Image
6.10.2015 0 Comments

Seagate: Pomerom cena/GB SSD nikdy nedobehnú HDD

Seagate, jeden z najväčších svetových výrobcov pevných diskov, tvrdí, že bez ohľadu na postupné zlacňovanie pamätí NAND flash v nasledujúcich rokoch prispôsobiť ich cenu za gigabajt cene rotačných magnetických médií používaných pri pevných diskoch nikdy nebude možné. Počas nasledujúcich piatich rokov sa podľa vyjadrenia spoločnosti cena za jeden gigabajt pri HDD zníži na pol centa.

Ceny SSD v posledných rokoch výrazne klesli pre podstatné zlacnenie NAND flash a tvrdú konkurenciu. SanDisk a Toshiba predpovedajú, že do roku 2020 sa náklady na výrobu energeticky nezávislej pamäte znížia tak , že ceny SSD podnikovej triedy sa budú zhodovať s cenami pevných diskov rovnakej triedy, pokiaľ ide o cenu za jeden gigabajt. Seagate s touto predikciou zásadne nesúhlasí. Na technologickej konferencii Citigroup to uviedol Dave Morton, viceprezident Seagate pre financie.

Dnes lacný spotrebiteľský 3 TB pevný disk stojí okolo 100 dolárov (teda 3 centy za gigabajt), zatiaľ čo lacný 120 GB disk SSD sa predáva za 70 dolárov (čo je 58 centov za gigabajt). Hoci pri SSD a HDD pre dátové centrá sú tieto čísla iné, cenový rozdiel medzi týmito dvoma typmi zariadení na ukladanie dát je stále obrovský.

Pravda, pri nasadení v dátových centrách nie sú náklady na gigabajt to, na čom najviac záleží. Naozaj dôležitý je počet vstupno-výstupných operácií (IOPS), maximálna priepustnosť a spotreba. Pritom SSD sú rádovo rýchlejšie ako HDD, pokiaľ ide o IOPS - najrýchlejší 15 000-otáčkový pevný disk podporuje 200 IOPS, zatiaľ čo pri moderných high-end SSD je to približne jeden milión IOPS. Pre mnoho aplikácií v dátových centrách sú dnes pevné disky irelevantné. No na skladovanie a archiváciu sú SSD pridrahé, preto sa v dátových centrách dnes používajú oba druhy diskov na rozličné typy dát.

Mnohé klientske zariadenia dnes nevyžadujú veľa úložného priestoru. Navyše pevné disky ani nemožno použiť v tabletoch či hybridných zariadeniach typu 2-v-1. Keďže obľúbenosť týchto zariadení rastie, dopyt po klientskych HDD klesá. No cloudové aplikácie, ktoré sú čoraz rozšírenejšie, zasa potrebujú veľa úložného priestoru, a tak veľká časť príjmov výrobcov diskov pochádza práve zo serverových HDD.

Možno predpokladať, že pokiaľ ide o úložnú kapacitu a pomer ceny za gigabajt, budú mať pevné disky aj naďalej navrch. No tam, kde viac ako na kapacite záleží na výkone, disky SSD nahradia pevné disky bez ohľadu na ich cenu.

Zdroj: kitguru.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá