Image
3.8.2015 0 Comments

Samodeštrukčný e-mail. Dmail umožní nevhodne odoslaný e-mail na diaľku aj zašifrovať

Prednedávnom Google uviedol pre Gmail novú funkciu Undo Send, ktorá umožní do 30 sekúnd vziať späť už odoslaný e-mail. No ak vám na zistenie toho, že ste napríklad šéfovi odoslali nevhodný obsah, 30 sekúnd nestačí, vyskúšajte Dmail.

Ide o nový doplnok pre Chrome, ktorý používateľom Gmailu dáva možnosť kedykoľvek po odoslaní zrušiť prístup k e-mailu. Môžete dokonca nastaviť časovač na samodeštrukciu e-mailu, ktorý automaticky zneprístupní správu napríklad o hodinu, deň či týždeň.

dmail_self-destructing_email.png

A čo je najdôležitejšie, Dmail funguje aj v prípade, ak príjemca e-mailu nemá tento doplnok nainštalovaný na svojom počítači. Služba totiž v skutočnosti neodstráni správu zo schránky príjemcu, ale ju zašifruje a na požiadanie ju môže dešifrovať.

Používatelia, ktorí nemajú nainštalovaný Dmail, dostanú doručenku o takejto správe s tlačidlom View Message. Ak naň kliknú, otvorí sa im e-mail na novej karte. Ak si doplnok nainštalujú, zobrazí sa im správa v službe Gmail. A ak potom odosielateľ ručne alebo automaticky zruší prístup k správe, príjemca je o tom informovaný hlásením: „Táto správa bola zničená a už nie je k dispozícii."

Keď používateľ odošle správu pomocou tejto služby, tá sa zašifruje na jeho počítači 256-bitovým algoritmom. Šifrovaná kópia sa odošle na dátové úložisko Dmailu. Príjemca dostane iba avízo o správe uloženej na serveroch Dmailu a kľúč na jej prečítanie. Keďže kľúč a správa putujú samostatne (iným kanálom), prevádzkovatelia Dmailu nemôžu prečítať e-maily na svojich serveroch. Môže to urobiť len odosielateľ a príjemca.

Dmail môže to byť síce užitočný, ale rozhodne nejde o odstránenie odoslaného e-mailu na diaľku. Takže jeho používanie vo funkcii bezpečnostného opatrenia dáva väčší zmysel než na nápravu reputácie po odoslaní nevhodného e-mailu. Veď ak zrušíte prístup k správe niekoľko minút či hodín po jej odoslaní, budete to musieť príjemcovi nejako vysvetliť (ospravedlnenie, že ste iba skúšali novú služby, funguje iba na prvýkrát).

Za projektom Dmailu stoja vývojári populárnej služby Delicious, ktorí majú v pláne rozšíriť funkčnosť a v priebehu tohto roka pridať aj podporu pre iOS a Android.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá