Image
20.5.2014 0 Comments

Ruské vojenské základne budú strážiť roboty, ktoré majú autonómne rozhodnúť o použití zbrane

mobile_security_robot.jpg Západné armády boli doteraz zdržanlivé, pokiaľ ide o myšlienku autonómnych ozbrojených robotov. Pridŕžali sa zásady, že každý výstrel musí povoliť človek. Ani bezpilotné drony nevystreľujú rakety „na vlastnú päsť", ale na diaľkový pokyn ľudských operátorov. No zdá sa, že Rusi sú v tejto otázke menej „jemnocitní".

Ruské vojenské základne budú totiž strážiť ozbrojené bezpečnostné roboty, ktoré nemajú obdobu v zahraničí. Nový bojový robot Tajfun-M bol predstavený v spravodajskej relácii ruskej televízie Vesti. Jeho úlohou je zaistenie bezpečnosti strategických raketových zariadení.

Roboty možno ovládať na diaľku pomocou zabezpečeného bezdrôtového pripojenia, no v budúcnosti sa má do nich zabudovať autonómny systém umelej inteligencie. Na rozdiel od ostatných robotických systémov používaných vo svete na ochranu a obranu objektov teda budú môcť roboty v podobe malých tankov samy rozhodnúť, kedy zbraň, ktorou sú vybavené, použijú.

Už minulý mesiac sa začalo testovanie niekoľkých robotov s laserovým zameriavaním a guľometmi, ktoré majú byť do konca roka nasadené na ochranu piatich strategických miest v rámci modernizácie existujúcich automatizovaných systémov zabezpečenia.

Robotická hliadka bola vyvinutá v Iževsku ležiacom asi 1200 km východne od Moskvy.

Má hmotnosť asi 900 kilogramov a je vybavená kamerou, laserovým diaľkomerom a radarovými senzormi. O jej palebnú silu sa postará ťažký guľomet s kalibrom 12,7 mm, voliteľne však možno použiť aj menšie zbrane. Malý tank má benzínový motor a dokáže sa pohybovať rýchlosťou 45 km/h. Fungovať môže po dobu 10 hodín alebo v režime spánku po dobu jedného týždňa.


Podľa hovorcu ministerstva obrany budú roboty vykonávať prieskumné a hliadkové úlohy. Budú schopné odhaliť a zničiť stacionárne aj pohyblivé ciele a poskytovať palebnú podporu pre bezpečnostný personál strážených zariadení.

Mobilné robotické platformy zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu vo vojenských a bezpečnostných operáciách, pomáhajú personálu čeliť rastúcej hrozbe útokov teroristov a ozbrojených skupín a zároveň minimalizovať riziko nehôd.

Samozrejme, vyvíja ich aj americká armáda, neozbrojené strážne roboty s názvom MDARS sa používajú na hliadkovanie okolo jadrových zariadení a strážia aj morské základne. Tisíce amerických bezposádkových pozemných vozidiel (tzv. UGV - unmanned ground vehicles) bolo použitých na likvidáciu bômb v Iraku a Afganistane.

No v roku 2007 boli z Iraku stiahnuté pre „neriadené a neočakávané pohyby". Povrávalo sa o tom, že sa vozidlá zatúlali a obrátili svoje guľomety proti spojeneckým vojskám. V skutočnosti išlo len o dva menšie incidenty, jeden zapríčinil uvoľnený vodič a druhý chybné spájkovanie. Velitelia však nechceli riskovať a radšej vozidlá stiahli z používania.

Zdroj: en.ria.ru
newscientist.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá