Image
7.3.2016 2 Comments

Ruský satelit sa čoskoro môže stať najjasnejšou „hviezdou“ nočnej oblohy

Tím ruských leteckých inžinierov z Moskovskej univerzity mechanického inžinierstva a nadšencov pripravuje satelit Maják, ktorý by do vesmíru vyniesla raketa Sojuz-2 a stal by sa najjasnejšie žiariacim objektom na nočnej oblohe.

Na získanie peňazí na dokončenie ďalšej fázy testovania sa uskutočnila kampaň na crowdfundingovom portáli Boomstarter, kde chceli vyzbierať 1,5 milióna rubľov  (asi 18 750 eur). Na konte však už je viac ako 1,847 mil. rubľov od  viac ako 2640 prispievateľov.

Ďalším cieľom inžinierov je vybudovať systém aerodynamického brzdenia, ktorý by v budúcnosti pomohol priniesť Maják i ďalšie satelity späť na Zem bez nutnosti použitia motora pri prechádzaní zemskou atmosférou.

Len čo sa Maják dostane na obežnú dráhu Zeme synchrónnu so Slnkom, rozvinie sa špeciálna plachta v tvare pyramídy s plochou 16 štvorcových metrov, ktorá bude odrážať slnečné lúče. Satelit sa tak stane umelou hviezdou viditeľnou zo Zeme.

Maják bude možné sledovať pomocou mobilnej aplikácie, ktorá umožní kedykoľvek zistiť, kde sa práve nachádza.

„Chceme ukázať, že prieskum vesmíru je zrušujúci a zaujímavý, a čo je najdôležitejšie, je dnes prístupný každému, kto má oň záujem,“ povedal vedúci tímu Alexander Šajenko.

Ruská kozmická agentúra Roskosmos potvrdila, že Sojuz-2 môže vyniesť Maják do vesmíru už tento rok v lete.

Zdroj: sputniknews.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

2 Comments

 1. ok reakcia na: Ruský satelit sa čoskoro môže stať najjasnejšou „hviezdou“ nočnej oblohy
  8.3.2016 10:03
  a co bude Majak robit okrem toho ze bude jasne svietit? To by sa do clanku nevoslo?
  Reagovať
  • RE: ok reakcia na: ok
   13.3.2016 13:03
   legalny spionazny satelit co potrebujes vediet viac?
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá