SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Routery a rozširovače pre domácnosť

Archív NXT
0

V teste sieťových zariadení sme sa zamerali na vybrané typy sieťových prvkov. Jednak tu máme routery vrátane mobilného kúsku a pridali sme aj rozširovač signálu. Toto zariadenie je skutočne užitočné. Na zvýšenie stability prenosov a rozšíreného priestoru pokrytia odporúčame skôr lacnejší router a rozširovač ako drahý router bez tohto doplnku.

D-Link DIR-826L

Duálny Wi-Fi router typu DIR-826L je určený používateľom, ktorí potrebujú rýchlu sieť a zatiaľ sa zaobídu bez štandardu AC. Tento model podporuje štandardy IEEE 802.11a/b/g/n a má gigabitové porty. V zadnej časti je aj port USB 2.0, ktorý poslúži na pripojenie tlačiarní, ale aj pamäťových zariadení. Externý disk môžete potom vidieť cez smartfón či tablet vďaka technológii SharePort. Nielen prídavné zariadenia sa dajú kontrolovať, ale aj samotný router. Možno ho totiž napojiť na cloudovú službu My D-Link. Cez ňu vidíte aktuálnu rýchlosť sťahovania a uploadu, nastavenia sietí Wi-Fi a pripojené zariadenia s možnosťou ich blokovania.


Pre jednotlivé zariadenia zobrazuje aj servery, na ktoré sa pripájajú. Platí to pre počítače, telefóny, ale aj webové kamery. Maximálna prenosová rýchlosť je 600 Mb/s, teda 2 × 300 pri rozdelení na 2,4 a 5 GHz sieť. Pripojenie je riešené cez sprievodcu a využiť sa dá tlačidlo WPS. Vytvorí sa bezpečné pripojenie bez potreby ručného konfigurovania parametrov bezdrôtovej siete. Rozhranie je klasické ako pri ostatných routeroch tejto značky. Chýba lokalizácia, inak zo stránky výbavy dostáva používateľ do rúk silný nástroj.

V domácnosti sa totiž vďaka funkciám routera dá vytvoriť politika používania internetu s presným definovaním časov v rámci týždňa a aj pre konkrétne zariadenia. V tomto smere ide o veľmi dobre vybavený router, ktorý má navyše špeciálny systém smerovania intenzity signálu podľa polohy pripájaných zariadení. Sťahovanie dát je na úrovni 3,4 MB/s stabilne, takže router rozhodne využíva svoj potenciál. Vzdialenosť 10 metrov mu teda nerobí problém. Chválime aj technológiu D-Link Green vypínajúcu eternetové porty do úsporného režimu, ak ich práve nevyužívate naplno alebo k nim nemáte pripojené žiadne zariadenia. Takisto je tu plánovač Wi-Fi na automatické vypnutie a zapnutie. Na základe našich testov ho odporúčame najmä do priestorov, kde poloha routera nie je ideálna, no máte isté obmedzenia.

Prečo kúpiť:

Stabilné a rýchle prenosy dát, šírenie signálu, cloudová služba

Cena: 91 EUR
Zapožičal: D-Link

Edimax BR-6478AC

Duálny AC router je ďalší doplnok pre tých, ktorí sa obzerajú po štandarde AC. Má spätnú kompatibilitu so staršími sieťami a rýchlosť poskytne aj pri prepojení zariadení do siete LAN cez gigabitové porty. Router má jednoduchú správu konfigurácie, takže jeho uvedenie do prevádzky zvládne aj začiatočník. Horšie je to s nastaveniami. Tie nám pripadali nejednotné. Zatiaľ čo na jednom mieste boli nastavenia pre úplného začiatočníka, na inom aj pokročilý používateľ musí dlho rozmýšľať, čo chcel výrobca danými voľbami povedať. Samostatne sa dajú nastaviť parametre pre 2,4 GHz a 5 GHz sieť.

BR-6478AC_Right.jpg

Nemáte však možnosť definovať režim AC/N alebo mixovanú s vysielaním oboch sietí vrátane kompatibility. Na inom mieste je v administračnom rozhraní možnosť nastavenia prenosovej rýchlosti N z rozbaľovacieho zoznamu. Položka NSS-MCS1 (a ďalšie s rozdielnymi číslami) mnohým nič nepovie. To, že ide o definovanie rýchlostí pri 20 MHz (NSS) a pri frekvenčnom pásme 40 MHz, asi pre veľa používateľov nebude jasné vysvetlenie. Navyše spamäti nastavovať rýchlosť je neefektívne. Podobných nezrovnalostí je tu viac, napríklad naštartovanie rozhrania v čínskom jazyku, našťastie sa dá ľahko prepnúť do slovenského rozhrania priamo z úvodnej obrazovky.

Aj napriek týmto výhradám sme v nastaveniach objavili užitočné funkcie, samozrejme, vidieť bolo aj zrýchlenie domácej siete pri použití AC routera. Režim QoS má každý smerovač, na tom nie je nič zvláštne. V tomto prípade režim nastavenia vychádza v ústrety pokročilým používateľom s podrobným definovaním rozsahu IP adries, portov, typu prenosu atď. Takisto je tu režim iQoS, vhodný zase pre začiatočníkov. Na výber je päť typov oblastí s definovaním priepustnosti prenosovej šírky. Kliknutím na ikony sa umiestňujú do zoznamu podľa želanej priority a nastavuje sa maximálna šírka pásma na download a upload. Bez zložitých nastavení uprednostníte priepustnosť pri hraní hier, sledovanie filmov alebo napríklad prenosy FTP. Rýchlosť v testovacom prostredí bola 2,5 MB/s v režime AC.

Edimax EW-7822UAC

Na to, aby ste dosiahli čo najvyššiu rýchlosť, treba mať AC sieťovú kartu. Zatiaľ sa v notebookoch a ultrabookoch tento štandard udomácňuje a najčastejšie sa stretneme so špecializovanými adaptérmi Wi-Fi. Tento model je prvý na svete s rozhraním USB 3.0. S dobrým routerom a na krátku vzdialenosť (do jedného metra) zrýchlený port využijete, pri väčších vzdialenostiach pokojne postačí aj port USB 2.0 a jeho limit 30 MB/s.

EW-7822UAC_2.jpg

Zaujímavá je anténa s možnosťou nastavenia polohy. Vyskúšali sme meniť jej polohu a zistili sme vplyv na rýchlosť. Najviac však budete pozorovať zmenu rýchlosti pri vyklopení a zaklopení antény. Menej už pri zmene uhla vo vyklopenom stave. Na tele má diódu, ktorá počas stabilného pripojenia našťastie nebliká, a tak neruší používateľa pri práci. Tlačidlo WPS na jednoduché spárovanie s routerom je na boku. Podporované sú štandardy AC/B/G/N a obe vysielacie pásma. Cena je prijateľných 47 EUR a odporúčame ho používateľom desktopov aj prenosných počítačov.

Prečo kúpiť:

Štandard AC, pokročilé voľby v oblasti prenosu dát a bezpečnosti

Cena: 104 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Edimax EW-7238RPD

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Rozširovač signálu je užitočná vec. To platí aj v prípadoch, keď máte v domácnosti výkonný router. Tento model je výhodný najmä v tom, že je kompaktný a pripája sa priamo do zásuvky. Na tele má samostatný vypínač, konektor RJ-45 na pripojenie siete LAN a päticu LED diód na signalizovanie aktuálneho stavu. Sprevádzkovanie rozširovača nie je zložité. V prvom rade sa treba pripojiť do siete Wi-Fi, ktorú chvíľu po zapnutí začne distribuovať.

EW-7238RPD_Photo2_right.jpg

V tomto rozhraní automaticky vyhľadá existujúce siete a zobrazí aj kvalitu ich signálu. Tá pomôže pri hľadaní vhodnej pozície tohto rozširovača, aby nebol umiestnený priďaleko od pôvodného signálu z routera. V nastaveniach treba vybrať sieť Wi-Fi v pásme 2,4 a 5 GHz a zadať prihlasovacie údaje. Po reštarte sa extender napojí na aktuálnu sieť a používatelia sa od tejto chvíle pripájajú na SSID extendera. V administračnom rozhraní sa zobrazujú zariadenia aktuálne pripojené k tejto sieti. Maximálna rýchlosť bezdrôtového prenosu je 300 Mb/s s podporou štandardou IEEE 802.11a/b/g/n a konektor LAN je v konfigurácii 10/100 Mb/s.

Počas nášho testovania extender zvýšil rýchlosť sťahovania viac ako 7-násobne. V miestach, kde rýchlosť Wi-Fi klesla na 200 kB/s, sa zvýšila na 1500 kB/s. Medzi routerom a extenderom bola jedna stena a 7-metrová vzdialenosť, od extendera k notebooku to bolo ďalších sedem metrov. Z praktického hľadiska ide o veľmi užitočný doplnok, a to nielen do rodinných domov. Oceníte ho aj v členených bytoch, kde rapídne klesá šírka prenosového pásma a potrebujete ju obnoviť bez inštalácie rozmerných zariadení. Port LAN nie je síce najrýchlejší, ale poslúži napríklad na pripojenie externého disku.

Prečo kúpiť:

Užitočný doplnok, jednoduchosť sprevádzkovania, cena

Cena: 39 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

TP-Link M5350

Tento cestovný router má vlastný akumulátor s kapacitou 2000 mAh, nechýba slot na SIM kartu, kartu microSDHC do 32 GB a na prednej strane je displej OLED. Na ňom sa zobrazuje stav siete, pripojenia, aktuálny aj celkový počet prenesených dát, ako aj počet pripojených zariadení. Maximálne ich môže byť desať a v rámci filtrovania prístupu sa dá povoliť alebo zakázať prístup desiatim zariadeniam.

TL-MR5350_1.0-04.jpg

Môžete tak napríklad nadefinovať vaše smartfóny a tablety či počítače a umožniť prístup do internetu len týmto zariadeniam. Podporované sú štandardy 802.11b/g/n a do rýchlosti HSPA+ (21,6 / 5,76 Mb/s). Ovládanie sa uskutočnuje cez webové rozhranie ako pri klasických routeroch. Zároveň je tu SMS brána, tvorba vlastných profilov pripojenia, nastavení DHCP servera, dĺžka rezervácie IP adresy pre pripojené zariadenia a nastavenie 2,4 GHz siete Wi-Fi. Zariadenie sa nabíja cez port microUSB a na jedno nabitie sa dá používať približne šesť hodín. Percentuálny stav akumulátora je v stavovom riadku v rozhraní s nastaveniami. Hmotnosť je 92,5 g vrátane akumulátora.

Prečo kúpiť:

Užitočné zariadenie, 10 pripojení na Wi-Fi, zdieľanie pamäťového priestoru

Cena: 69 EUR
Zapožičal: TP-Link

Sietove.jpg

Technické parametre a hodnotenie routerov

Verdikt PC REVUE

D-Link DIR-826L je router typu N, ktorý pracuje v oboch pásmach a zameriava sa na rýchlosť prenosu dát a ich bezpečnosť. Nastavenia zabezpečenia či už pre prípad infiltrácie, alebo vynútenie domácej politiky prístupu na internet patria k tým najlepším. Navyše je tu podpora cloudu na prístup k routeru odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie. Router Edimax BR-6478AC odporúčame používateľom, ktorí potrebujú rýchly AC router s detailnými nastaveniami, pričom neplánujú každú chvíľu niečo meniť. Takmer každá zmena si totiž žiada reštart a minútové odstavenie zariadenia. Edimax EW-7822UAC je adaptér, ktorý odporúčame kúpiť spolu s AC routerom. Nemusí ísť práve o router z nášho testu. Adaptéry sú kompatibilné medzi výrobcami rovnako ako pri predošlých štandardoch. Rozšírenie signálu cez modul Edimax EW-7238RPD je výborné. Neprekáža, zlepší stabilitu spojenia a prenosov a poskytne v mieste zapojenia konektor LAN. Cestovný router TP-Link M5350 je výborný doplnok na cestovanie. Vo vrecku netlačí a umožní pripojenie až desiatich zariadení. Vcelku ide o vybavený mobilný router. S najnovšou aktualizáciu, ktorú sme nahrali, okrem iného podporuje aj VPN-passthrough (plus Open VPN) a zobrazuje detailnejšie informácie na displeji.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať