Image
11.11.2015 0 Comments

Rozšírená realita vytvorená malými dronmi, ktorej sa môžete dotknúť

Výskumníci z Queen's University v Kanade predstavili novú technológiu rozšírenej reality v hmatateľnej skutočnosti, ktorú vyvinuli pomocou takzvaného bitdronového systému. Aj keď je technológia vo svojej prvotnej fáze, v budúcnosti by mohla nájsť uplatnenie pri skutočnom 3D modelovaní stavebných objektov či molekulárnych štruktúr, hraní hier, v robotike, prípadne vo vizualizácii informácií v reálnom čase.

Spomínaný bitdronový systém predstavuje akýsi interaktívny roj skutočne sa vznášajúcich objektov, zostavený z troch typov malých dronov. Všetk sú vybavené reflexnými značkami na jednoduchšie snímanie pohybu v reálnom čase. Prvým typom dronov sú PixelDrony, vybavené jedným LED svetlom a malým bodovým displejom. Ich úlohou je uskutočňovať jednoduché príkazy na základe dotykového podnetu zo strany užívateľa.

PixelDron.jpg

Druhým typom sú ShapeDrony. Obkolesené sú ľahkou štvorcovou konštrukciou s jemnou sieťovinou, ktorá slúži na stavbu pre 3D objekty. Užívateľ tejto rozšírenej reality ich môže v priestore premiestňovať podľa svojej ľubovôle.

shapedron.png

Posledným typom dronov sú DisplayDrony, nesúce kameru, smartfón a zakrivený dotykový displej s vysokým rozlíšením. Tieto drony sú schopné prijímať aj náročnejšie príkazy, napríklad, umožňujú vzdialenú komunikáciu prostredníctvom Skypu. Tento typ dronov automaticky sleduje a následne kopíruje každý pohyb hlavy užívateľa, vďaka čomu mu umožňuje prezrieť si virtuálny priestor a ľahšie sa tak zapojiť do akcie.

DisplayDrone.JPG

Skutočnú manipuláciu s BitDronmi si môžete pozrieť v nasledovnom videu:


Užívateľ dotknutím PixelDrona otvorí súborový adresár. Jeho obsah je zoradený v horizontálnom kruhu pod ním a jednotlivé položky je možné prehliadať fyzickým otáčaním do ľubovoľnej strany za pomoci ďalších PixelDronov. Zo ShapeDronov si užívateľ v reálnom čase postaví 3D model. Najprv ho v priestore umiestni do základného postavenia a pomocou farebnej škály na obrazovke DisplayDrona upraví parametre každého ShapeDrona osobitne. Táto zmena parametrov sa prejaví nielen na farbách LED svetiel, ale predovšetkým na vzájomných vzťahoch medzi ShapeDronmi. Takýmto spôsobom je možné medzi nimi vytvoriť pevné spojenie, aby mohli následne kopírovať vzájomné pohyby, prípadne si mohli stanoviť os na otáčanie celého modelu.

BitDrony_2.jpg

Aj keď bitdronový systém momentálne tvorí malý počet príliš veľkých a v priestore rozkolísaných dronov, v budúcnosti by sa mala ich veľkosť zmenšiť približne na jeden centimeter a ich počet by sa mal rozšíriť na tisíce, aby tak mohli tvoriť i zložitejšie štruktúry. Napriek tomu však nie je jasné, v čom má byť bitdronový systém lepší v porovnaní s rozšírenou realitou od HoloLens.

BitDrony_posuvanie.png

Zdroj: hml.queensu.ca


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá