Image
26.5.2014 0 Comments

Samoorganizujúce sa robotické roje potrebujú len minimálny výpočtový výkon

sheffield_robots.jpg Na stádach malých robotov využiteľných na jednoduché práce pracujú vedci z rozličných inštitúcií. Nedávno sme písali o projekte výskumníkov z Harvardovej univerzity, teraz predstavili svoju prácu inžinieri z univerzity v Sheffielde. Ukázali spôsob, ako zoradiť stovky či aj tisíce malých robotov do klastra na výkon úlohy bez použitia pamäte či výpočtového výkonu. Tím vytvoril veľmi jednoduché roboty, ktoré spoločne plnia úlohy ako roj včiel či kŕdeľ vtákov.


Štúdia, ktorá bola zverejnená v polovici apríla v časopise International Journal of Robotics Research, dláždi cestu k „robotickým rojom", použiteľným napríklad v poľnohospodárstve, kde by sa na niektoré práce dalo použiť veľké množstvo jednoduchých a lacných robotov.

Skupina 40 robotov bola naprogramovaná tak, aby plnila spoločnú úlohu, pričom výskumníci pomocou počítačovej simulácie ukázali, že takáto skupina by mohla byť rozšírená na tisíce robotov.

Každý robot používa iba jediný senzor, ktorý mu povie, či „vidí" alebo „nevidí" ďalšieho robota pred sebou. Na základe tejto informácie sa potom robot bude buď otáčať na mieste, alebo pohybovať v kruhu, kým „uvidí" ďalšieho robota. Nevšednosť systému spočíva práve v jeho jednoduchosti. Roboty nemajú pamäť, netreba vykonávať žiadne výpočty a potrebujú len veľmi málo informácií o svojom okolí.

Doteraz robotické roje vyžadovali zložité programovanie, a tak bolo veľmi ťažké miniaturizovať jednotlivé roboty. Spôsobom, ktorý ukázal tím zo Sheffieldu, však možno vytvoriť extrémne malé stroje, dokonca na úrovni nanočastíc. K výhodám samoorganizujúcich sa systémov patrí aj odolnosť proti chybám. Aj v prípade, že jeden robot zo skupiny bude poškodený, tie ostatné môžu ďalej spolupracovať na dokončení úlohy.

Podľa Rodericha Grossa, člena výskumného tímu, by takéto roboty mohli plniť úlohy napríklad v oblastiach, ktoré sú pre ľudí nebezpečné. Dali by sa využiť na zber dát o znečistení životného prostredia. No po patričnej miniaturizácii by sa uplatnili aj v zdravotníctve. Mohli by napríklad putovať cievnou sústavou pacienta a poskytnúť neinvazívny spôsob vyšetrenia či liečby.

Vedci sa teraz zamerajú na programovanie robotov, ktoré by plnili jednoduché úlohy v interakcii s iným objektmi - mohli by nimi napríklad pohybovať, prípadne ich triediť do skupín.

Zdroj: sheffield.ac.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá