Image
3.8.2015 0 Comments

Samodeštrukčný e-mail. Dmail umožní nevhodne odoslaný e-mail na diaľku aj zašifrovať

Prednedávnom Google uviedol pre Gmail novú funkciu Undo Send, ktorá umožní do 30 sekúnd vziať späť už odoslaný e-mail. No ak vám na zistenie toho, že ste napríklad šéfovi odoslali nevhodný obsah, 30 sekúnd nestačí, vyskúšajte Dmail.

Ide o nový doplnok pre Chrome, ktorý používateľom Gmailu dáva možnosť kedykoľvek po odoslaní zrušiť prístup k e-mailu. Môžete dokonca nastaviť časovač na samodeštrukciu e-mailu, ktorý automaticky zneprístupní správu napríklad o hodinu, deň či týždeň.

dmail_self-destructing_email.png

A čo je najdôležitejšie, Dmail funguje aj v prípade, ak príjemca e-mailu nemá tento doplnok nainštalovaný na svojom počítači. Služba totiž v skutočnosti neodstráni správu zo schránky príjemcu, ale ju zašifruje a na požiadanie ju môže dešifrovať.

Používatelia, ktorí nemajú nainštalovaný Dmail, dostanú doručenku o takejto správe s tlačidlom View Message. Ak naň kliknú, otvorí sa im e-mail na novej karte. Ak si doplnok nainštalujú, zobrazí sa im správa v službe Gmail. A ak potom odosielateľ ručne alebo automaticky zruší prístup k správe, príjemca je o tom informovaný hlásením: „Táto správa bola zničená a už nie je k dispozícii."

Keď používateľ odošle správu pomocou tejto služby, tá sa zašifruje na jeho počítači 256-bitovým algoritmom. Šifrovaná kópia sa odošle na dátové úložisko Dmailu. Príjemca dostane iba avízo o správe uloženej na serveroch Dmailu a kľúč na jej prečítanie. Keďže kľúč a správa putujú samostatne (iným kanálom), prevádzkovatelia Dmailu nemôžu prečítať e-maily na svojich serveroch. Môže to urobiť len odosielateľ a príjemca.

Dmail môže to byť síce užitočný, ale rozhodne nejde o odstránenie odoslaného e-mailu na diaľku. Takže jeho používanie vo funkcii bezpečnostného opatrenia dáva väčší zmysel než na nápravu reputácie po odoslaní nevhodného e-mailu. Veď ak zrušíte prístup k správe niekoľko minút či hodín po jej odoslaní, budete to musieť príjemcovi nejako vysvetliť (ospravedlnenie, že ste iba skúšali novú služby, funguje iba na prvýkrát).

Za projektom Dmailu stoja vývojári populárnej služby Delicious, ktorí majú v pláne rozšíriť funkčnosť a v priebehu tohto roka pridať aj podporu pre iOS a Android.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá