Image
19.5.2016 1 Comments

Robotická ľudská ruka ovládaná mysľou

Nový prielom v oblasti umelých končatín chirurgicky voperovaných do tela človeka dosiahli výskumníci agentúry DARPA, ktorú financuje americká armáda. Ruku totiž možno ovládať obyčajnou myšlienkou.

„Ide o najpokročilejšiu ruku na svete,“ píše vo vyhlásení Johnny Matheny a zároveň demonštruje použitie robotickej ruky pre organizáciu DARPA. Sám o ľavú ruku prišiel pre rakovinu. „Vie totiž všetko, čo aj prirodzená ruka človeka, azda s výnimkou vulkánskeho pozdravu. Ale ak žiadneho Vulkánca nestretnem, tak to hádam potrebovať nebudem,“ opisuje žartovne, narážajúc na slávnu sci-fi legendu Star Trek.

Matheny ruku predstavil počas tzv. Demo Day, ktorý usporiadala agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA). Ruku vyvinuli vedci z Laboratória aplikovanej fyziky Johna Hopkinsa na fakulte Research and Exploratory Development, teda výskumnej časti pracoviska.

Robotická ruka je pripevnená na kus kovu, chirurgicky voperovaného do kosti zvyšku ruky raneného, ​​pomocou techniky nazývanej osteointegrácia. Matheny je podľa americkej armády prvým občanom Spojených štátov, ktorý procedúru podstúpil.

Armáda kombináciu človeka a robotickej ruky označila ako „skutočné prepojenie človeka a stroja“. Schopnosť ruku ovládať pomocou mysle prichádza vďaka nervom a svalom, ktoré zostávajú v nestratenej časti paže. Toto tkanivo posiela signály umelej ruke, ktorá potom reaguje rovnako, ako by reagovala ľudská paža.

„Ide o súčasť programu Revolutionizing Prosthetics, kde je naším cieľom obnoviť takmer prirodzenú ovládateľnosť horných končatín pre našich vojakov, ktorí ich stratili počas služby vlasti,“ hovorí vo vyhlásení Dr. Justin C. Sanchez, riaditeľ Ústavu organických technológií DARPA. „Cieľom je schopnosť ovládať pažu čo najprirodzenejšie.“

Robotická paža je podľa Sancheza rovnako veľká, má rovnakú hmotnosť, tvar i silu úchopu ako „bežná“ ľudská paža. Armáda vyhlásila, že Matheny podstúpil procedúru na „úpravu“ nervov v paži, aby mohol robotickú ruku lepšie ovládať. O aký postup presne šlo alebo aký invazívny bol, to už armáda neoznámila.

„Zatiaľ táto vec funguje skvele,“ rozplýva sa Matheny. „Ide o ruku budúcnosti. Táto ruka zvládne zdvihnúť 20 kíl. Môžem sa porovnávať so ktorýmkoľvek z týchto veľkých, mrzutých vojakov okolo. Môžeme vziať dvadsaťkilové závažie a pokračovať ďalej. Môžem ísť, kým sa nevybije batéria. A keď cítim, že sa tak deje, poviem im, nech ju vymenia. Vyberú ju, vložia inú a ja idem ďalej. O nič neprídem.“

Sanchez dodal, že výskumníci pokračujú v pokusoch o vývoj komplexnejších a mocnejších umelých končatín ovládateľných mysľou a skúmajú priame nervové rozhranie.

Takýto spôsob ovládania by však vyžadoval implantáty v mozgu. Tie by boli schopné odosielať a prijímať informácie, ich používatelia by teda dostali späť „cit“ do svojich umelých končatín. Pred desiatimi rokmi by takáto informácia vyzerala ako hlúpe snívanie a čistá science-fiction, ale teraz sme k tomu bližšie ako kedykoľvek predtým.

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

1 Comments

  1. ruka na baterky? reakcia na: Robotická ľudská ruka ovládaná mysľou
    19.5.2016 10:05
    Podstata uplnej nahrady spociva vo vnimani pocitov v ruke a pouzitie energie z krvi ako v pripade zivej koncatiny.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá