Image
15.11.2012 0 Comments

Samsung zvýšil Applu ceny mobilných procesorov? [AKTUALIZOVANÉ]

apple-a5.jpg Apple bude musieť za mobilné procesory od Samsungu zaplatiť o 20 percent viac. S informáciou prišiel juhokórejský denník Cosun Ilbo, ktorý sa odvoláva na zdroj dobre oboznámený s obchodnými vzťahmi oboch spoločností. Podľa neho Samsung požiadal Apple o výrazné zvýšenie cien v bežnom aplikačnom procese. Americký výrobca najprv túto žiadosť zmietol zo stola. Nakoniec však s nárastom o 20 % musel súhlasiť, pretože sa mu nepodarilo nájsť žiadneho náhradného dodávateľa.

Zmluva medzi Samsungom a Applom o dodávke mobilných procesorov vyprší až v roku 2014. Už teraz sa však Apple obzerá po vhodných alternatívach. Do úvahy prichádzajú napríklad taiwanskí výrobcovia TSMC a Kinsus Interconnect Technology Corporation, ktorí by po nečakanej zmene zo strany Samsungu mohli procesory vyrábať až o 30 % lacnejšie.

Je však otázkou, či by si taiwanské firmy poradili s obrovským dopytom Applu po procesoroch do populárnych zariadení s operačným systémom iOS. Len v tomto roku Samsung pre Apple vyrobil odhadom asi 200 miliónov mobilných procesorov. Ako ďalšia možnosť sa preto ponúka, že by si Apple začal procesory produkovať vo vlastných továrňach. Tomu by nasvedčovalo aj nedávne dosadenie Boba Mansfielda do vedenia tímu na vývoj polovodičov a procesorov. Mimochodom, táto personálna zmena zase dala vzniknúť špekuláciám, že Apple dá vale Intelu a pre budúce počítače a notebooky Mac bude používať vlastné procesory ARM.

Problémy medzi Samsungom a Applom sa vyskytli už začiatkom tohto roka, keď sa objavila správa, že Samsung prestáva s dodávkou panelov LCD pre finančný tlak zo strany Applu. Samsung síce všetko poprel, no Apple odvtedy odoberá displeje od ďalších dodávateľov, napríklad od japonskej spoločnosti Sharp, ktorú údajne pomohol zachrániť pred bankrotom.

Aktualizované:

Iný kórejský denník včera uviedol, že správa o zvyšovaní cien nie je pravdivá. Odvolal sa na anonymný zdroj zo Samsungu, ktorý povedal, že žiadne zvyšovanie cien nenastalo a že cena sa dohaduje ešte na začiatku roka a nemôže byť len tak ľahko zmenená počas trvania zmluvy.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá