Image
14.5.2015 0 Comments

Rusko chce vlastné počítače. Nový štvorjadrový Elbrus-4C dokáže spustiť aplikácie pre Windows XP

Elbrus-4C.jpg Ruská spoločnosť MCST (Moscow Center of SPARC Technologies) uviedla vlastný štvorjadrový procesor Elbrus-4C, určený pre vysokovýkonné počítače a servery. Napriek názvu firmy čip nie je postavený na architektúre SPARC, ale na proprietárnej inštrukčnej súprave Elbrus. Jadrá sú taktované na 800 MHz a čip je vyrobený pomerne zastaraným 65 nm procesom. TDP je na úrovni 45 W, čo vzhľadom na cieľový trh nie je zlá hodnota. Má 8 MB pamäte L2 cache a podporu pre trojkanálový radič pamäte DDR3.

Procesoru však chýba výkon. Podľa vlastných benchmarkov MCST je porovnateľný len so staršími čipmi Atom, ktoré sa používajú v netbookoch, alebo s procesormi Pentium-M, používaným v notebookoch.

elbrus_spec_cpu.png

Elbrus pracuje s vlastnou vysoko paralelnou architektúrou typu VLIW (Very long instruction word), ktorá vykonáva inštrukcie v poradí stanovenom a optimalizovanom kompilátorom. V jednom takte zvládne podľa tvorcov vykonať najviac 23 inštrukcií. To by malo pomôcť ruskej spoločnosti vytvoriť (aspoň teoreticky) jednoduchšie a lacnejšie CPU, ako má konkurencia.

elbrus_processor.jpg

Architektúra umožňuje ľahšiu emuláciu programov x86. Ruská vláda a ruské firmy by tak mohli znížiť svoju závislosť od procesorov x86 od Intelu a AMD, ale v praxi asi aj tak ostanú dlhšie závislými od programov x86.

MCST ponúka aj kompletný počítač Elbrus ARM-401, ktorý sa dodáva s linuxovou distribúciou kompatibilnou s procesorom Elbrus-4C, ale pracuje aj so zastaraným a dnes už nepodporovaným Windows XP, ako aj s ostatnými operačnými systémami x86. Má 24 GB pamäte a 1 TB HDD, určený je predovšetkým na kancelárske použitie.

Cena nie je známa, ale vzhľadom na to, že počítač je sotva rýchlejší ako staré zostavy s CPU Atom a je postavený na 65 nm procese, zrejme nebude vysoká.

Zdroj: tomshardware.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá