Image
12.11.2015 0 Comments

San Francisco chce zakázať Airbnb. Má to však aj druhú stránku

Airbnb je webová služba sprostredkujúca ubytovanie po celom svete s výnimkou troch krajín - Sýrie, Iránu a Severnej Kórey. Prevádzkuje ju rovnomenná spoločnosť, ktorá patrí medzi najvyššie hodnotené svetové technologické firmy (25,5 mld. USD). V poslednom čase sa však dostala do sporu s predstaviteľmi práve jej „rodného" mesta San Francisco.

Mesto zápasí s nedostatkom bytov, no Airbnb veľa bytov využíva na prenajímanie turistom, zatiaľ čo miestni obyvatelia čelia prudko rastúcemu nájomnému a vysťahovaniu. Mnohí majitelia prenajímajú byty a domy výhradne turistom, pretože z toho získajú viac peňazí. Navyše sa tak vyhnú plateniu dane z ubytovania štátu. Preto chce mesto službu Airbnb zakázať. Zároveň by zakázalo akékoľvek podnikanie, ktoré umožňuje obísť zabehnuté spôsoby ubytovania, ako sú hotely či iné ubytovacie zariadenia kontrolované štátom. Odôvodňuje sa to zaistením bezpečnosti ubytovaných. Test totiž preukázal, že Airbnb nijako nepreveruje hostiteľov a napríklad ani zabezpečenie bytov proti požiaru.

V San Franciscu služba prenajíma asi 5000 bytov, zatiaľ čo v New Yorku je to 20 000 a v Paríži dokonca 60 000. Hoci porážka v rodnom meste by pre Airbnb znamenala len symbolickú ranu, keby príklad San Francisca nasledovali ďalšie mestá, mohlo by to mať pre spoločnosť vážne finančné dôsledky.

3. novembra voliči v San Franciscu hlasovali o tzv. Návrhu F (Proposition F), občianskej iniciatíve, ktorá by bola v prípade schválenia znamenala obmedzenie podnikania Airbnb v meste. Majitelia bytov by totiž mohli prenajímať svoje byty namiesto doterajších 90 dní v roku len 75 dní. Napokon však z 90 000 hlasov bolo proti obmedzeniam 58 %, takže voliči opatrenia zamietli.

Airbnb vďačí za svoje víťazstvo aj svojej reklamnej kampani s veľmi dobrou choreografiou. V televíznych spotoch hovorili starší obyvatelia a predstavitelia malých firiem o tom, že sa spoliehajú na príjmy z Airbnb a len vďaka nim môžu zostať v meste, kde je najvyššie nájomné v celej krajine.

Zdroj: businessinsider.com
businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá