Image
3.8.2015 0 Comments

Samodeštrukčný e-mail. Dmail umožní nevhodne odoslaný e-mail na diaľku aj zašifrovať

Prednedávnom Google uviedol pre Gmail novú funkciu Undo Send, ktorá umožní do 30 sekúnd vziať späť už odoslaný e-mail. No ak vám na zistenie toho, že ste napríklad šéfovi odoslali nevhodný obsah, 30 sekúnd nestačí, vyskúšajte Dmail.

Ide o nový doplnok pre Chrome, ktorý používateľom Gmailu dáva možnosť kedykoľvek po odoslaní zrušiť prístup k e-mailu. Môžete dokonca nastaviť časovač na samodeštrukciu e-mailu, ktorý automaticky zneprístupní správu napríklad o hodinu, deň či týždeň.

dmail_self-destructing_email.png

A čo je najdôležitejšie, Dmail funguje aj v prípade, ak príjemca e-mailu nemá tento doplnok nainštalovaný na svojom počítači. Služba totiž v skutočnosti neodstráni správu zo schránky príjemcu, ale ju zašifruje a na požiadanie ju môže dešifrovať.

Používatelia, ktorí nemajú nainštalovaný Dmail, dostanú doručenku o takejto správe s tlačidlom View Message. Ak naň kliknú, otvorí sa im e-mail na novej karte. Ak si doplnok nainštalujú, zobrazí sa im správa v službe Gmail. A ak potom odosielateľ ručne alebo automaticky zruší prístup k správe, príjemca je o tom informovaný hlásením: „Táto správa bola zničená a už nie je k dispozícii."

Keď používateľ odošle správu pomocou tejto služby, tá sa zašifruje na jeho počítači 256-bitovým algoritmom. Šifrovaná kópia sa odošle na dátové úložisko Dmailu. Príjemca dostane iba avízo o správe uloženej na serveroch Dmailu a kľúč na jej prečítanie. Keďže kľúč a správa putujú samostatne (iným kanálom), prevádzkovatelia Dmailu nemôžu prečítať e-maily na svojich serveroch. Môže to urobiť len odosielateľ a príjemca.

Dmail môže to byť síce užitočný, ale rozhodne nejde o odstránenie odoslaného e-mailu na diaľku. Takže jeho používanie vo funkcii bezpečnostného opatrenia dáva väčší zmysel než na nápravu reputácie po odoslaní nevhodného e-mailu. Veď ak zrušíte prístup k správe niekoľko minút či hodín po jej odoslaní, budete to musieť príjemcovi nejako vysvetliť (ospravedlnenie, že ste iba skúšali novú služby, funguje iba na prvýkrát).

Za projektom Dmailu stoja vývojári populárnej služby Delicious, ktorí majú v pláne rozšíriť funkčnosť a v priebehu tohto roka pridať aj podporu pre iOS a Android.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá