Image
19.3.2014 0 Comments

SOI vlani evidovala 456 podnetov na internetové obchody

eshop.jpg Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) evidovala v minulom roku 456 spotrebiteľských podnetov v oblasti elektronického obchodu. V porovnaní s rokom 2012, kedy inšpekcia zaznamenala 404 podnetov, to bol nárast.

Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA tlačová hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová, inšpekcia prešetrila 183 spotrebiteľských hlásení a pri 126 zistila nedostatky. Najčastejším pochybením e-shopov bolo podľa zistení SOI neposkytnutie všeobecných povinných informácií, ako aj neposkytnutie informácií pred odoslaním objednávky.

Zákon o elektronickom obchode podľa tlačovej hovorkyne nemá inštitút pokút. "Ak SOI zistí nedostatky, sankciu ukladá v správnom konaní podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a jej maximálna výška je do 66 387 eur," konštatovala Krkošová. Zároveň tiež upozornila, že za opakované porušenie povinnosti počas dvanástich mesiacov môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky takmer 166 tis. eur.

"Pri určení jej výšky sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinnosti, spôsob a následky porušenia povinnosti," dodala. Najvyššia pokuta, ktorú v minulom roku uložila inšpekcia internetovému obchodu, bola vo výške 5 tis. eur.

Podnety od spotrebiteľov a nedostatky, ktoré SOI zisťuje, sa podľa Krkošovej zameriavajú najmä na dodanie iného tovaru ako bol objednaný, či účtovanie inej ceny ako bola uvedená pri ponuke. Občania taktiež upozorňujú na to, že e-shopy uvádzajú ceny bez dane z pridanej hodnoty (DPH), prípadne nezverejňujú identifikačné údaje na svojej webovej stránke.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu podľa zákona o štátnej kontrole.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá