Image
11.9.2012 0 Comments

Šesť tipov, ako si chrániť svoj digitálny svet, aj keby hackeri mali superpočítač

hesla_tipy_99.jpg Bez ohľadu na to, či chcete chrániť svoj biznis alebo privátne dáta, moderná doba si vyžaduje značnú obozretnosť. Hackeri majú v súčasnosti k dispozícii sofistikované softvérové nástroje a dostupný výpočtový výkon im umožňuje prelomiť alebo dešifrovať heslá v podstatne kratšom čase ako kedysi. Prinášame 6 tipov, ako si pred nimi ochrániť.

1. Zadajte odpovede na bezpečnostné otázky v cudzom jazyku

Ak máte účet, ktorý je chránený bezpečnostnými otázkami (ide o spôsob, ako obnoviť heslo), skúste odpovede zadať v cudzom jazyku. Hackeri obyčajne predpokladajú, že odpoveď je v angličtine. V prípade potreby môžete využiť nejaký prekladač, napr. Google Translator, slovenčina je takisto vhodná.

2. Použite heslo s medzerou

Množstvo softvérových nástrojov na prelomenie hesla nepočíta s prípadom, keď sa heslo začína medzerou. Nie všetky služby umožňujú využiť medzeru ako súčasť hesla, ak ju však môžete použiť, začnite ňou svoje heslo.

3. Nespoliehajte sa na šifrovanie

Šifrovací algoritmus AES 256 umožní každému jednoducho zašifrovať súbory v počítači. Zašifrované dáta sú však chránené v závislosti od zložitosti hesla, jeho voľbu preto nepodceňujte. Aj zašifrované dáta však môžu byť prelomené pomocou rôznych útokov.

4. Používajte chránené protokoly

Ak sa pripájate k webovej stránke prostredníctvom protokolov HTTP alebo FTP, nezadávajte prihlasovacie údaje do Windows pop-up okna. Vhodnejšie je využiť protokoly HTTPS alebo SFTP, ktoré sú chránené a celé spojenie je šifrované.

5. Využite šifrovací softvér

Existuje viacero šifrovacích softvérov (napr. BitLocker), ktoré ochránia vaše dáta na disku. V niektorých prípadoch totiž možno obnoviť dáta aj po formátovaní pevného disku, šifrovanie je teda vhodná prevencia.

6. Používajte silné heslá

Moderné počítače dokážu prelomiť aj dlhé heslá, pokiaľ nie sú dostatočne komplexné. Výkonnejší desktop zvládne prelomenie hesla 123456789 v priebehu 15 minút, superpočítač prakticky hneď. Heslo typu r3Dcr0W5 by desktop riešil asi 6 rokov, superpočítač ho má za 31 minút, prelomiť heslo %ZBGbv]8g by však aj superpočítaču trvalo až tri roky.

Zdroj: mashable.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá