SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Rok 2014 bude v znamení výziev na ochranu súkromia na internete

Archív NXT
0

Nový rok je dobrá príležitosť nie len na rekapituláciu toho, čo sa udialo, podarilo či nepodarilo, ale aj čas, keď sa môžeme pozrieť na prichádzajúce výzvy. V ESETe sa každý rok pripravuje predpoveď toho, aké najväčšie (staro)nové výzvy v oblasti IT bezpečnosti očakávame. Celú správu môžete nájsť na našom spravodajskom portáli WeLiveSecurity.com, v tomto článku predstavíme jej základné body.

Už titulok napovedá lajtmotív tejto predpovede: Trendy 2014 - výzva pre súkromie na internete. V roku 2013 sme boli svedkami nespočetného množstva informácií o tom, ako americká Národná bezpečnostná agentúra monitoruje internet a komunikáciu, bol to rok asi najslávnejšieho whistleblowera súčasnosti Edwarda Snowdena a debata sa rýchlo posunula k ochrane súkromia v kyberpriestore. Správa však nehovorí iba o strate súkromia, ale aj o tom, ako sa môže zlepšiť mechanizmus jeho zabezpečenia. Zameriava sa na to, ako cloud pôsobí na stratu súkromia, rozoberá napríklad problematiku šifrovania dát na zvýšenie bezpečnosti. Správa takisto uzatvára: „Výzva internetovej bezpečnosti pritom neznamená, že ľudia nečelia aj ostatným hrozbám, napríklad v podobe škodlivého kódu. Debata o súkromí používateľov internetu je dobrý začiatok, no ľudia si musia byť vedomí všetkých aspektov informačnej bezpečnosti."

Už pred rokom správa zdôrazňovala to, že budeme svedkami výrazného nárastu hrozieb pre operačný systém Android. Keď pritom porovnáme roky 2012 a 2013, nárast bol vyše 60 % a tento výrazný vzostupný trend bude pokračovať aj tento rok. Kyberkriminálnici však zatiaľ neprišli s ničím unikátnym a uplatňujú tradičné útočné techniky aj pri svojich aktivitách na mobilných platformách. Na druhej strane sa im darí zneužívať kritické zraniteľnosti v systéme.

Posledná časť správy rozoberá ostatné najrôznejšie hrozby - napríklad zraniteľnosti v Jave, čoraz komplexnejšie botnety, vírusy, ktoré sa pokúšajú kradnúť elektronické peniaze, ako sú bitcoiny, a predpovedá, že postupne uvidíme stále viac hrozieb pre netradičné zariadenia využívajúce počítač, ako sú inteligentné autá, herné konzoly, inteligentné televízory a ďalšie.

Osobitnú pozornosť pritom venuje ransomwaru, ktorý šifruje súbory (napríklad neslávny Cryptolocker) - v priebehu roka sme zaznamenali ich výrazný nárast a na ich nebezpečnosť poukázal aj magazín PC REVUE. V ich prípade pomôže ako prevencia aktualizovaný antivírus, no vždy treba aj pravidelne zálohovať súbory. Ak sa vám totiž podarilo infikovať, k zakódovaným súborom sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nedostanete.

V každom prípade veríme, že čitatelia PC REVUE si svoje súkromie v ére dynamických technológií ako-tak uchránia a že sa na vlastnej koži so žiadnou kybernetickou hrozbou nestretnú. ESET (ako aj iné AV firmy) sa vám v tom pokúsi pomôcť. Na záver želáme šťastný a bezpečný rok 2014.

Článok je spracovaný v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať