Image
26.3.2013 0 Comments

Šesťkrát a dosť: Štartuje nový protipirátsky systém

copyright.jpg V Spojených štátoch začína fungovať kontroverzný protipirátsky systém na spôsob „šesťkrát a dosť". Čoskoro používatelia BitTorrentu sťahujúci nelegálny obsah dostanú varovné upozornenia od svojho poskytovateľa internetového pripojenia.

Ak ani potom neprestanú s nelegálnym sťahovaním, budú potrestaní. No zatiaľ nie je jasné, aký druh trestu to bude. Poskytovatelia neposkytli oficiálne informácie o tom, ako budú zaobchádzať s tými, ktorí opakovane porušujú autorské práva.

Tento týždeň začne posielať upozornenia päť providerov: AT&T, Cablevision, Comcast, Time Warner Cable a Verizon. Tí sú partnermi CCI (Center of Copyright Information), organizácie, ktorú založili MPAA (Motion Picture Association of America) a RIAA (Recording Industry Association of America).

Po piatich alebo šiestich varovaniach ISP môžu pristúpiť k represívnym opatreniam. Uniknuté informácie hovoria o tom, že AT&T bude blokovať používateľom prístup na niektorú z najviac používaných stránok, Verizon spomalí rýchlosť pripojenia a Time Warner Cable dočasne zablokuje pirátom prístup na internet.

Pôvodne mal systém začať fungovať už v lete roku 2011, ale jeho štart bol niekoľkokrát odložený. Skeptici tvrdia, že systém nebude mať veľký vplyv na správanie používateľov BitTorrentu, pretože tí poznajú spôsoby, ako ochrániť svoje súkromie a zabrániť monitorovaniu použitím VPN, proxy, seedboxu.

Navyše môžu prejsť aj na iné platformy, ktoré nie sú sledované, napr. Usenet. Súkromné bittorrentové trackery zatiaľ nie sú monitorované, ale spoločnosť MarkMonitor už odporúčala, aby sa aj tie zahrnuli do sledovania.

Podľa CCI má celý systém skôr výchovné zameranie. Je však znepokojujúce, že ponúka možnosť na získanie dôkazov, ktoré sa neskôr použijú na právne konanie proti jednotlivcom. Poskytovatelia internetu totiž budú musieť informovať držiteľov práv o IP adresách, ktoré sa dopúšťajú opakovaného porušovania. MPAA a RIAA potom môže na základe týchto informácií požiadať súd o získanie osobných údajov majiteľa.

Zdroj: torrentfreak.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá