Image
19.3.2014 0 Comments

SOI vlani evidovala 456 podnetov na internetové obchody

eshop.jpg Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) evidovala v minulom roku 456 spotrebiteľských podnetov v oblasti elektronického obchodu. V porovnaní s rokom 2012, kedy inšpekcia zaznamenala 404 podnetov, to bol nárast.

Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA tlačová hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová, inšpekcia prešetrila 183 spotrebiteľských hlásení a pri 126 zistila nedostatky. Najčastejším pochybením e-shopov bolo podľa zistení SOI neposkytnutie všeobecných povinných informácií, ako aj neposkytnutie informácií pred odoslaním objednávky.

Zákon o elektronickom obchode podľa tlačovej hovorkyne nemá inštitút pokút. "Ak SOI zistí nedostatky, sankciu ukladá v správnom konaní podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a jej maximálna výška je do 66 387 eur," konštatovala Krkošová. Zároveň tiež upozornila, že za opakované porušenie povinnosti počas dvanástich mesiacov môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky takmer 166 tis. eur.

"Pri určení jej výšky sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinnosti, spôsob a následky porušenia povinnosti," dodala. Najvyššia pokuta, ktorú v minulom roku uložila inšpekcia internetovému obchodu, bola vo výške 5 tis. eur.

Podnety od spotrebiteľov a nedostatky, ktoré SOI zisťuje, sa podľa Krkošovej zameriavajú najmä na dodanie iného tovaru ako bol objednaný, či účtovanie inej ceny ako bola uvedená pri ponuke. Občania taktiež upozorňujú na to, že e-shopy uvádzajú ceny bez dane z pridanej hodnoty (DPH), prípadne nezverejňujú identifikačné údaje na svojej webovej stránke.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu podľa zákona o štátnej kontrole.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá