Image
17.2.2015 0 Comments

Rozhranie eDP 1.4a umožní v notebookoch rozlíšenie až 7680 × 4320 pixelov

8K-rozhranie.jpg Konzorcium VESA (Video Electronics Standards Association) minulý týždeň ohlásilo najnovšiu verziu populárneho videoportu Embedded DisplayPort (eDP) 1.4a. Tá nahrádza verziu 1.4, ktorá bola predstavená pred takmer dvoma rokmi, a obsahuje aktualizácie umožňujúce osadiť 8K displeje do notebookov, all-in-one PC a prípadne aj do mobilných zariadení.

Klasický DisplayPort slúži na pripojenie externých zariadení, zatiaľ čo štandard eDP je určený na integrované pripojenie v smartfónoch, tabletoch a notebookoch (vrátane tých, ktoré majú diskrétne GPU), kde nahrádza staršiu technológiu LVDS.

Aktualizácia má za cieľ držať krok s pohybom na trhu, najmä so zvyšovaním rozlíšenia, farebnej hĺbky a obnovovacej frekvencie. Medzi hlavné zlepšenia patrí nový štandard (1.1) DSC (Display Stream Compression) na kompresiu obrazu. Efekt tejto stratovej kompresie nemá byť postrehnuteľný. Ďalšia novinka je architektúra displeja so segmentovaným panelom. Panel môže byť rozdelený do dvoch alebo štyroch segmentov s vlastnou ovládacou elektronikou a eDP môže každému prideliť jeden zo svojich kanálov.

Tento režim sa nazýva Multi-SST Operation a navrhol ho Samsung. Umožní sa tak zvýšenie kvality obrazu vďaka vyššej prenosovej rýchlosti, ako aj zníženie spotreby energie. Výrobcovia tak budú môcť vytvoriť panely až s rozlíšením 8K * 4K (7680 × 4320).

edp_schema.jpg

Štandard eDP 1.4a podporuje dátovú priepustnosť 8,1 Gb/s na jeden kanál, pri štyroch kanáloch to je teda spolu 32,4 Gb/s. Zvýšenie šírky pásma umožňuje vyššie rozlíšenie displeja, a to bez použitia kompresie, podporované je rozlíšenie 8K pri 60 Hz a 4K na 120 Hz s 10-bitovými farbami.

Okrem toho voliteľnou súčasťou štandardu bude technológia Adaptive Sync, známa aj ako technológia FreeSync od AMD. Tá slúži na obnovovanie obrazu s premennou snímkovacou frekvenciou. Ďalšou súčasťou štandardu bude inovovaná technológia panel self refresh (PSR) na úsporu energie. Grafika tak bude môcť aktualizovať len časť snímky.

Nová norma je už k dispozícii pre vývojárov hardvéru, ktorí sú členmi VESA, a displeje založené na novej technológii by sa mali začať objavovať v zariadeniach v roku 2016.

Zdroj: hexus.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá