SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Routery do domácnosti a firmy

Archív NXT
0

Lacnejšie aj drahšie routery sme zaradili do jedného testu a vybrali modely, ktoré sú pre koncového používateľa vždy niečím zaujímavé. Máme tu najrýchlejší aj najdrahší model, no takisto aj model, ktorý svojou cenou prekonáva všetky hranice. Ako si teda vyberať?

Voľba routera

O štandarde Wi-Fi AC sme už písali. Keď si pozriete rôzne senzačné testy týchto zariadení, máte pocit, že je tu nová éra rýchlosti bezdrôtového prenosu dát na verejných pásmach. Poďme však od letákov a škatúľ výrobcov k realite. Nepopierame, že štandard AC má svoje výhody, no v reálnych podmienkach nedosiahnete prenosové rýchlosti, o ktorých sa v médiách píše. Je to z dôvodu, že bežný používateľ nežije v nerušenom pásme a už vôbec nie v laboratóriu. Preto u mnohých nastáva sklamanie, keď na rozdiel od 100 MB/s vyťaží ledva 20 MB/s a aj to len vtedy, ak je na pár metrov od routera. Podľa našich testov treba klásť dôraz najmä na to, ako router chcete využívať a akú oblasť bude pokrývať. Ak máte silné betónové steny alebo chce pokryť dve poschodia, odporúčame kombináciu dvoch lacnejších routerov alebo PowerLine (po elektrickom vedení) s Wi-Fi. Silný router je vždy lepší ako slabší, no výsledky nie sú úmerné cene, ktorú zaplatíte. A tento rozdiel sa prehlbuje každým metrom od smerovača. Iný prípad je, keď máte multimediálne centrum v obývačke a priľahlých miestnostiach. Vtedy štandard AC rapídne zvýši prenosové rýchlosti a rozdiel pocítite. Investovanie do drahého routera sa vtedy vráti v pohodlí a nadštandardných možnostiach. Naše konkrétne odporúčania nájdete na konci článku.


Takto vyzerá nastavenie QoS pri vlajkovej lodi medzi routermi, modeli D-Link DIR-880L

ASUS RT-N18U

RT-N18U_product photo_2.jpg

Vyspelý router nemusí stáť nevyhnutne veľkú sumu peňazí. Dôkazom toho je aj tento model, ktorý síce podporuje „len" štandard N, no je dostatočne rýchly. Má mnoho funkcií navyše, ktoré pomôžu používateľom v multimediálnej domácnosti. Router je jednopásmový a maximálna teoretická rýchlosť je 600 Mb/s. Na tele má okrem gigabitových portov LAN aj dva porty USB v konfigurácii 2.0 aj 3.0. Špecialitou tohto modelu je aj spôsob fungovania. Môžete ho využiť aj ako access point alebo ako rozširovač signálu. Toto ešte stále nie je bežná vlastnosť. Kto teda hľadá router ako doplnok k už existujúcemu, aby zvýšil pokrytie, musí na trhu poriadne hľadať. Ďalšia, hoci pre technicky zameraných používateľov nie až taká veľká výhoda je dizajn. Povrchová úprava hornej časti so šrafovanými políčkami vyzerá v odlesku svetla dobre. Pokojne si urobte z tohto routera doplnok do obývačky, netreba ho zakrývať ani umiestňovať na menej viditeľné miesto.

RT-N18U_product photo_3.jpg

Funkčná výbava vychádza v ústrety začiatočníkom aj pokročilým. ASUS zapracoval na výbave a priniesol používateľom poriadnu pridanú hodnotu. Jedna zo služieb je AiDisk, môžete teda prihlásiť router do cloudu a mať tak cez internet dostupný váš externý disk alebo flash disk pripojený do portov USB na zariadení. V rámci multimediálnych prenosov sa špecializuje na zdieľanie dát vo forme súborov aj vo forme multimediálnych dát, napríklad iTunes server príde vhod. Samozrejmá je podpora tlačiarní. Do jedného z portov USB môžete zapojiť aj tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie a urobiť z neho sieťové. Používatelia, ktorí chcú tento router napríklad do firmy, ocenia kompatibilitu s 3/4G modemami. Budete mať poruke záložné spojenie. Pripojiť môžete aj váš androidový smartfón, kde využijete zdieľanie internetu z telefónu cez kábel USB. Keď už sme pri firemnom nasadení, vhodné je napríklad aj nasadenie v kaviarni, kde budete môcť vytvoriť až tri samostatné SSID siete na 2,4 GHz pásme. V rámci sieťových aj USB diskov využijete centrum sťahovania alebo Time Machine zálohovanie pre počítače Apple. Ako vidno, poriadna dávka funkcií tu nechýba a sú spracované tak, aby ich pochopil a dokázal nastaviť aj bežný používateľ. Pre pokročilých nechýbajú nastavenia prístupov, zabezpečenia siete, rodičovskej kontroly - určenia času, keď bude internet aktívny, a blokovania webov.

Vďaka funkcii na zameranie polohy zariadení a zvýšenie intenzity signálu sme aj v náročných podmienkach mohli internet používať. Rýchlosť bola síce do 500 kB/s, ale pripojenie bolo úspešné. V priamej viditeľnosti do dvoch metrov to bola rýchlosť priemerne 12,7 MB/s.

Hodnotenie:

výborné funkcie navyše
podpora 3/4G modemov
pokrytie signálu
špičková výbava v rámci nastavení
cloudové pripojenie diskov USB
žiadne podstatné

Cena:

72,99 EUR

Zapožičal: ASUS

D-Link DIR-880L

214350.jpg

Prívlastok AC sa stáva takmer štandardom, no tak ako pri štandardne N aj tu tvorí súčasť skratky číslo. V tomto prípade je to AC1900. Presne takáto je teoretická rýchlosť tohto modelu. Patrí medzi najdrahšie modely na trhu, no vzápätí dodávame, že aj medzi najrýchlejšie. Router má tri veľké antény, ktoré slúžia na lepší zisk signálu. Svoj podiel na kvalite signálu však má technológia AC SmartBeam, ktorá elipsovito prispôsobuje jeho šírenie podľa smeru pripojených zariadení. Smerovanie antén tak teoreticky nie je potrebné. No ak chcete pokryť dve poschodia, odporúčame jednu z antén nakloniť do vodorovnej polohy.

Smerovač je zaujímavý najmä svojou technologickou výbavou. Má vlastne takmer všetko, čo od takto cenovo postaveného routera očakávate. Na tele má v zadnej časti 4 porty LAN v gigabitovej konfigurácii. V rámci nastavení je štandardne použitý úsporný režim, teda prepínanie rýchlosti podľa potreby a pripojených zariadení. Vynútiť sa však dajú všetky tri rýchlostné režimy na daných portoch. V zadnej časti je port USB 2.0 a na boku port USB 3.0. Do zadného môžete pripojiť napríklad tlačiareň, pevný disk potom na boku. Ak ste pripojení cez eternetové káble, získate skutočne svižné sieťové úložisko.

Konfiguračné rozhranie je skutočne jednoduché a rýchle. Všetko tu nájdete v modernom vzhľade a prvkoch HTML5, pričom pokročilí používatelia majú možnosť pri každej voľbe zobraziť pokročilé nastavenia. Napriek tomuto deleniu sa všetko hľadá jednoduchšie. Nezáleží na tom, či chcete nastaviť sieť Wi-Fi, prideliť prístupy alebo QoS či napríklad vytvoriť oprávnenia na prístup na pripojený disk. Na druhej strane celkový dojem z konfigurácie veľmi kazí potreba router reštartovať. Nielen po zmene hesla na Wi-Fi, ale aj po zmene hodnôt v plánovači aktívnej siete Wi-Fi alebo napríklad vytváraní poradia QoS pre pripojené zariadenia. V niektorých prípadoch ide o 60, inde o 90 sekúnd. To je na router tejto triedy veľa. Poznáme modely, ktoré aj zmenu hesla Wi-Fi zvládnu za menej ako 30 sekúnd a odpoja len modul Wi-Fi, pričom LAN funguje bezo zmeny.

Prenosové rýchlosti zodpovedajú použitému štandardu. Na vzdialenosť 10 metrov a za tromi panelovými stenami bola rýchlosť prenosu z externého disku 1,66 MB/s. Slabé routery dakedy ani nepokryjú túto oblasť, takže to bolo prvé plus. V priamej viditeľnosti vo vzdialenosti dvoch metrov sme dosiahli stabilnú rýchlosť 26,6 MB/s. To už je rýchlosť, ktorá stojí za to, no ako vidno, treba byť s routerom v jednej miestnosti.

Zariadenie sa dá prihlásiť na službu MyDlink. Získate prehľad o jeho nastaveniach aj o aktuálne pripojených zariadeniach a o tom, k akým lokalitám sa pripojili. To všetko odkiaľkoľvek, kde je internet.

Hodnotenie:

Vynikajúce pokrytie náročných priestorov, super rýchlosť na 5 GHz sieti, možnosti konfigurácie, port USB 3.0, riadenie prístupu, QoS
Potreba reštartovať aj po minimálnych zmenách v konfigurácii

Cena:

179 EUR

Zapožičal: D-Link

ZyXEL NBG-418N

NBG418.jpg

Čo dokáže router za pár eur, na to sme sa pozreli v tomto prípade. Je jasné, že toto nebude majster v oblasti rýchlosti, no inak si svoju funkciu plní dobre. Nie každý hľadá router s extra funkciami a tomu zodpovedajúcou vyššou cenou. Tento model pracuje v 2,4 GHz pásme a podporuje prenosové rýchlosti teoreticky do 300 Mb/s. Nemá ani port USB a porty LAN sú stomegabitové. Hodí sa teda ako základ na pripojenie počítačov v domácnosti a bežné prenosy po sieti. Použitie s externým diskom vôbec nevylučujeme, no treba byť trpezlivejší pri prenose dát. Na druhej strane ide o veľmi dobre konfigurovateľný router, ktorý uspokojí potreby aj náročnejších používateľov s dôrazom na nastavenia a výsledné zabezpečenie siete.

ZyXEL už neprekvapí prítomnosťou úsporných funkcií. Model je vhodný aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o celkovú spotrebu a doma nepotrebujú supervýkonné „delo". Výkon na portoch LAN je ovplyvnený dĺžkou eternetového kábla. Čím kratšie káble, tým lepší prenos, ale aj úspornejší chod. Každý z portov sa reguluje automaticky, a tak nepripájajte k routeru zbytočne dlhé káble. Vráti sa vám to na celkovej prevádzke. Nám sa páčilo aj plánovanie chodu siete Wi-Fi. Tú môžete nechať automaticky vypínať a zapínať podľa nastaveného týždenného plánu. V čase, keď ste v práci, si necháte Wi-Fi vypínať a zapnutie nastavíte pred príchodom z práce. Po prihlásení sa do rozhrania zariadenia sa zobrazí sumár nastavení a zaťaženia, aký ZyXEL pri svojich produktoch štandardne poskytuje. Získate tak okamžitý prehľad o vyťažení vašej vnútornej siete. Z pohľadu technických vlastností obsahuje všetko potrebné na riadenie prístupu do siete cez MAC adresy, rýchle pripojenie cez WPS, blokovanie kľúčových slov a manuálnu či automatickú konfiguráciu bezdrôtovej siete.

Výbava s dôrazom na nastavenia je v pomere k cene mierne nadštandardná. Aj keď sa nám model ako celok páčil, treba zohľadniť našu úvodnú poznámku o rýchlosti. Tri panelákové steny signál spoľahlivo odrovnajú. Pripojenie na vzdialenosť 10 m bolo na hranici únosnosti, a to pri rýchlosti 115 kB/s. Priama viditeľnosť prenosy zrýchlila na akceptovateľných 7,95 MB/s.

Hodnotenie:

cena/funkčná výbava,
dôraz na úspornú prevádzku
konfigurovateľnosť
pomalé prenosy na väčšie vzdialenosti

Cena:

19 EUR

Zapožičal: ZyXEL

ZyXEL NBG6503

zyxel_nbg6503.jpg

Tento router je drahší ako jeho súrodenec od rovnakého výrobcu, no má modernejšie prvky a najmä sa podstatne zrýchlila prenosová priepustnosť. Model NBG6503 je dvojpásmový a podporuje 5 GHz sieť v režime AC, teda s najnovším štandardom s dôrazom na zrýchlenie prenosov a pokrytia signálom. Na zadnej časti vedľa 100 Mb/s portov LAN je samostatný vypínač routera a samostatný vypínač pre sieť Wi-Fi. Tento spôsob sa nám páčil. Môžete, ale aj nemusíte využiť plánované vypnutie podľa časovača v zariadení. No vždy, keď potrebujete, dá sa bezdrôtový modul vypnúť. Ideálne je to napríklad vo firme alebo verejných prevádzkach mimo pracovného času. Ostatné zariadenia pripojené cez LAN budú mať nepretržitý prístup do internetu. Smerovač podporuje všetky úsporné funkcie, ktoré má aj lacnejší model v našom teste. Preto sa hodí pri jeho zapojení trochu počítať aj s dĺžkami káblov a nepreháňať to. V rámci prevádzkovania netreba router vypínať z dôvodu spotreby.

zyxel_nbg6503 (1).jpg

Počas testovania sme ho nemuseli ani reštartovať. Mnoho zariadení mierne zlyháva v tom, že je potrebné opätovné spustenie všetkých jeho služieb a vyčistenie pamätí od náročných prenosov. To však nie je prípad tohto modelu. V rámci konfigurácie je tu možnosť prevádzky aj v režime access pointu. Nastavenia sú otvorené pokročilým používateľom. Aj tu sa dá hneď na hlavnej stránke po prihlásení sledovať zaťaženie a vidieť aktuálne nastavenia. Konfigurácia je pokročilá a okrem bežného blokovania prístupu podľa identifikátorov zariadení sa dá nastaviť aj blokovanie aktívnych prvkov webových stránok, ako napríklad ActiveX, Java appletov, webových proxy serverov atď. Prenosové rýchlosti sú podstatne lepšie, spokojní sme boli najmä s dosahom signálu. Na našu testovanú vzdialenosť sme sa bez problémov pripojili k 5 GHz sieti a dosiahli rýchlosť takmer 3 MB/s. V priamej viditeľnosti do dvoch metrov to bola rýchlosť v priemere 9 MB/s. Mierne sklamanie v nás vyvolalo použitie pomalších portov LAN. No na bezdrôtové pripojenie je router vhodný všade tam, kde potrebujete stabilitu pripojenia a prenosov pri väčšom počte zariadení.

Hodnotenie:

konfigurovateľnosť
dôraz na úspornú prevádzku
stabilita a prenosové rýchlosti
len 100 Mb/s porty LAN

Cena:

68 EUR

Zapožičal: ZyXEL

tab_routery.jpg

Verdikt PC REVUE

ASUS RT-N18U je router so záložným pripojením cez 3/4 G modem. Stačí si kúpiť modem, napríklad od operátora aj s paušálom, a máte postarané o náhradné riešenie, keby pôvodný signál internetu nefungoval. Čo sa týka stability signálu a možností nastavenia, odporúčame ho nielen domov, ale aj do firiem, hotelov a kaviarní. Na N-kový model má poriadnu dávku výbavy. D-Link DIR-880L je najrýchlejším modelom v teste. Má kompletnú výbavu moderného smerovača súčasnosti a možnosť diaľkovej správy a sledovania stavu. Nemá cenu vyzdvihovať jeho funkcie superlatívmi. Je to jeden z mála modelov, ktoré predstavujú to najlepšie na trhu. No oplatí sa ho kúpiť len vtedy, ak naň budú zariadenia priamo vidieť, inak si rýchlosť za dané peniaze neužijete. ZyXEL NBG-418N je jeden z najlacnejších routerov na trhu. Hodí sa do oblastí, kde potrebujete väčšie pokrytie. To však treba skombinovať napríklad s ďalším routerom alebo extenderom. Vo výsledku tak dostane dobre konfigurovateľný smerovač za málo peňazí. Zvyšný rozpočet sa dá minúť na rozširovač signálu. ZyXEL NBG6503 podporuje štandard AC, no má pomalšie porty LAN. Výrobca kladie aj tu dôraz na úspornosť prevádzky a napríklad na manuálne vypnutie Wi-Fi. Hodí sa napríklad do kaviarní alebo verejných prevádzok. Pochvaľovali sme si aj stabilitu prenosov a dobrý dosah signálu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať