Image
17.2.2015 0 Comments

Rozhranie eDP 1.4a umožní v notebookoch rozlíšenie až 7680 × 4320 pixelov

8K-rozhranie.jpg Konzorcium VESA (Video Electronics Standards Association) minulý týždeň ohlásilo najnovšiu verziu populárneho videoportu Embedded DisplayPort (eDP) 1.4a. Tá nahrádza verziu 1.4, ktorá bola predstavená pred takmer dvoma rokmi, a obsahuje aktualizácie umožňujúce osadiť 8K displeje do notebookov, all-in-one PC a prípadne aj do mobilných zariadení.

Klasický DisplayPort slúži na pripojenie externých zariadení, zatiaľ čo štandard eDP je určený na integrované pripojenie v smartfónoch, tabletoch a notebookoch (vrátane tých, ktoré majú diskrétne GPU), kde nahrádza staršiu technológiu LVDS.

Aktualizácia má za cieľ držať krok s pohybom na trhu, najmä so zvyšovaním rozlíšenia, farebnej hĺbky a obnovovacej frekvencie. Medzi hlavné zlepšenia patrí nový štandard (1.1) DSC (Display Stream Compression) na kompresiu obrazu. Efekt tejto stratovej kompresie nemá byť postrehnuteľný. Ďalšia novinka je architektúra displeja so segmentovaným panelom. Panel môže byť rozdelený do dvoch alebo štyroch segmentov s vlastnou ovládacou elektronikou a eDP môže každému prideliť jeden zo svojich kanálov.

Tento režim sa nazýva Multi-SST Operation a navrhol ho Samsung. Umožní sa tak zvýšenie kvality obrazu vďaka vyššej prenosovej rýchlosti, ako aj zníženie spotreby energie. Výrobcovia tak budú môcť vytvoriť panely až s rozlíšením 8K * 4K (7680 × 4320).

edp_schema.jpg

Štandard eDP 1.4a podporuje dátovú priepustnosť 8,1 Gb/s na jeden kanál, pri štyroch kanáloch to je teda spolu 32,4 Gb/s. Zvýšenie šírky pásma umožňuje vyššie rozlíšenie displeja, a to bez použitia kompresie, podporované je rozlíšenie 8K pri 60 Hz a 4K na 120 Hz s 10-bitovými farbami.

Okrem toho voliteľnou súčasťou štandardu bude technológia Adaptive Sync, známa aj ako technológia FreeSync od AMD. Tá slúži na obnovovanie obrazu s premennou snímkovacou frekvenciou. Ďalšou súčasťou štandardu bude inovovaná technológia panel self refresh (PSR) na úsporu energie. Grafika tak bude môcť aktualizovať len časť snímky.

Nová norma je už k dispozícii pre vývojárov hardvéru, ktorí sú členmi VESA, a displeje založené na novej technológii by sa mali začať objavovať v zariadeniach v roku 2016.

Zdroj: hexus.net


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá