15.10.2015 0 Comments

ŠKOLSTVO: Údaje do informačného systému nedodalo ešte 1 375 škôl

Ministerstvo školstva v septembri zbieralo údaje do rezortného informačného systému (RIS), z 6 893 škôl ich zaslalo 80 percent, z 1 375 škôl rezort údaje zatiaľ nemá. Tie však bude kontaktovať. V prípade, že školy zber informácií zanedbali a rodičom napríklad nedali dotazníky alebo ich neinformovali o zbieraní údajov, hrozí im pokuta.

O informačnom systéme informoval dnes na tlačovej konferencii v Bratislave minister školstva Juraj Draxler. Systém sa bude každý mesiac aktualizovať, ministerstvo tak predpokladá, že počet údajov ešte narastie. „Už teraz sme však spokojní, zber prebehol pomerne úspešne," povedal šéf rezortu. Najviac údajov spomedzi materských škôl poslali z Košického kraja, spomedzi základných škôl a gymnázií z Nitrianskeho kraja. „Konečne máme niečo, čo nám umožní riadiť rezort tak, ako sa v 21. storočí patrí. Dal by som si známku dva mínus," povedal.

Systém už funguje, podľa Draxlera je v tejto chvíli úspešný a ministerstvo ho spustilo. „Nevyskytli sa žiadne chyby technického charakteru. Som spokojný, že nakoniec všetko dobre dopadlo," poznamenal minister.

Rezortný informačný systém minister Draxler zdedil, ministerstvo sa s ním borilo od roku 2009. Dodnes vyšiel na viac ako 12 miliónov eur. Žiak teraz dostane podľa jeho slov identifikačné číslo, ktoré ho bude sprevádzať do konca jeho školskej dochádzky, či už stredoškolskej alebo vysokoškolskej. Údaje však bude ministerstvo ešte upravovať, pretože nie vždy prišli v takom formáte, ako bolo potrebné.

Rezort získaval údaje od 910-tisíc obyvateľov - o žiakoch, študentoch, pedagogických zamestnancoch, ale aj zákonných zástupcoch. Tých sa však vyzbieralo pomerne málo. Štát dnes nemá vytvorenú elektronickú databázu zákonných zástupcov. „V septembri sa vynárali námietky voči takémuto zberu, pretože školy nemali údaje o zákonných zástupcoch, museli ich teda od nich vyžadovať, čo viedlo k rôznym problémom," vysvetlil šéf rezortu školstva Juraj Draxler.

Ministerstvo sa na základe týchto skutočností rozhodlo, že nebude požadovať údaje o zákonných zástupcoch, pričom bude rešpektovať, ak ich neposkytnú. „Budeme sa snažiť nájsť predovšetkým technické riešenie, ako ich získať iným spôsobom a dostať ich do systému," doplnil s tým, že bude ešte chvíľu trvať, kým takéto riešenie nájdu. Minister sa zároveň ospravedlnil učiteľom a riaditeľom škôl za to, že ich dostali pri zbere údajov do nie celkom šťastnej situácie.

Systém, ktorý bude využívať ministerstvo, zavádza úplne nový prvok kontroly a riadenia rezortu, „máme cez neho takmer online prístup k údajom o tom, koľko žiakov je na danej škole. Ako Juraj Draxler ďalej povedal, „niekedy na prelome rokov budeme mať prvé zaujímavé údaje, s ktorými budeme môcť efektívne pracovať".


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá