Image
20.5.2016 0 Comments

Seagate: Prvé disky s technológiou HAMR a kapacitou 16 TB prídu už v roku 2017

Seagate sa chce zamerať na pevné disky s vysokou kapacitou, určené na cloud computing a ukladanie veľkých objemov neštruktúrovaných dát.  To však znamená, že potrebuje disky s väčšou kapacitou, ktoré vyžadujú novú technológiu zapisovacej a čítacej hlavy.

Ide o špičkovú nanotechnológiu čítacej a zapisovacej jednotky, ktorá musí byť synchronizovaná so záznamovými technikami, ako je kolmý magnetický záznam (perpendicular magnetic recording – PMR), šindľový magnetický záznam (shingled magnetic recording – SMR) a tepelne asistovaný magnetický záznam (heat-assisted magnetic recording – HAMR).

Záznam PMR sa vyvinul z predchádzajúcej technológie pozdĺžneho magnetického záznamu. V snahe zvýšiť kapacitu diskov bola záznamová plocha otočená do zvislej polohy a umiestnená kolmo k povrchu záznamového média. Technológia PMR mala niekoľko generácií, pričom v každej sa zvyšovala hustota zaznamenaných bitov na štvorcový palec (2009: 400 Gbit/in2, 2011: 500 Gbit/ in2, 2013-2014: 650 Gbit/ in2, 2015-2016: 800 Gbit/ in2). V súčasnosti však už táto technológia dosiahla svoje limity. Zápis je už taký hustý, že ďalším zvyšovaním jeho hustoty by utrpela stabilita, dochádzalo by k náhodným zmenám bitových hodnôt z dôvodu vplyvu susedných bitov a náhodných udalostí. Ak sa má ďalej zvyšovať kapacita diskov v štandardnom formáte 3,5 a 2,5 palca, treba použiť nové technológie.

Vývoj HAMR je však nákladný a zložitý a Seagate ho uskutočňuje v dvoch závodoch v Severnom Írsku – v Londonderry (Springtown) a Limavady.

Prvé diskové jednotky s technológiou HAMR by sa podľa očakávania mali objaviť v roku 2017 a budú mať kapacitu 14 – 16 TB, vo výhľade je až 20 TB. Konkurenčné flash disky s využitím 3D TLC NAND by mali dosiahnuť v tom roku 15 TB.

V októbri minulého roka Seagate uviedol, že plánuje investovať 35 mil. dolárov do výskumu HAMR v továrni Springtown a vytvorí 35 nových pracovných miest. V poslednom čase však predaje diskových pamäťových jednotiek klesajú, a tak sa Seagate rozhodol znížiť svoje výrobné kapacity, a to približne o 35 %, čím štvrťročne ušetrí 20 miliónov dolárov.

Vo vrcholnom období v roku 2014 vyrábal Seagate 66 miliónov diskov štvrťročne (240 mil. ročne), čo si vyžadovalo 720 miliónov čítacích a zapisovacích hláv. Po redukcii o 35 % to bude maximálne 170 miliónov diskových jednotiek ročne, čo pri predpoklade, že pôjde o 3-platňové disky, znamená 510 miliónov čítacích a zapisovacích hláv.

Spoločnosť dúfa, že v roku 2020 trh pevných diskov dosiahne ročne asi miliardu jednotiek. Pri súčasnom 40-percentnom podiele Seagatu na trhu by to znamenalo 100 miliónov diskov štvrťročne, čo by bol veľký skok oproti súčasným 40 miliónom. Firma očakáva, že rastúca potreba ukladania dát zvýši výrobu na túto úroveň.

Ak budú extrapolácie Seagatu o dopyte po jednej miliarde diskových jednotiek v roku 2020 správne, potom bude jeho výrobné zariadenie Springtown životne dôležité.

Navyše Seagate začal uvádzať na trh héliové disky, kde použitie hélia namiesto vzduchu znižuje trenie platní, tie potom môžu byť tenšie a menej pevné. Navyše v priestore, kde bolo v 3,5-palcových diskoch doteraz osadených 4 alebo 5 platní, ich možno umiestniť až sedem. V tom prípade by však bolo treba vyrobiť viac hláv, nie menej.

Zdroj: theregister.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá