5.5.2016 0 Comments

SAS Analytics Roadshow ukázala ako dáta využiť v praxi

Viac ako polovica prevažne väčších firiem na Slovensku už v súčasnosti používa systémy pre zhromažďovanie, konsolidáciu a analýzu dát a takmer štvrtina do riešení pre dátovú analytiku plánuje investovať v najbližších rokoch.

Všade okolo nás denne vznikajú obrovské množstvá dát, ktoré v sebe ukrývajú zaujímavé informácie a sú obrovskou príležitosťou pre zlepšenie kvality nášho života aj biznisu firiem. Podnikoví manažéri si význam dát uvedomujú. Podľa globálneho prieskumu mediálneho domu IDG sa vlani počet organizácií, ktoré implementovali projekt v oblasti využívania dát, zvýšil medziročne o 125 %.

Na Slovensku má v súčasnosti systémy pre zhromažďovanie, konsolidáciu a analýzu dát nasadená viac ako polovica (53 %) zo 146 firiem, ktoré sa zapojili do tohtoročného prieskumu agentúry GfK o prínosoch digitálnych technológií pre slovenské firmy. Viac ako štvrtina (28 %) z nich plánuje do analytických riešení investovať počas najbližších 3 až 5 rokov.

Konferencia SAS Analytics Roadshow, ktorú v apríli zorganizovala softvérová a poradenská spoločnosť SAS, sa venovala tomu, ako potenciál ukrytý v dátach čo najlepšie využiť. Viac ako stovka účastníkov sa dozvedela, ako vytvoriť takzvanú „Analytics Factory“ a ako využiť moderné analytické procesy a celú škálu dát pri prijímaní dôležitých firemných rozhodnutí.

Dáta sú motorom analytiky, ale jeden z najväčších problémov firiem je dostať ich efektívne do takej podoby, v ktorej budú využiteľné pre analyzovanie. Brad Hathaway, špecialista na manažment dát firmy SAS ukázal, ako dokáže SAS Data Management pomôcť firmám skrátiť čas, ktorý analytici strávia prípravou dát, ako zvýšiť ich kvalitu a ako využiť nové zdroje dát ako je napríklad nepretržitý tok informácií z internetu vecí.

Tému, ktorú SAS Analytics Roadshow nemohla obísť, je aj Hadoop. „O využívaní Hadoopu sa na konferenciách hovorí už niekoľko rokov, do podnikov však táto technológia preniká iba pozvoľne. Možno je to chyba a oddelenia spravujúce dátové sklady sa pripravujú o možnosti, ktoré doteraz nemali,“ podotkol Miloš Molnár, Big Data evangelist z firmy MAIND.

Celá konferencia sa niesla v praktickej rovine. Petr Kaděrábek, ktorý v Českej spořitelne vyvíja skóringové modely, ukázal praktický príklad využitia analýzy textu pri automatizovanom odhaľovaní negatívnych a pozitívnych správ o firemných klientoch z internetových médií. Ján Kromel, vedúci oddelenia technických analýz zo spoločnosti LYNX demonštroval, ako významnú úlohu zohrávajú analytické nástroje pri odhaľovaní pokročilých multivektorových foriem kybernetických útokov.

Ako analytické nástroje fungujú a ako môžu zlepšiť biznis firmy, sa tiež účastníci SAS Analytics Roadshow presvedčili na demo ukážkach.

Autor: TS SAS

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá