Image
19.5.2016 1 Comments

Robotická ľudská ruka ovládaná mysľou

Nový prielom v oblasti umelých končatín chirurgicky voperovaných do tela človeka dosiahli výskumníci agentúry DARPA, ktorú financuje americká armáda. Ruku totiž možno ovládať obyčajnou myšlienkou.

„Ide o najpokročilejšiu ruku na svete,“ píše vo vyhlásení Johnny Matheny a zároveň demonštruje použitie robotickej ruky pre organizáciu DARPA. Sám o ľavú ruku prišiel pre rakovinu. „Vie totiž všetko, čo aj prirodzená ruka človeka, azda s výnimkou vulkánskeho pozdravu. Ale ak žiadneho Vulkánca nestretnem, tak to hádam potrebovať nebudem,“ opisuje žartovne, narážajúc na slávnu sci-fi legendu Star Trek.

Matheny ruku predstavil počas tzv. Demo Day, ktorý usporiadala agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA). Ruku vyvinuli vedci z Laboratória aplikovanej fyziky Johna Hopkinsa na fakulte Research and Exploratory Development, teda výskumnej časti pracoviska.

Robotická ruka je pripevnená na kus kovu, chirurgicky voperovaného do kosti zvyšku ruky raneného, ​​pomocou techniky nazývanej osteointegrácia. Matheny je podľa americkej armády prvým občanom Spojených štátov, ktorý procedúru podstúpil.

Armáda kombináciu človeka a robotickej ruky označila ako „skutočné prepojenie človeka a stroja“. Schopnosť ruku ovládať pomocou mysle prichádza vďaka nervom a svalom, ktoré zostávajú v nestratenej časti paže. Toto tkanivo posiela signály umelej ruke, ktorá potom reaguje rovnako, ako by reagovala ľudská paža.

„Ide o súčasť programu Revolutionizing Prosthetics, kde je naším cieľom obnoviť takmer prirodzenú ovládateľnosť horných končatín pre našich vojakov, ktorí ich stratili počas služby vlasti,“ hovorí vo vyhlásení Dr. Justin C. Sanchez, riaditeľ Ústavu organických technológií DARPA. „Cieľom je schopnosť ovládať pažu čo najprirodzenejšie.“

Robotická paža je podľa Sancheza rovnako veľká, má rovnakú hmotnosť, tvar i silu úchopu ako „bežná“ ľudská paža. Armáda vyhlásila, že Matheny podstúpil procedúru na „úpravu“ nervov v paži, aby mohol robotickú ruku lepšie ovládať. O aký postup presne šlo alebo aký invazívny bol, to už armáda neoznámila.

„Zatiaľ táto vec funguje skvele,“ rozplýva sa Matheny. „Ide o ruku budúcnosti. Táto ruka zvládne zdvihnúť 20 kíl. Môžem sa porovnávať so ktorýmkoľvek z týchto veľkých, mrzutých vojakov okolo. Môžeme vziať dvadsaťkilové závažie a pokračovať ďalej. Môžem ísť, kým sa nevybije batéria. A keď cítim, že sa tak deje, poviem im, nech ju vymenia. Vyberú ju, vložia inú a ja idem ďalej. O nič neprídem.“

Sanchez dodal, že výskumníci pokračujú v pokusoch o vývoj komplexnejších a mocnejších umelých končatín ovládateľných mysľou a skúmajú priame nervové rozhranie.

Takýto spôsob ovládania by však vyžadoval implantáty v mozgu. Tie by boli schopné odosielať a prijímať informácie, ich používatelia by teda dostali späť „cit“ do svojich umelých končatín. Pred desiatimi rokmi by takáto informácia vyzerala ako hlúpe snívanie a čistá science-fiction, ale teraz sme k tomu bližšie ako kedykoľvek predtým.

Autor: ComputerWorld

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

1 Comments

  1. ruka na baterky? reakcia na: Robotická ľudská ruka ovládaná mysľou
    19.5.2016 10:05
    Podstata uplnej nahrady spociva vo vnimani pocitov v ruke a pouzitie energie z krvi ako v pripade zivej koncatiny.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá