Image
24.3.2014 0 Comments

Robožurnalistika: prvú správu o zemetrasení v L. A. publikoval robot už 3 minúty po udalosti

latimes.png Los Angeles Times boli prvé noviny, ktoré informovali o nedávnom zemetrasení v Kalifornii. Na tom by nebolo nič zvláštne, ibaže túto správu napísal robot a bola publikovaná on-line iba tri minúty po udalosti.

Novinár a programátor Ken Schwencke vytvoril algoritmus, ktorý v prípade zemetrasenia automaticky vygeneruje krátky článok.

„Robožurnalistika" sa čoraz častejšie využíva v redakciách po celom svete. LA Times je priekopníkom tejto technológie, ktorá čerpá informácie z dôveryhodných zdrojov, v prípade zemetrasenia napr. z US Geological Survey, a získané dáta doplní do vopred pripravenej šablóny. Rovnako možno vytvoriť krátku správu o športových výsledkoch, zločine a pod.

Článok vygenerovaný robotom nemá nahrádzať prácu novinárov, ale umožňuje zhromaždiť a rýchlo publikovať údaje. „Je to doplnkový materiál," vyjadril sa Schwencke pre časopis Slate. „Ušetrí to ľuďom veľa času."

Pre zaujímavosť uvádzame originálne znenie celej správy. Samozrejme, jej autor nemôže ašpirovať na Pullitzerovu cenu, ale ide o stručnú, jasnú a jednoznačnú informáciu, opierajúcu sa o dáta schválené autoritou. Novinári sa potom už mohli sústrediť na ďalšie aspekty udalosti - či bol niekto zranený, aké škody boli spôsobené, ako to prežívali ľudia a pod.

A shallow magnitude 4.7 earthquake was reported Monday morning five miles from Westwood, California, according to the U.S. Geological Survey. The temblor occurred at 6:25 a.m. Pacific time at a depth of 5.0 miles.

According to the USGS, the epicenter was six miles from Beverly Hills, California, seven miles from Universal City, California, seven miles from Santa Monica, California and 348 miles from Sacramento, California. In the past ten days, there have been no earthquakes magnitude 3.0 and greater centered nearby.

This information comes from the USGS Earthquake Notification Service and this post was created by an algorithm written by the author.

Zdroj: bbc.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá