Image
24.3.2014 0 Comments

Robožurnalistika: prvú správu o zemetrasení v L. A. publikoval robot už 3 minúty po udalosti

latimes.png Los Angeles Times boli prvé noviny, ktoré informovali o nedávnom zemetrasení v Kalifornii. Na tom by nebolo nič zvláštne, ibaže túto správu napísal robot a bola publikovaná on-line iba tri minúty po udalosti.

Novinár a programátor Ken Schwencke vytvoril algoritmus, ktorý v prípade zemetrasenia automaticky vygeneruje krátky článok.

„Robožurnalistika" sa čoraz častejšie využíva v redakciách po celom svete. LA Times je priekopníkom tejto technológie, ktorá čerpá informácie z dôveryhodných zdrojov, v prípade zemetrasenia napr. z US Geological Survey, a získané dáta doplní do vopred pripravenej šablóny. Rovnako možno vytvoriť krátku správu o športových výsledkoch, zločine a pod.

Článok vygenerovaný robotom nemá nahrádzať prácu novinárov, ale umožňuje zhromaždiť a rýchlo publikovať údaje. „Je to doplnkový materiál," vyjadril sa Schwencke pre časopis Slate. „Ušetrí to ľuďom veľa času."

Pre zaujímavosť uvádzame originálne znenie celej správy. Samozrejme, jej autor nemôže ašpirovať na Pullitzerovu cenu, ale ide o stručnú, jasnú a jednoznačnú informáciu, opierajúcu sa o dáta schválené autoritou. Novinári sa potom už mohli sústrediť na ďalšie aspekty udalosti - či bol niekto zranený, aké škody boli spôsobené, ako to prežívali ľudia a pod.

A shallow magnitude 4.7 earthquake was reported Monday morning five miles from Westwood, California, according to the U.S. Geological Survey. The temblor occurred at 6:25 a.m. Pacific time at a depth of 5.0 miles.

According to the USGS, the epicenter was six miles from Beverly Hills, California, seven miles from Universal City, California, seven miles from Santa Monica, California and 348 miles from Sacramento, California. In the past ten days, there have been no earthquakes magnitude 3.0 and greater centered nearby.

This information comes from the USGS Earthquake Notification Service and this post was created by an algorithm written by the author.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá