Image
7.4.2014 0 Comments

ST, SWAN a Orange Slovensko majú právoplatné povolenia

Blesk_telekom.jpg Spoločnosti Orange Slovensko, a. s., Slovak Telekom, a. s. a SWAN, a. s. majú právoplatné povolenia, ktorými im Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) určil podmienky používania pridelených frekvencií. Ako ďalej informoval hovorca úradu Roman Vavro, je to len časť povolení, ktoré RÚ vydá operátorom na základe ich žiadostí. Zároveň dodal, že spoločnosti SWAN a ST už majú všetky potrebné povolenia.

"Držitelia povolení sú povinní štvrťročne predložiť RÚ prehľad prevádzkovaných a zrušených základňových staníc," uviedol Vavro s tým, že v prípade pásma 800 MHz musia písomne oznámiť aj umiestnenie každej základňovej stanice najneskôr tri pracovné dni pred jej predpokladaným termínom spojazdnenia.

Podľa všeobecne záväzného právneho predpisu budú držitelia povolení od 1. januára 2016 štvrťročne platiť úhrady za používanie frekvencií v pridelených frekvenčných pásmach. Spoločnosti Orange Slovensko nadobudlo právnoplatnosť povolenie používať frekvencie v pásme 2 600 MHz 17. marca. Povolenie pre pásma 800 MHz a 2 600 MHz pre Slovak Telekom je právoplatné od 18. marca a mobilný operátor SWAN má právoplatné povolenie pre pásmo 1 800 MHz od 1. apríla.

Orange Slovensko, Slovak Telekom, SWAN a Telefónica Slovakia zaplatili začiatkom roka na účet regulátora za pridelenie frekvencií, ktoré si vydražili v elektronickej aukcii, prvú polovicu jednorazovej úhrady spolu vo výške 81,94 mil. eur. "Operátori si týmto splnili svoju prvú povinnosť stanovenú v povolení na používanie frekvencií z frekvenčných pásiem 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Druhú polovicu sú povinní zaplatiť do konca mája," uviedol Vavro.

Výberové konanie začalo 28. augusta minulého roka, keď predchodca RÚ, Telekomunikačný úrad (TÚ) SR zverejnil výzvu na predkladanie ponúk na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií zo spomínaných frekvenčných pásiem. Všetky povolenia vydal TÚ SR 30. decembra minulého roka.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá