Image
24.3.2014 0 Comments

Robožurnalistika: prvú správu o zemetrasení v L. A. publikoval robot už 3 minúty po udalosti

latimes.png Los Angeles Times boli prvé noviny, ktoré informovali o nedávnom zemetrasení v Kalifornii. Na tom by nebolo nič zvláštne, ibaže túto správu napísal robot a bola publikovaná on-line iba tri minúty po udalosti.

Novinár a programátor Ken Schwencke vytvoril algoritmus, ktorý v prípade zemetrasenia automaticky vygeneruje krátky článok.

„Robožurnalistika" sa čoraz častejšie využíva v redakciách po celom svete. LA Times je priekopníkom tejto technológie, ktorá čerpá informácie z dôveryhodných zdrojov, v prípade zemetrasenia napr. z US Geological Survey, a získané dáta doplní do vopred pripravenej šablóny. Rovnako možno vytvoriť krátku správu o športových výsledkoch, zločine a pod.

Článok vygenerovaný robotom nemá nahrádzať prácu novinárov, ale umožňuje zhromaždiť a rýchlo publikovať údaje. „Je to doplnkový materiál," vyjadril sa Schwencke pre časopis Slate. „Ušetrí to ľuďom veľa času."

Pre zaujímavosť uvádzame originálne znenie celej správy. Samozrejme, jej autor nemôže ašpirovať na Pullitzerovu cenu, ale ide o stručnú, jasnú a jednoznačnú informáciu, opierajúcu sa o dáta schválené autoritou. Novinári sa potom už mohli sústrediť na ďalšie aspekty udalosti - či bol niekto zranený, aké škody boli spôsobené, ako to prežívali ľudia a pod.

A shallow magnitude 4.7 earthquake was reported Monday morning five miles from Westwood, California, according to the U.S. Geological Survey. The temblor occurred at 6:25 a.m. Pacific time at a depth of 5.0 miles.

According to the USGS, the epicenter was six miles from Beverly Hills, California, seven miles from Universal City, California, seven miles from Santa Monica, California and 348 miles from Sacramento, California. In the past ten days, there have been no earthquakes magnitude 3.0 and greater centered nearby.

This information comes from the USGS Earthquake Notification Service and this post was created by an algorithm written by the author.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá