8.2.2016 0 Comments

Šesť najväčších kyberhrozieb v roku 2015

Ani v roku 2015 sme sa nenudili. Na radare sa nám objavilo množstvo hrozieb a malvérov, ktoré stáli za pozornosť, a teraz už vieme povedať, ktoré boli tie najväčšie.

PUA (Potenciálne nechcené aplikácie)

Jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich hrozieb boli PUA. Reč je o širokej kategórii softvéru, ktorý na prvý pohľad nie je rovnako škodlivý ako iné druhy malvéru – trójske kone či vírusy. Napriek tomu môže používateľovi poriadne znepríjemniť život. Do zariadenia sa mu totiž snaží nainštalovať nevyžiadaný softvér či dokonca vykonáva príkazy bez jeho súhlasu a môže tak napríklad znížiť výkonnosť počítača.

Do tejto kategórie sa radí aj softvér, ktorý do prehliadača pridá nechcené panely nástrojov či zobrazuje otravnú reklamu. V horšom prípade môže napríklad sledovať údaje o správaní používateľa (samozrejme bez jeho súhlasu) alebo využívať iné neetické praktiky pri získavaní dát. Táto kategória zahŕňa okrem ďalších aj legitímne programy modifikované a následne zneužité útočníkmi.

VBA/TrojanDowloader

Pod týmto detekčným menom sa ukrýva malvér, ktorý sa šíri typicky v podobe súborov Microsoft Office. Pod ich kapotou sa však ukrýva škodlivý kód zneužívajúci Visual Basic pre aplikácie (VBA). Obeť si najčastejšie takýto nevinne vyzerajúci dokument či tabuľku stiahne ako prílohu e-mailu, no než si pozrie ich obsah, musí odsúhlasiť využitie VBA. Práve týmto krokom však umožní spustenie škodlivého kódu, čo môže mať za následok stiahnutie malvéru či iného nebezpečného obsahu.

LNK/Agent

Ide o falošného zástupcu programu, ktorý útočníci využívajú ako návnadu a s jeho pomocou svoje obete presmerujú k škodlivému – väčšinou ukrytému – spustiteľnému súboru.

Bankové trójske kone

Ide o škodlivé programy, ktorých cieľom sú citlivé údaje používateľov on-line bankingu alebo iných on-line platobných systémov. Takýto typ malvéru telemetria Esetu zachytávala počas celého roka 2015, a ako sa zdá, tento trend sa nezmení ani v najbližšej budúcnosti.

Filecoder (šifrovací ransomvér)

Veľmi nepríjemná vec. Ak sa počítač alebo iné zariadenie obete nakazí týmto typom malvéru, jeho dáta skončia zašifrované. Útočníci následne žiadajú zaplatenie výkupného za poskytnutie kľúča potrebného na dešifrovanie. Nikdy však neplaťte. Neexistuje totiž garancia, že vám kyberzločinci kľúč skutočne pošlú, prípadne že bude fungovať. Nakoniec vás tak môžu pripraviť nielen o súbory, ale aj o peniaze. Účinná ochrana je aktualizovaný antivírusový program a pravidelné zálohovanie dát.

Škodlivé rozšírenie pre váš prehliadač

Najčastejšie ide o trójske kone, no majú podobu rozšírení pre váš prehliadač. A čo umožňujú útočníkom? Napríklad útoky man-in-the-middle, počas ktorých vám kyberzločinec môže pozmeniť otvorenú webovú stránku či bez vášho vedomia dokonca vykonať transakciu.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá