Image
20.5.2014 0 Comments

Ruské vojenské základne budú strážiť roboty, ktoré majú autonómne rozhodnúť o použití zbrane

mobile_security_robot.jpg Západné armády boli doteraz zdržanlivé, pokiaľ ide o myšlienku autonómnych ozbrojených robotov. Pridŕžali sa zásady, že každý výstrel musí povoliť človek. Ani bezpilotné drony nevystreľujú rakety „na vlastnú päsť", ale na diaľkový pokyn ľudských operátorov. No zdá sa, že Rusi sú v tejto otázke menej „jemnocitní".

Ruské vojenské základne budú totiž strážiť ozbrojené bezpečnostné roboty, ktoré nemajú obdobu v zahraničí. Nový bojový robot Tajfun-M bol predstavený v spravodajskej relácii ruskej televízie Vesti. Jeho úlohou je zaistenie bezpečnosti strategických raketových zariadení.

Roboty možno ovládať na diaľku pomocou zabezpečeného bezdrôtového pripojenia, no v budúcnosti sa má do nich zabudovať autonómny systém umelej inteligencie. Na rozdiel od ostatných robotických systémov používaných vo svete na ochranu a obranu objektov teda budú môcť roboty v podobe malých tankov samy rozhodnúť, kedy zbraň, ktorou sú vybavené, použijú.

Už minulý mesiac sa začalo testovanie niekoľkých robotov s laserovým zameriavaním a guľometmi, ktoré majú byť do konca roka nasadené na ochranu piatich strategických miest v rámci modernizácie existujúcich automatizovaných systémov zabezpečenia.

Robotická hliadka bola vyvinutá v Iževsku ležiacom asi 1200 km východne od Moskvy.

Má hmotnosť asi 900 kilogramov a je vybavená kamerou, laserovým diaľkomerom a radarovými senzormi. O jej palebnú silu sa postará ťažký guľomet s kalibrom 12,7 mm, voliteľne však možno použiť aj menšie zbrane. Malý tank má benzínový motor a dokáže sa pohybovať rýchlosťou 45 km/h. Fungovať môže po dobu 10 hodín alebo v režime spánku po dobu jedného týždňa.


Podľa hovorcu ministerstva obrany budú roboty vykonávať prieskumné a hliadkové úlohy. Budú schopné odhaliť a zničiť stacionárne aj pohyblivé ciele a poskytovať palebnú podporu pre bezpečnostný personál strážených zariadení.

Mobilné robotické platformy zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu vo vojenských a bezpečnostných operáciách, pomáhajú personálu čeliť rastúcej hrozbe útokov teroristov a ozbrojených skupín a zároveň minimalizovať riziko nehôd.

Samozrejme, vyvíja ich aj americká armáda, neozbrojené strážne roboty s názvom MDARS sa používajú na hliadkovanie okolo jadrových zariadení a strážia aj morské základne. Tisíce amerických bezposádkových pozemných vozidiel (tzv. UGV - unmanned ground vehicles) bolo použitých na likvidáciu bômb v Iraku a Afganistane.

No v roku 2007 boli z Iraku stiahnuté pre „neriadené a neočakávané pohyby". Povrávalo sa o tom, že sa vozidlá zatúlali a obrátili svoje guľomety proti spojeneckým vojskám. V skutočnosti išlo len o dva menšie incidenty, jeden zapríčinil uvoľnený vodič a druhý chybné spájkovanie. Velitelia však nechceli riskovať a radšej vozidlá stiahli z používania.

Zdroj: en.ria.ru
newscientist.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá