Image
4.8.2014 0 Comments

Rusko žiada ad Applu a SAP-u zdrojové kódy produktov

nikolaj_nikiforov.jpg Rusko navrhuje americkým firmám SAP a Apple, aby sprístupnili zdrojové kódy svojho softvéru ruskej vláde, ktorá by sa tak mohla ubezpečiť, že ich široko používané produkty sa nevyužívajú ako nástroje na špehovanie.

Návrh, aby dve z najväčších svetových technologických spoločností zverejnili časť svojich najcitlivejších obchodných tajomstiev, prišiel po tom, ako USA a Európa začali zvažovať najprísnejšie sankcie proti Rusku pre jeho počínanie voči Ukrajine. Podal ho ruský minister komunikácií Nikolaj Nikiforov na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi spoločností Apple a SAP v Rusku. Minister uviedol, že návrh prihliada na právo spotrebiteľov a firemných používateľov na ochranu svojich osobných údajov, ako aj na bezpečnostné záujmy štátu.

„Odhalenia Edwarda Snowdena v roku 2013 a verejné vyhlásenia amerických spravodajských služieb o posilnení dohliadania na Rusko v roku 2014 otvorili významnú otázku dôveryhodnosti zahraničného softvéru a hardvéru," povedal Nikiforov. Narážal na vyhlásenia bývalých príslušníkov NSA, ktorý odhalili rozsiahle sliedenie americkej spravodajskej agentúry prostredníctvom odpočúvania pomocou populárnych technologických produktov a služieb. Odborníci vtedy dospeli k záveru, že do týchto produktov sú s vedomím americkej vlády vkladané zadné vrátka na sledovanie používateľov.

Rusko nie je jediná krajina, ktorá vyzýva technologické spoločnosti, aby objasnili svoje zásady na ochranu osobných údajov. Vlády Nemecka, Brazílie, Číny, Indie a desiatky ďalších krajín žiadajú revízie technologických postupov vzhľadom na odhalenia týkajúce sa NSA. No žiadna z nich nezašla tak ďaleko, aby žiadala zverejnenie zdrojových kódov.

Zdroj: uk.reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá