Image
14.5.2015 0 Comments

Rusko chce vlastné počítače. Nový štvorjadrový Elbrus-4C dokáže spustiť aplikácie pre Windows XP

Elbrus-4C.jpg Ruská spoločnosť MCST (Moscow Center of SPARC Technologies) uviedla vlastný štvorjadrový procesor Elbrus-4C, určený pre vysokovýkonné počítače a servery. Napriek názvu firmy čip nie je postavený na architektúre SPARC, ale na proprietárnej inštrukčnej súprave Elbrus. Jadrá sú taktované na 800 MHz a čip je vyrobený pomerne zastaraným 65 nm procesom. TDP je na úrovni 45 W, čo vzhľadom na cieľový trh nie je zlá hodnota. Má 8 MB pamäte L2 cache a podporu pre trojkanálový radič pamäte DDR3.

Procesoru však chýba výkon. Podľa vlastných benchmarkov MCST je porovnateľný len so staršími čipmi Atom, ktoré sa používajú v netbookoch, alebo s procesormi Pentium-M, používaným v notebookoch.

elbrus_spec_cpu.png

Elbrus pracuje s vlastnou vysoko paralelnou architektúrou typu VLIW (Very long instruction word), ktorá vykonáva inštrukcie v poradí stanovenom a optimalizovanom kompilátorom. V jednom takte zvládne podľa tvorcov vykonať najviac 23 inštrukcií. To by malo pomôcť ruskej spoločnosti vytvoriť (aspoň teoreticky) jednoduchšie a lacnejšie CPU, ako má konkurencia.

elbrus_processor.jpg

Architektúra umožňuje ľahšiu emuláciu programov x86. Ruská vláda a ruské firmy by tak mohli znížiť svoju závislosť od procesorov x86 od Intelu a AMD, ale v praxi asi aj tak ostanú dlhšie závislými od programov x86.

MCST ponúka aj kompletný počítač Elbrus ARM-401, ktorý sa dodáva s linuxovou distribúciou kompatibilnou s procesorom Elbrus-4C, ale pracuje aj so zastaraným a dnes už nepodporovaným Windows XP, ako aj s ostatnými operačnými systémami x86. Má 24 GB pamäte a 1 TB HDD, určený je predovšetkým na kancelárske použitie.

Cena nie je známa, ale vzhľadom na to, že počítač je sotva rýchlejší ako staré zostavy s CPU Atom a je postavený na 65 nm procese, zrejme nebude vysoká.

Zdroj: tomshardware.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá