Image
15.11.2012 0 Comments

Samsung zvýšil Applu ceny mobilných procesorov? [AKTUALIZOVANÉ]

apple-a5.jpg Apple bude musieť za mobilné procesory od Samsungu zaplatiť o 20 percent viac. S informáciou prišiel juhokórejský denník Cosun Ilbo, ktorý sa odvoláva na zdroj dobre oboznámený s obchodnými vzťahmi oboch spoločností. Podľa neho Samsung požiadal Apple o výrazné zvýšenie cien v bežnom aplikačnom procese. Americký výrobca najprv túto žiadosť zmietol zo stola. Nakoniec však s nárastom o 20 % musel súhlasiť, pretože sa mu nepodarilo nájsť žiadneho náhradného dodávateľa.

Zmluva medzi Samsungom a Applom o dodávke mobilných procesorov vyprší až v roku 2014. Už teraz sa však Apple obzerá po vhodných alternatívach. Do úvahy prichádzajú napríklad taiwanskí výrobcovia TSMC a Kinsus Interconnect Technology Corporation, ktorí by po nečakanej zmene zo strany Samsungu mohli procesory vyrábať až o 30 % lacnejšie.

Je však otázkou, či by si taiwanské firmy poradili s obrovským dopytom Applu po procesoroch do populárnych zariadení s operačným systémom iOS. Len v tomto roku Samsung pre Apple vyrobil odhadom asi 200 miliónov mobilných procesorov. Ako ďalšia možnosť sa preto ponúka, že by si Apple začal procesory produkovať vo vlastných továrňach. Tomu by nasvedčovalo aj nedávne dosadenie Boba Mansfielda do vedenia tímu na vývoj polovodičov a procesorov. Mimochodom, táto personálna zmena zase dala vzniknúť špekuláciám, že Apple dá vale Intelu a pre budúce počítače a notebooky Mac bude používať vlastné procesory ARM.

Problémy medzi Samsungom a Applom sa vyskytli už začiatkom tohto roka, keď sa objavila správa, že Samsung prestáva s dodávkou panelov LCD pre finančný tlak zo strany Applu. Samsung síce všetko poprel, no Apple odvtedy odoberá displeje od ďalších dodávateľov, napríklad od japonskej spoločnosti Sharp, ktorú údajne pomohol zachrániť pred bankrotom.

Aktualizované:

Iný kórejský denník včera uviedol, že správa o zvyšovaní cien nie je pravdivá. Odvolal sa na anonymný zdroj zo Samsungu, ktorý povedal, že žiadne zvyšovanie cien nenastalo a že cena sa dohaduje ešte na začiatku roka a nemôže byť len tak ľahko zmenená počas trvania zmluvy.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá