Image
19.3.2014 0 Comments

SOI vlani evidovala 456 podnetov na internetové obchody

eshop.jpg Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) evidovala v minulom roku 456 spotrebiteľských podnetov v oblasti elektronického obchodu. V porovnaní s rokom 2012, kedy inšpekcia zaznamenala 404 podnetov, to bol nárast.

Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA tlačová hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová, inšpekcia prešetrila 183 spotrebiteľských hlásení a pri 126 zistila nedostatky. Najčastejším pochybením e-shopov bolo podľa zistení SOI neposkytnutie všeobecných povinných informácií, ako aj neposkytnutie informácií pred odoslaním objednávky.

Zákon o elektronickom obchode podľa tlačovej hovorkyne nemá inštitút pokút. "Ak SOI zistí nedostatky, sankciu ukladá v správnom konaní podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a jej maximálna výška je do 66 387 eur," konštatovala Krkošová. Zároveň tiež upozornila, že za opakované porušenie povinnosti počas dvanástich mesiacov môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky takmer 166 tis. eur.

"Pri určení jej výšky sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinnosti, spôsob a následky porušenia povinnosti," dodala. Najvyššia pokuta, ktorú v minulom roku uložila inšpekcia internetovému obchodu, bola vo výške 5 tis. eur.

Podnety od spotrebiteľov a nedostatky, ktoré SOI zisťuje, sa podľa Krkošovej zameriavajú najmä na dodanie iného tovaru ako bol objednaný, či účtovanie inej ceny ako bola uvedená pri ponuke. Občania taktiež upozorňujú na to, že e-shopy uvádzajú ceny bez dane z pridanej hodnoty (DPH), prípadne nezverejňujú identifikačné údaje na svojej webovej stránke.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu podľa zákona o štátnej kontrole.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá