Image
15.11.2012 0 Comments

Samsung zvýšil Applu ceny mobilných procesorov? [AKTUALIZOVANÉ]

apple-a5.jpg Apple bude musieť za mobilné procesory od Samsungu zaplatiť o 20 percent viac. S informáciou prišiel juhokórejský denník Cosun Ilbo, ktorý sa odvoláva na zdroj dobre oboznámený s obchodnými vzťahmi oboch spoločností. Podľa neho Samsung požiadal Apple o výrazné zvýšenie cien v bežnom aplikačnom procese. Americký výrobca najprv túto žiadosť zmietol zo stola. Nakoniec však s nárastom o 20 % musel súhlasiť, pretože sa mu nepodarilo nájsť žiadneho náhradného dodávateľa.

Zmluva medzi Samsungom a Applom o dodávke mobilných procesorov vyprší až v roku 2014. Už teraz sa však Apple obzerá po vhodných alternatívach. Do úvahy prichádzajú napríklad taiwanskí výrobcovia TSMC a Kinsus Interconnect Technology Corporation, ktorí by po nečakanej zmene zo strany Samsungu mohli procesory vyrábať až o 30 % lacnejšie.

Je však otázkou, či by si taiwanské firmy poradili s obrovským dopytom Applu po procesoroch do populárnych zariadení s operačným systémom iOS. Len v tomto roku Samsung pre Apple vyrobil odhadom asi 200 miliónov mobilných procesorov. Ako ďalšia možnosť sa preto ponúka, že by si Apple začal procesory produkovať vo vlastných továrňach. Tomu by nasvedčovalo aj nedávne dosadenie Boba Mansfielda do vedenia tímu na vývoj polovodičov a procesorov. Mimochodom, táto personálna zmena zase dala vzniknúť špekuláciám, že Apple dá vale Intelu a pre budúce počítače a notebooky Mac bude používať vlastné procesory ARM.

Problémy medzi Samsungom a Applom sa vyskytli už začiatkom tohto roka, keď sa objavila správa, že Samsung prestáva s dodávkou panelov LCD pre finančný tlak zo strany Applu. Samsung síce všetko poprel, no Apple odvtedy odoberá displeje od ďalších dodávateľov, napríklad od japonskej spoločnosti Sharp, ktorú údajne pomohol zachrániť pred bankrotom.

Aktualizované:

Iný kórejský denník včera uviedol, že správa o zvyšovaní cien nie je pravdivá. Odvolal sa na anonymný zdroj zo Samsungu, ktorý povedal, že žiadne zvyšovanie cien nenastalo a že cena sa dohaduje ešte na začiatku roka a nemôže byť len tak ľahko zmenená počas trvania zmluvy.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá