie sú sledované, napr. Usenet. Súkromné bittorrentové trackery zatiaľ nie sú monitorované, ale spoločnosť MarkMonitor už odporúčala, aby sa aj tie zahrnuli do sledovania.

Podľa CCI má celý systém skôr výchovné zameranie. Je však znepokojujúce, že ponúka možnosť na získanie dôkazov, ktoré sa neskôr použijú na právne konanie proti jednotlivcom. Poskytovatelia internetu totiž budú musieť informovať držiteľov práv o IP adresách, ktoré sa dopúšťajú opakovaného porušovania. MPAA a RIAA potom môže na základe týchto informácií požiadať súd o získanie osobných údajov majiteľa.

Zdroj: torrentfreak.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá