8.2.2016 0 Comments

Šesť najväčších kyberhrozieb v roku 2015

Ani v roku 2015 sme sa nenudili. Na radare sa nám objavilo množstvo hrozieb a malvérov, ktoré stáli za pozornosť, a teraz už vieme povedať, ktoré boli tie najväčšie.

PUA (Potenciálne nechcené aplikácie)

Jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich hrozieb boli PUA. Reč je o širokej kategórii softvéru, ktorý na prvý pohľad nie je rovnako škodlivý ako iné druhy malvéru – trójske kone či vírusy. Napriek tomu môže používateľovi poriadne znepríjemniť život. Do zariadenia sa mu totiž snaží nainštalovať nevyžiadaný softvér či dokonca vykonáva príkazy bez jeho súhlasu a môže tak napríklad znížiť výkonnosť počítača.

Do tejto kategórie sa radí aj softvér, ktorý do prehliadača pridá nechcené panely nástrojov či zobrazuje otravnú reklamu. V horšom prípade môže napríklad sledovať údaje o správaní používateľa (samozrejme bez jeho súhlasu) alebo využívať iné neetické praktiky pri získavaní dát. Táto kategória zahŕňa okrem ďalších aj legitímne programy modifikované a následne zneužité útočníkmi.

VBA/TrojanDowloader

Pod týmto detekčným menom sa ukrýva malvér, ktorý sa šíri typicky v podobe súborov Microsoft Office. Pod ich kapotou sa však ukrýva škodlivý kód zneužívajúci Visual Basic pre aplikácie (VBA). Obeť si najčastejšie takýto nevinne vyzerajúci dokument či tabuľku stiahne ako prílohu e-mailu, no než si pozrie ich obsah, musí odsúhlasiť využitie VBA. Práve týmto krokom však umožní spustenie škodlivého kódu, čo môže mať za následok stiahnutie malvéru či iného nebezpečného obsahu.

LNK/Agent

Ide o falošného zástupcu programu, ktorý útočníci využívajú ako návnadu a s jeho pomocou svoje obete presmerujú k škodlivému – väčšinou ukrytému – spustiteľnému súboru.

Bankové trójske kone

Ide o škodlivé programy, ktorých cieľom sú citlivé údaje používateľov on-line bankingu alebo iných on-line platobných systémov. Takýto typ malvéru telemetria Esetu zachytávala počas celého roka 2015, a ako sa zdá, tento trend sa nezmení ani v najbližšej budúcnosti.

Filecoder (šifrovací ransomvér)

Veľmi nepríjemná vec. Ak sa počítač alebo iné zariadenie obete nakazí týmto typom malvéru, jeho dáta skončia zašifrované. Útočníci následne žiadajú zaplatenie výkupného za poskytnutie kľúča potrebného na dešifrovanie. Nikdy však neplaťte. Neexistuje totiž garancia, že vám kyberzločinci kľúč skutočne pošlú, prípadne že bude fungovať. Nakoniec vás tak môžu pripraviť nielen o súbory, ale aj o peniaze. Účinná ochrana je aktualizovaný antivírusový program a pravidelné zálohovanie dát.

Škodlivé rozšírenie pre váš prehliadač

Najčastejšie ide o trójske kone, no majú podobu rozšírení pre váš prehliadač. A čo umožňujú útočníkom? Napríklad útoky man-in-the-middle, počas ktorých vám kyberzločinec môže pozmeniť otvorenú webovú stránku či bez vášho vedomia dokonca vykonať transakciu.

 


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá