Image
12.11.2015 0 Comments

San Francisco chce zakázať Airbnb. Má to však aj druhú stránku

Airbnb je webová služba sprostredkujúca ubytovanie po celom svete s výnimkou troch krajín - Sýrie, Iránu a Severnej Kórey. Prevádzkuje ju rovnomenná spoločnosť, ktorá patrí medzi najvyššie hodnotené svetové technologické firmy (25,5 mld. USD). V poslednom čase sa však dostala do sporu s predstaviteľmi práve jej „rodného" mesta San Francisco.

Mesto zápasí s nedostatkom bytov, no Airbnb veľa bytov využíva na prenajímanie turistom, zatiaľ čo miestni obyvatelia čelia prudko rastúcemu nájomnému a vysťahovaniu. Mnohí majitelia prenajímajú byty a domy výhradne turistom, pretože z toho získajú viac peňazí. Navyše sa tak vyhnú plateniu dane z ubytovania štátu. Preto chce mesto službu Airbnb zakázať. Zároveň by zakázalo akékoľvek podnikanie, ktoré umožňuje obísť zabehnuté spôsoby ubytovania, ako sú hotely či iné ubytovacie zariadenia kontrolované štátom. Odôvodňuje sa to zaistením bezpečnosti ubytovaných. Test totiž preukázal, že Airbnb nijako nepreveruje hostiteľov a napríklad ani zabezpečenie bytov proti požiaru.

V San Franciscu služba prenajíma asi 5000 bytov, zatiaľ čo v New Yorku je to 20 000 a v Paríži dokonca 60 000. Hoci porážka v rodnom meste by pre Airbnb znamenala len symbolickú ranu, keby príklad San Francisca nasledovali ďalšie mestá, mohlo by to mať pre spoločnosť vážne finančné dôsledky.

3. novembra voliči v San Franciscu hlasovali o tzv. Návrhu F (Proposition F), občianskej iniciatíve, ktorá by bola v prípade schválenia znamenala obmedzenie podnikania Airbnb v meste. Majitelia bytov by totiž mohli prenajímať svoje byty namiesto doterajších 90 dní v roku len 75 dní. Napokon však z 90 000 hlasov bolo proti obmedzeniam 58 %, takže voliči opatrenia zamietli.

Airbnb vďačí za svoje víťazstvo aj svojej reklamnej kampani s veľmi dobrou choreografiou. V televíznych spotoch hovorili starší obyvatelia a predstavitelia malých firiem o tom, že sa spoliehajú na príjmy z Airbnb a len vďaka nim môžu zostať v meste, kde je najvyššie nájomné v celej krajine.

Zdroj: businessinsider.com
businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá